Byggtjänst i Sälen AB
Byggtjänst i Sälen AB har organisationsnummer 556838-6535 (5568386535)
Aktiebolag • Org.nr: 556838-6535
Om företaget
Byggtjänst i Sälen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sälen. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81100). Sidoverksamheter inkluderar lokalvård, byggande av bostadshus och andra byggnader, riskkapitalbolagsverksamhet och tävling med hästar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 1 596 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 852 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Byggtjänst i Sälen AB 1 596 000 kr och redovisade ett resultat på 177 407 kr. Rörelsemarginalen var 12,0 procent, över branschens median (median 7,1 procent). Soliditeten var 86,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 56,0 procent). Kassalikviditeten var 786,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 242,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,0 procent | 7,1 procent | -0,7 procent till 21,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,0 procent | 6,8 procent | -0,7 procent till 21,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 86,6 procent | 56,0 procent | 27,1 procent till 77,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 786,5 procent | 242,1 procent | 127,8 procent till 479,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 procent | 12,7 procent | -1,8 procent till 42,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -13,8 procent | 0,2 procent | -23,3 procent till 22,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 798 000 kr | 905 000 kr | 519 000 kr till 1 464 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 402 000 kr | 457 000 kr | 232 000 kr till 615 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 418 av 1 341 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
- Plats 4 av 8 aktiebolag inom fastighetsrelaterad stödverksamhet med säte i Malung-Sälen.
- Plats 205 av 475 aktiebolag med säte i Malung-Sälen.
- Plats 2 961 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 104 663 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,1 procent | -2,3 procent | 21,8 procent | 30,8 procent | 12,0 procent |
| Vinstmarginal | 26,1 procent | -2,3 procent | 23,3 procent | 32,9 procent | 14,0 procent |
| Soliditet | 85,3 procent | 82,6 procent | 78,3 procent | 84,4 procent | 86,6 procent |
| Kassalikviditet | 1452,0 procent | 775,8 procent | 480,0 procent | 634,9 procent | 786,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,5 procent | 0,0 procent | 15,7 procent | 17,0 procent | 5,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -51,5 procent | 208,8 procent | -7,7 procent | -13,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 340 000 kr | 650 000 kr | 669 000 kr | 926 000 kr | 798 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 584 000 kr | 443 000 kr | 319 000 kr | 308 000 kr | 402 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högstrand 45c/o c/o Henry Tors
78067 Sälen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg- och fastighetsservice samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 339 627 kr | 649 987 kr | 2 007 426 kr | 1 852 400 kr | 1 595 684 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 248 845 kr | 0 kr | - | 1 968 kr |
| Övriga externa kostnader | 209 089 kr | 244 930 kr | 254 500 kr | 227 346 kr | 235 414 kr |
| Personalkostnader | 584 044 kr | 443 206 kr | 956 062 kr | 615 114 kr | 803 031 kr |
| Avskrivningar | 19 858 kr | 132 991 kr | 127 949 kr | 127 950 kr | 111 862 kr |
| Rörelseresultat | 349 795 kr | -14 983 kr | 436 673 kr | 570 056 kr | 192 134 kr |
| Ränteintäkter | - | 39 kr | 31 435 kr | 39 858 kr | 32 872 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | 447 kr | 0 kr | 683 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 349 795 kr | -14 944 kr | 467 661 kr | 609 914 kr | 224 323 kr |
| Bokslutsdispositioner | -87 000 kr | 15 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 54 237 kr | 319 kr | 97 281 kr | 126 395 kr | 46 916 kr |
| Årets resultat | 208 558 kr | -263 kr | 370 380 kr | 483 519 kr | 177 407 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 49 494 kr | 495 598 kr | 667 649 kr | 1 089 699 kr | 1 151 837 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 49 494 kr | 495 598 kr | 367 649 kr | 239 699 kr | 151 837 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 300 000 kr | 850 000 kr | 1 000 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 285 519 kr | 1 913 380 kr | 2 346 517 kr | 2 280 094 kr | 2 337 637 kr |
| Varulager | - | - | 35 500 kr | 35 500 kr | 11 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 203 722 kr | 281 322 kr | 289 535 kr | 219 620 kr | 238 761 kr |
| Kassa och bank | 2 081 797 kr | 1 632 058 kr | 2 021 482 kr | 2 024 974 kr | 2 087 876 kr |
| Summa tillgångar | 2 335 013 kr | 2 408 978 kr | 3 014 166 kr | 3 369 793 kr | 3 489 474 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 990 613 kr | 1 990 350 kr | 2 360 730 kr | 2 844 249 kr | 3 021 656 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 732 055 kr | 1 940 613 kr | 1 940 350 kr | 2 310 730 kr | 2 794 249 kr |
| Årets resultat | 208 558 kr | -263 kr | 370 380 kr | 483 519 kr | 177 407 kr |
| Obeskattade reserver | 187 000 kr | 172 000 kr | 172 000 kr | 172 000 kr | 172 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 157 400 kr | 246 628 kr | 481 437 kr | 353 544 kr | 295 817 kr |
| Leverantörsskulder | 11 371 kr | 32 522 kr | 100 485 kr | 40 651 kr | 50 769 kr |
| Skatteskulder | 12 549 kr | 0 kr | 39 542 kr | 102 949 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 114 314 kr | 200 322 kr | 310 720 kr | 155 530 kr | 200 032 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 335 013 kr | 2 408 978 kr | 3 014 167 kr | 3 369 793 kr | 3 489 473 kr |
Företrädare
- Henry T
Undertecknad i Sälen 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Byggtjänst i Sälen AB för organisationsnummer?
Byggtjänst i Sälen AB har organisationsnummer 556838-6535 (5568386535).
Var ligger Byggtjänst i Sälen AB?
Byggtjänst i Sälen AB har sin registrerade adress Högstrand 45, 78067 Sälen.
Vilken bransch är Byggtjänst i Sälen AB verksamt i?
Byggtjänst i Sälen AB är registrerat i branschen fastighetsrelaterad stödverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Byggtjänst i Sälen AB?
Byggtjänst i Sälen AB hade en nettoomsättning på 1 596 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Byggtjänst i Sälen AB?
Byggtjänst i Sälen AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malung-Sälen
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.