Görans Mekaniska i Stockholm AB
Görans Mekaniska i Stockholm AB har organisationsnummer 556839-0263 (5568390263)
Aktiebolag • Org.nr: 556839-0263
Om företaget
Görans Mekaniska i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som metallegoarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25530).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 128 procent till 5 067 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 220 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Görans Mekaniska i Stockholm AB 5 067 000 kr och redovisade ett resultat på 1 741 473 kr. Rörelsemarginalen var 55,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,2 procent). Soliditeten var 69,0 procent, över branschens median (median 51,7 procent). Kassalikviditeten var 1261,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 210,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 55,9 procent | 7,2 procent | -0,2 procent till 16,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 57,4 procent | 6,9 procent | -0,3 procent till 16,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,0 procent | 51,7 procent | 29,3 procent till 73,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1261,1 procent | 210,9 procent | 112,9 procent till 434,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 30,2 procent | 14,4 procent | 0,0 procent till 39,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 128,2 procent | -0,5 procent | -20,6 procent till 20,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 5 067 000 kr | 1 245 000 kr | 778 000 kr till 1 880 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 972 000 kr | 561 000 kr | 379 000 kr till 682 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 339 av 1 372 aktiebolag inom metallegoarbeten.
- Plats 12 av 45 aktiebolag inom metallegoarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 6 982 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 11 174 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 36 377 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 41,9 procent | 41,4 procent | 50,0 procent | 33,4 procent | 55,9 procent |
| Vinstmarginal | 41,9 procent | 40,2 procent | 52,5 procent | 37,3 procent | 57,4 procent |
| Soliditet | 64,1 procent | 67,8 procent | 66,5 procent | 70,9 procent | 69,0 procent |
| Kassalikviditet | 675,3 procent | 800,4 procent | 612,6 procent | 865,0 procent | 1261,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 26,1 procent | 25,7 procent | 29,9 procent | 14,9 procent | 30,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,6 procent | 26,4 procent | -35,2 procent | 128,2 procent |
| Omsättning per anställd | 2 518 000 kr | 2 710 000 kr | 3 425 000 kr | 2 220 000 kr | 5 067 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 751 000 kr | 830 000 kr | 887 000 kr | 912 000 kr | 972 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Spånstigen 3016355 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är mekaniska arbeten och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 25530MetallegoarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 517 540 kr | 2 710 122 kr | 3 424 537 kr | 2 220 286 kr | 5 066 800 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 10 904 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 403 917 kr | 407 829 kr | 410 103 kr | 312 857 kr | 407 191 kr |
| Personalkostnader | 750 856 kr | 829 940 kr | 887 439 kr | 912 433 kr | 971 973 kr |
| Avskrivningar | 3 388 kr | 0 kr | 200 kr | 6 098 kr | 6 098 kr |
| Rörelseresultat | 1 055 702 kr | 1 122 890 kr | 1 713 427 kr | 742 272 kr | 2 834 514 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 5 114 kr | 47 361 kr | 85 099 kr | 74 573 kr |
| Räntekostnader | 13 kr | 60 kr | 0 kr | 263 kr | 1 944 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 055 689 kr | 1 090 465 kr | 1 798 267 kr | 827 108 kr | 2 907 143 kr |
| Bokslutsdispositioner | -220 143 kr | -83 896 kr | -288 364 kr | -305 kr | -698 384 kr |
| Skatt | 180 140 kr | 223 530 kr | 317 345 kr | 182 198 kr | 467 286 kr |
| Årets resultat | 655 406 kr | 783 039 kr | 1 192 558 kr | 644 605 kr | 1 741 473 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 075 000 kr | 1 477 521 kr | 2 025 291 kr | 2 499 193 kr | 1 538 241 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | 30 291 kr | 24 193 kr | 18 095 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 075 000 kr | 1 477 521 kr | 1 995 000 kr | 2 475 000 kr | 1 520 146 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 845 194 kr | 3 014 961 kr | 3 969 412 kr | 3 609 799 kr | 6 835 266 kr |
| Kortfristiga fordringar | 465 715 kr | 443 130 kr | 599 701 kr | 337 350 kr | 481 537 kr |
| Kassa och bank | 2 379 479 kr | 2 571 831 kr | 3 369 711 kr | 3 272 449 kr | 6 353 729 kr |
| Summa tillgångar | 3 920 194 kr | 4 492 482 kr | 5 994 703 kr | 6 108 992 kr | 8 373 507 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 2 512 201 kr | 3 045 240 kr | 3 987 798 kr | 4 332 403 kr | 5 773 876 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 806 795 kr | 2 212 201 kr | 2 745 240 kr | 3 637 798 kr | 3 982 403 kr |
| Årets resultat | 655 406 kr | 783 039 kr | 1 192 558 kr | 644 605 kr | 1 741 473 kr |
| Obeskattade reserver | 986 687 kr | 1 070 583 kr | 1 358 947 kr | 1 359 252 kr | 2 057 636 kr |
| Kortfristiga skulder | 421 306 kr | 376 659 kr | 647 958 kr | 417 337 kr | 541 995 kr |
| Leverantörsskulder | 65 752 kr | 73 644 kr | 32 562 kr | 38 502 kr | 35 790 kr |
| Skatteskulder | 51 158 kr | 57 559 kr | 155 535 kr | 59 311 kr | 159 106 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 226 322 kr | 164 518 kr | 378 614 kr | 231 381 kr | 263 795 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 920 194 kr | 4 492 482 kr | 5 994 703 kr | 6 108 992 kr | 8 373 507 kr |
Ur årsredovisningen
Efter räkenskapsårets slut så fortgår verksamheten likt tidigare.
Företrädare
- Stefan K (ordförande)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Görans Mekaniska i Stockholm AB för organisationsnummer?
Görans Mekaniska i Stockholm AB har organisationsnummer 556839-0263 (5568390263).
Var ligger Görans Mekaniska i Stockholm AB?
Görans Mekaniska i Stockholm AB har sin registrerade adress Spånstigen 30, 16355 Spånga.
Vilken bransch är Görans Mekaniska i Stockholm AB verksamt i?
Görans Mekaniska i Stockholm AB är registrerat i branschen metallegoarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Görans Mekaniska i Stockholm AB?
Görans Mekaniska i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 5 067 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Görans Mekaniska i Stockholm AB?
Görans Mekaniska i Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Görans Mekaniska i Stockholm AB någon utdelning?
Styrelsen i Görans Mekaniska i Stockholm AB föreslog en utdelning på 350 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-01-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.