Golfbilsproffs Sverige AB
Golfbilsproffs Sverige AB har organisationsnummer 556840-3785 (5568403785)
Aktiebolag • Org.nr: 556840-3785
Om företaget
Golfbilsproffs Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Oxie. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Golfbilsproffs Sverige AB 900 000 kr och redovisade ett resultat på -7 680 kr. Rörelsemarginalen var -0,8 procent, under branschens median (median 1,6 procent). Soliditeten var 0,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Kassalikviditeten var 78,6 procent, under branschens median (median 106,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,8 procent | 1,6 procent | -3,6 procent till 6,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,9 procent | 1,2 procent | -3,7 procent till 6,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 0,9 procent | 35,7 procent | 11,8 procent till 70,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 78,6 procent | 106,5 procent | 33,0 procent till 339,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -124,6 procent | 3,8 procent | -18,6 procent till 31,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 262 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 45 av 72 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Malmö.
- Plats 4 986 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 17 786 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 153 472 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | -0,8 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | -0,9 procent |
| Soliditet | 32,1 procent | 63,1 procent | 80,3 procent | 28,8 procent | 0,9 procent |
| Kassalikviditet | 147,3 procent | 271,2 procent | 506,7 procent | 140,4 procent | 78,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 221,2 procent | 494,2 procent | 572,5 procent | 926,6 procent | -124,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rönnebäcksvägen 223841 Oxie
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska importera produkter för elektrifierade fordon till golfbanor, kommuner och andra lämpliga användningsområden och sälja och sköta service på dessa.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 690 428 kr | 130 178 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 900 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 2 218 kr | 30 667 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 14 776 kr |
| Övriga externa kostnader | 109 045 kr | 111 345 kr | 1 968 kr | 5 328 kr | -1 719 kr | 5 424 kr | 26 896 kr |
| Personalkostnader | 871 682 kr | -14 769 kr | -3 591 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 18 068 kr | 32 910 kr | 32 290 kr | 144 672 kr | 146 115 kr | 144 576 kr | -7 557 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 37 kr | 204 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 1 733 kr | 341 kr | 0 kr | 26 kr | 47 kr | 33 kr | 123 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 16 335 kr | 32 569 kr | 32 290 kr | 144 683 kr | 146 272 kr | 144 543 kr | -7 680 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 16 247 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 16 335 kr | 32 569 kr | 32 290 kr | 144 683 kr | 146 272 kr | 128 296 kr | -7 680 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 19 518 kr | 35 251 kr | 45 450 kr | 46 383 kr | 31 832 kr | 48 081 kr | 677 578 kr |
| Varulager | 2 910 kr | 0 kr | - | - | - | - | 150 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 933 kr | 25 986 kr | 10 842 kr | 9 933 kr | 9 933 kr | 27 921 kr | 450 876 kr |
| Kassa och bank | 6 675 kr | 9 265 kr | 34 608 kr | 36 450 kr | 21 899 kr | 20 160 kr | 76 702 kr |
| Summa tillgångar | 19 518 kr | 35 251 kr | 45 450 kr | 46 383 kr | 31 832 kr | 48 081 kr | 677 578 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | -50 264 kr | -17 695 kr | 14 595 kr | 29 278 kr | 25 550 kr | 13 846 kr | 6 166 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -116 599 kr | -100 264 kr | -67 695 kr | -165 405 kr | -170 722 kr | -164 450 kr | -36 154 kr |
| Årets resultat | 16 335 kr | 32 569 kr | 32 290 kr | 144 683 kr | 146 272 kr | 128 296 kr | -7 680 kr |
| Kortfristiga skulder | 69 782 kr | 52 946 kr | 30 855 kr | 17 105 kr | 6 282 kr | 34 235 kr | 671 412 kr |
| Leverantörsskulder | 2 784 kr | 0 kr | - | - | - | 17 988 kr | 243 012 kr |
| Skatteskulder | 7 122 kr | 0 kr | - | - | - | 16 247 kr | 16 247 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 46 285 kr | 39 355 kr | 23 855 kr | 10 105 kr | 6 282 kr | 0 kr | 263 153 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 19 518 kr | 35 251 kr | 45 450 kr | 46 383 kr | 31 832 kr | 48 081 kr | 677 578 kr |
Företrädare
- Johan H (ordförande)
Undertecknad i Oxie 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Golfbilsproffs Sverige AB för organisationsnummer?
Golfbilsproffs Sverige AB har organisationsnummer 556840-3785 (5568403785).
Var ligger Golfbilsproffs Sverige AB?
Golfbilsproffs Sverige AB har sin registrerade adress Rönnebäcksvägen 2, 23841 Oxie.
Vilken bransch är Golfbilsproffs Sverige AB verksamt i?
Golfbilsproffs Sverige AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Golfbilsproffs Sverige AB?
Golfbilsproffs Sverige AB hade en nettoomsättning på 900 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-02-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.