Hands Down AB
Hands Down AB har organisationsnummer 556840-1987 (5568401987)
Aktiebolag • Org.nr: 556840-1987
Om företaget
Hands Down AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungsbacka. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar ljudinspelning och musikutgivning och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1297 procent till 20 041 kr räkenskapsåret 2025 (1 435 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga ver utförda tjänsgter under året.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hands Down AB 20 041 kr och redovisade ett resultat på -48 364 kr. Soliditeten var 81,2 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 51,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 51,0 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -3,9 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 26 029 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 393 av 514 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 823 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 8 531 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 271 169 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 78,0 procent | 96,9 procent | 84,6 procent | 81,2 procent |
| Kassalikviditet | - | 140,0 procent | 406,1 procent | 743,2 procent | 51,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,0 procent | -39,0 procent | -3,6 procent | -3,5 procent | -3,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringgatan 9c/o Kristofer Hillhammar
43441 Kungsbacka
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ringgatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av hård- och mjukvara inom IT- branschen, strategisk rådgivning inom främst IT- och fastighetsbranschen, marknadskommunikation, förvaltning av värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 191 700 kr | 63 900 kr | 7 500 kr | 34 000 kr | 58 408 kr | 1 435 kr | 20 041 kr |
| Övriga externa kostnader | 15 500 kr | 22 136 kr | 27 962 kr | 76 052 kr | 44 309 kr | 45 929 kr | 55 343 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 557 627 kr | 60 000 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 176 200 kr | 41 764 kr | -20 462 kr | -599 679 kr | -45 901 kr | -44 494 kr | -35 302 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 kr | 27 kr | 78 kr | 3 kr |
| Räntekostnader | 43 853 kr | 49 749 kr | 36 987 kr | 1 981 kr | 2 052 kr | 1 098 kr | 13 065 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 132 347 kr | -7 985 kr | 2 393 261 kr | -601 659 kr | -47 926 kr | -45 514 kr | -48 364 kr |
| Skatt | 1 301 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 131 046 kr | -7 985 kr | 2 393 261 kr | -601 659 kr | -47 926 kr | -45 514 kr | -48 364 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 3 072 548 kr | 3 072 548 kr | 1 814 355 kr | 1 930 786 kr | 1 210 786 kr | 1 526 100 kr | 1 511 350 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 072 548 kr | 3 072 548 kr | 1 814 355 kr | 1 930 786 kr | 1 210 786 kr | 1 526 100 kr | 1 511 350 kr |
| Omsättningstillgångar | 102 966 kr | 90 550 kr | 628 906 kr | 46 858 kr | 176 311 kr | 8 160 kr | 27 611 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 79 875 kr | 109 401 kr | 2 238 kr | 74 528 kr | 2 923 kr | 20 802 kr |
| Kassa och bank | 102 966 kr | 10 675 kr | 519 505 kr | 44 620 kr | 101 783 kr | 5 237 kr | 6 809 kr |
| Summa tillgångar | 3 175 514 kr | 3 163 098 kr | 2 443 261 kr | 1 977 644 kr | 1 387 097 kr | 1 534 260 kr | 1 538 961 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 421 390 kr | 1 413 405 kr | 2 443 261 kr | 1 541 603 kr | 1 343 677 kr | 1 298 162 kr | 1 249 798 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 240 344 kr | 1 371 390 kr | 0 kr | 2 093 262 kr | 1 341 603 kr | 1 293 676 kr | 1 248 162 kr |
| Årets resultat | 131 046 kr | -7 985 kr | 2 393 261 kr | -601 659 kr | -47 926 kr | -45 514 kr | -48 364 kr |
| Kortfristiga skulder | 107 479 kr | 83 048 kr | 0 kr | 33 466 kr | 43 420 kr | 1 098 kr | 54 163 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 1 485 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 1 301 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 47 925 kr | 15 101 kr | 0 kr | - | 11 368 kr | 0 kr | 54 163 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 175 514 kr | 3 163 098 kr | 2 443 261 kr | 1 977 644 kr | 1 387 097 kr | 1 534 260 kr | 1 538 961 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva försäljning av hård och mjukvara inom IT Branschen, strategisk rådgivning inom främst IT- och fastighetsbranschen, marknadskommunikation, förvaltning av värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Kungsbacka kommun.
Företrädare
- Kristofer H (verkställande direktör)
- Jonas H
- Marianne H
Undertecknad i Kungsbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hands Down AB för organisationsnummer?
Hands Down AB har organisationsnummer 556840-1987 (5568401987).
Var ligger Hands Down AB?
Hands Down AB har sin registrerade adress Ringgatan 9, 43441 Kungsbacka.
Vilken bransch är Hands Down AB verksamt i?
Hands Down AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hands Down AB?
Hands Down AB hade en nettoomsättning på 20 041 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-02-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.