HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB
HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB har organisationsnummer 556837-7898 (5568377898)
Aktiebolag • Org.nr: 556837-7898
Om företaget
HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Undersåker. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 23 procent till 128 000 kr räkenskapsåret 2025 (166 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB 128 000 kr och redovisade ett resultat på 21 363 kr. Rörelsemarginalen var 16,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 65,1 procent, över branschens median (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 286,3 procent, över branschens median (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,7 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 16,4 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 65,1 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 286,3 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 32,9 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -22,9 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 128 000 kr | 622 000 kr | 361 000 kr till 1 011 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 33 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 231 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 21 av 25 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Västerås.
- Plats 3 406 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 5 167 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 241 094 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,8 procent | 5,2 procent | 5,9 procent | -3,9 procent | 16,7 procent |
| Vinstmarginal | 19,7 procent | 5,3 procent | 5,8 procent | -4,2 procent | 16,4 procent |
| Soliditet | 78,7 procent | 79,3 procent | 77,1 procent | 92,7 procent | 65,1 procent |
| Kassalikviditet | 469,5 procent | 483,3 procent | 437,4 procent | 1360,8 procent | 286,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,0 procent | 14,9 procent | 24,2 procent | -17,1 procent | 32,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -24,6 procent | 47,7 procent | 3,2 procent | -43,5 procent | -22,9 procent |
| Omsättning per anställd | 193 000 kr | 285 000 kr | 294 000 kr | 166 000 kr | 128 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 104 000 kr | 178 000 kr | 169 000 kr | 108 000 kr | 33 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Edsåsen 214c/o C/o Sara Lilja
83796 Undersåker
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Edsåsen 214 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är friskvård och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96230Dagspa, bastu och ångbastuHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 487 769 kr | 255 535 kr | 192 700 kr | 284 761 kr | 293 867 kr | 165 776 kr | 127 651 kr |
| Övriga externa kostnader | 94 605 kr | 45 332 kr | 50 790 kr | 84 294 kr | 80 555 kr | 49 824 kr | 67 155 kr |
| Personalkostnader | 405 113 kr | 210 820 kr | 103 759 kr | 177 613 kr | 168 832 kr | 108 289 kr | 32 546 kr |
| Rörelseresultat | -13 093 kr | -1 611 kr | 38 151 kr | 14 944 kr | 17 424 kr | -6 460 kr | 21 416 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 25 kr | 29 kr | 7 kr |
| Räntekostnader | 1 123 kr | 27 kr | 249 kr | 176 kr | 276 kr | 1 019 kr | 60 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -14 216 kr | -1 638 kr | 37 902 kr | 14 768 kr | 17 173 kr | -7 450 kr | 21 363 kr |
| Årets resultat | -14 216 kr | -1 638 kr | 37 902 kr | 14 768 kr | 17 173 kr | -7 450 kr | 21 363 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 160 279 kr | 59 702 kr | 106 932 kr | 124 735 kr | 92 172 kr | 47 110 kr | 99 899 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 541 kr | 11 317 kr | 8 770 kr | 0 kr | - | - | 13 384 kr |
| Kassa och bank | 133 738 kr | 48 385 kr | 98 162 kr | 124 735 kr | 92 172 kr | 47 110 kr | 86 515 kr |
| Summa tillgångar | 160 279 kr | 59 702 kr | 106 932 kr | 124 735 kr | 92 172 kr | 47 110 kr | 99 899 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 47 892 kr | 46 255 kr | 84 157 kr | 98 925 kr | 71 098 kr | 43 648 kr | 65 011 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 108 kr | -2 107 kr | -3 745 kr | 34 157 kr | 3 925 kr | 1 098 kr | -6 352 kr |
| Årets resultat | -14 216 kr | -1 638 kr | 37 902 kr | 14 768 kr | 17 173 kr | -7 450 kr | 21 363 kr |
| Kortfristiga skulder | 112 387 kr | 13 447 kr | 22 775 kr | 25 810 kr | 21 074 kr | 3 462 kr | 34 888 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 1 528 kr | 0 kr | - | - | 11 033 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 112 387 kr | 13 447 kr | 21 247 kr | 25 810 kr | 21 073 kr | 3 462 kr | 23 855 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 160 279 kr | 59 702 kr | 106 932 kr | 124 735 kr | 92 172 kr | 47 110 kr | 99 899 kr |
Företrädare
- Sara L
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB för organisationsnummer?
HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB har organisationsnummer 556837-7898 (5568377898).
Var ligger HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB?
HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB har sin registrerade adress Edsåsen 214, 83796 Undersåker.
Vilken bransch är HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB verksamt i?
HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB?
HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB hade en nettoomsättning på 128 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB?
HelaJag - massage & friskvård Mälardalen AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-01-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.