Om företaget
Östanbäcksgården AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kåge. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som drivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 02200). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 3 132 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 498 543 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Östanbäcksgården AB 3 132 000 kr och redovisade ett resultat på 276 778 kr. Rörelsemarginalen var 11,4 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Soliditeten var 40,0 procent, över branschens median (median 33,2 procent). Kassalikviditeten var 86,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 174,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,4 procent | 12,4 procent | 4,1 procent till 23,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,7 procent | 10,3 procent | 2,2 procent till 21,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 40,0 procent | 33,2 procent | 15,3 procent till 66,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 86,1 procent | 174,1 procent | 91,1 procent till 382,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 procent | 15,2 procent | 1,0 procent till 36,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 044 000 kr | 1 795 000 kr | 961 000 kr till 2 501 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 161 000 kr | 574 000 kr | 376 000 kr till 687 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 303 av 737 aktiebolag inom drivning.
- Plats 7 av 16 aktiebolag inom drivning med säte i Skellefteå.
- Plats 336 av 1 915 aktiebolag med säte i Skellefteå.
- Plats 1 239 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 55 729 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,7 procent | 36,3 procent | -6,4 procent | 1,9 procent | 11,4 procent |
| Vinstmarginal | 25,4 procent | 31,9 procent | -9,1 procent | -4,3 procent | 7,7 procent |
| Soliditet | 20,4 procent | 19,1 procent | 27,3 procent | 27,9 procent | 40,0 procent |
| Kassalikviditet | 440,0 procent | 1026,5 procent | 543,8 procent | 540,3 procent | 86,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,4 procent | 11,7 procent | 25,2 procent | 0,2 procent | 10,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 26,1 procent | 28,4 procent | 3,9 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 486 000 kr | 937 000 kr | 1 203 000 kr | 1 249 000 kr | 1 044 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 21 000 kr | 61 000 kr | 92 000 kr | 140 000 kr | 161 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östanbäck 42293491 Kåge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva mjölk- och köttproduktion i förhyrda lokaler och på arrenderad mark, utföra entreprenadtjänster inom mark- arbeten, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också bedriva uthyrning av lastbils- och grävmaskinförare och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 485 786 kr | 1 873 443 kr | 2 405 586 kr | 2 498 543 kr | 3 132 407 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 446 120 kr | 1 011 724 kr | 427 158 kr | 435 524 kr | 443 230 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 570 519 kr | 801 002 kr | 1 273 797 kr | 878 234 kr | 926 049 kr |
| Övriga externa kostnader | 456 137 kr | 744 230 kr | 758 805 kr | 899 853 kr | 933 554 kr |
| Personalkostnader | 20 696 kr | 121 436 kr | 183 693 kr | 280 280 kr | 482 292 kr |
| Avskrivningar | 412 996 kr | 512 044 kr | 771 024 kr | 828 470 kr | 872 973 kr |
| Rörelseresultat | 471 558 kr | 680 058 kr | -154 575 kr | 47 230 kr | 356 875 kr |
| Ränteintäkter | - | 6 495 kr | 62 kr | 844 kr | 19 694 kr |
| Räntekostnader | 94 633 kr | 89 163 kr | 65 261 kr | 154 647 kr | 136 677 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 376 925 kr | 597 390 kr | -219 774 kr | -106 573 kr | 239 892 kr |
| Bokslutsdispositioner | -3 500 kr | -367 353 kr | 743 000 kr | 113 500 kr | 105 591 kr |
| Skatt | 80 382 kr | 48 179 kr | 1 240 kr | 3 584 kr | 68 705 kr |
| Årets resultat | 293 043 kr | 181 858 kr | 521 986 kr | 3 343 kr | 276 778 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 331 817 kr | 6 758 885 kr | 6 609 094 kr | 6 421 987 kr | 4 919 084 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 236 055 kr | 6 671 373 kr | 6 529 049 kr | 6 336 355 kr | 4 766 453 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 69 362 kr | 74 312 kr | 80 045 kr | 85 632 kr | 152 631 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 378 614 kr | 1 378 023 kr | 1 001 173 kr | 1 014 993 kr | 1 961 723 kr |
| Varulager | 466 269 kr | 589 599 kr | 536 024 kr | 546 100 kr | 1 143 285 kr |
| Kortfristiga fordringar | 670 173 kr | 621 635 kr | 385 086 kr | 325 924 kr | 413 739 kr |
| Kassa och bank | 242 172 kr | 166 789 kr | 80 063 kr | 142 969 kr | 404 699 kr |
| Summa tillgångar | 6 710 431 kr | 8 136 908 kr | 7 610 267 kr | 7 436 980 kr | 6 880 807 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 371 161 kr | 1 553 019 kr | 2 075 004 kr | 2 078 347 kr | 2 750 771 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 028 118 kr | 1 321 161 kr | 1 503 018 kr | 2 025 004 kr | 2 423 993 kr |
| Årets resultat | 293 043 kr | 181 858 kr | 521 986 kr | 3 343 kr | 276 778 kr |
| Obeskattade reserver | 1 078 724 kr | 1 446 077 kr | 703 077 kr | 589 577 kr | 624 021 kr |
| Kortfristiga skulder | 207 342 kr | 76 810 kr | 85 531 kr | 86 781 kr | 950 714 kr |
| Leverantörsskulder | 194 046 kr | 57 541 kr | 40 238 kr | 13 888 kr | 39 208 kr |
| Skatteskulder | 3 296 kr | 3 311 kr | 4 001 kr | 2 414 kr | 11 334 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 3 000 kr | 8 755 kr | 8 755 kr | 52 757 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 710 431 kr | 8 136 908 kr | 7 610 267 kr | 7 436 980 kr | 6 880 807 kr |
Företrädare
- Mikael L
Undertecknad i Skellefteå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Östanbäcksgården AB för organisationsnummer?
Östanbäcksgården AB har organisationsnummer 556836-8368 (5568368368).
Var ligger Östanbäcksgården AB?
Östanbäcksgården AB har sin registrerade adress Östanbäck 422, 93491 Kåge.
Vilken bransch är Östanbäcksgården AB verksamt i?
Östanbäcksgården AB är registrerat i branschen drivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Östanbäcksgården AB?
Östanbäcksgården AB hade en nettoomsättning på 3 132 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Östanbäcksgården AB?
Östanbäcksgården AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Skellefteå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-01-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.