Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB

Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB har organisationsnummer 556837-5264 (5568375264)

Aktiebolag • Org.nr: 556837-5264

VandrarhemsverksamhetLudvika

Aktivt företagVerksamt sedan 2011Godkänd för F-skattMomsregistrerad

Om företaget

Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ludvika. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som vandrarhemsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55201). Sidoverksamheter inkluderar restaurangverksamhet, campingplatsverksamhet, livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad och lokalvård.

Ekonomi

0 krOmsättning
12 682 krÅrets resultat
-Antal anställda
83,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB 0 kr och redovisade ett resultat på 12 682 kr. Soliditeten var 83,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,0 procent). Kassalikviditeten var 4345,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 156,1 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Soliditet83,2 procent38,0 procent14,1 procent till 77,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet4345,5 procent156,1 procent76,6 procent till 403,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital0,8 procent7,3 procent-2,0 procent till 30,5 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 178 av 201 aktiebolag inom vandrarhemsverksamhet.
  • Plats 597 av 674 aktiebolag med säte i Ludvika.
  • Plats 7 455 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
  • Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal8,9 procent27,1 procent---
Vinstmarginal13,3 procent29,6 procent---
Soliditet71,2 procent70,0 procent83,1 procent83,8 procent83,2 procent
Kassalikviditet507,4 procent662,3 procent4374,2 procent4823,8 procent4345,5 procent
Avkastning på eget kapital9,1 procent25,2 procent0,0 procent0,1 procent0,8 procent
Omsättningstillväxt-69,8 procent-100,0 procent--
Omsättning per anställd854 000 kr1 451 000 kr0 kr--
Personalkostnad per anställd552 000 kr587 000 kr86 000 kr--

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Barkenvägen 47
c/o Marie Dahlström Karlsson
77155 Ludvika

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Barkenvägen 47 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva restaurang, café, konferens, festvåning, catering, vandrarhem, camping, dagligvaruhandel, trädgårds- tjänster, trädgårds- och inredningsdesign, kursverksamhet, lokalvård samt verksamhet och försäljning av därmed förenliga produkter samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20222023202420252026
Nettoomsättning1 707 641 kr2 901 303 kr0 kr0 kr0 kr
Övriga rörelseintäkter182 215 kr22 kr36 651 kr0 kr-
Råvaror och förnödenheter-659 459 kr0 kr--
Övriga externa kostnader440 672 kr268 044 kr18 420 kr14 299 kr11 118 kr
Personalkostnader1 104 308 kr1 173 648 kr86 319 kr0 kr-
Avskrivningar24 405 kr13 826 kr0 kr--
Rörelseresultat152 770 kr786 348 kr-68 088 kr-14 299 kr-11 119 kr
Ränteintäkter75 289 kr72 952 kr145 kr3 058 kr302 kr
Räntekostnader70 kr1 078 kr406 kr271 kr0 kr
Resultat efter finansiella poster227 989 kr858 222 kr-68 349 kr-11 512 kr-10 817 kr
Bokslutsdispositioner-47 221 kr-248 500 kr73 000 kr15 000 kr30 000 kr
Skatt38 942 kr127 641 kr3 833 kr2 235 kr6 501 kr
Årets resultat141 826 kr482 081 kr818 kr1 253 kr12 682 kr

Balansräkning

Post20222023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar56 374 kr28 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Materiella anläggningstillgångar28 374 kr0 kr0 kr--
Finansiella anläggningstillgångar28 000 kr28 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Omsättningstillgångar2 130 417 kr2 705 010 kr2 279 502 kr2 260 502 kr1 992 167 kr
Varulager10 490 kr0 kr---
Kortfristiga fordringar478 858 kr2 133 114 kr1 938 413 kr1 955 600 kr1 935 334 kr
Kassa och bank1 641 069 kr571 896 kr341 089 kr304 902 kr56 833 kr
Summa tillgångar2 186 791 kr2 733 010 kr2 304 502 kr2 285 502 kr2 017 167 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital1 556 489 kr1 913 571 kr1 914 389 kr1 915 641 kr1 678 323 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat1 364 663 kr1 381 490 kr1 863 571 kr1 864 388 kr1 615 641 kr
Årets resultat141 826 kr482 081 kr818 kr1 253 kr12 682 kr
Obeskattade reserver212 500 kr411 000 kr338 000 kr323 000 kr293 000 kr
Kortfristiga skulder417 802 kr408 439 kr52 113 kr46 861 kr45 844 kr
Leverantörsskulder65 318 kr4 747 kr0 kr--
Skatteskulder123 108 kr39 623 kr11 808 kr6 068 kr5 051 kr
Övriga kortfristiga skulder75 229 kr203 443 kr30 305 kr30 793 kr30 793 kr
Summa eget kapital och skulder2 186 791 kr2 733 010 kr2 304 502 kr2 285 502 kr2 017 167 kr

Företrädare

  • Marie D (verkställande direktör)

Undertecknad i Ludvika 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2011-01-10
Registrerat hos Bolagsverket
Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB
2011-01-13
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB för organisationsnummer?

Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB har organisationsnummer 556837-5264 (5568375264).

Var ligger Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB?

Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB har sin registrerade adress Barkenvägen 47, 77155 Ludvika.

Vilken bransch är Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB verksamt i?

Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB är registrerat i branschen vandrarhemsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB?

Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Föreslår Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB någon utdelning?

Styrelsen i Räfsnäsgårdens Värdshus & Konferens AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2026.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Ludvika
Län
Dalarnas län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Avregistrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2011-01-10
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar