Quest & Rest AB
Quest & Rest AB har organisationsnummer 556842-3932 (5568423932)
Aktiebolag • Org.nr: 556842-3932
Om företaget
Quest & Rest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Sidoverksamheter inkluderar turist- och bokningsverksamhet, webbportaler och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 1 301 137 kr räkenskapsåret 2025 (1 216 487 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Quest & Rest AB 1 301 137 kr och redovisade ett resultat på 70 168 kr. Rörelsemarginalen var 9,3 procent, över branschens median (median 7,5 procent). Soliditeten var 43,6 procent, under branschens median (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 155,6 procent, under branschens median (median 260,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,3 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,2 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,6 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 155,6 procent | 260,2 procent | 148,1 procent till 478,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,7 procent | 11,2 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,0 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 301 000 kr | 848 000 kr | 481 000 kr till 1 322 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 209 000 kr | 505 000 kr | 242 000 kr till 717 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 751 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 409 av 1 531 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 22 628 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 40 479 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 122 956 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,8 procent | 3,6 procent | 12,6 procent | 6,3 procent | 9,3 procent |
| Vinstmarginal | 0,2 procent | 0,9 procent | 11,9 procent | 5,9 procent | 9,2 procent |
| Soliditet | 11,2 procent | 12,4 procent | 24,8 procent | 31,7 procent | 43,6 procent |
| Kassalikviditet | 274,1 procent | 269,5 procent | 92,5 procent | 107,5 procent | 155,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 procent | 5,8 procent | 53,3 procent | 16,7 procent | 23,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 31,6 procent | 149,0 procent | -13,0 procent | 7,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 398 000 kr | 1 216 000 kr | 1 301 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 75 000 kr | 105 000 kr | 209 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ölmevägen 13, Lgh 1503c/o c/o Irina Seyts
12332 Farsta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ölmevägen 13, Lgh 1503 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets ska bedriva turistverksamhet, gruppresor inom kultur, historia, sport, natur och shopping, översättning och tolkningstjänster, eskortservice för turister till konferenser och mässor, planering av boende för turister och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 388 819 kr | 426 411 kr | 561 320 kr | 1 397 865 kr | 1 216 487 kr | 1 301 137 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 2 000 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 553 470 kr | 402 236 kr | 528 900 kr | 941 769 kr | 982 211 kr | 919 023 kr |
| Personalkostnader | 84 104 kr | - | - | 75 284 kr | 104 928 kr | 209 239 kr |
| Avskrivningar | - | 12 443 kr | 12 443 kr | 52 423 kr | 52 423 kr | 52 423 kr |
| Rörelseresultat | -302 795 kr | 11 732 kr | 19 977 kr | 176 620 kr | 76 925 kr | 120 452 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 kr | 4 kr | 18 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 6 127 kr | 11 024 kr | 14 910 kr | 9 812 kr | 5 527 kr | 1 269 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -308 922 kr | 708 kr | 5 068 kr | 166 812 kr | 71 416 kr | 119 183 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -40 934 kr | -20 747 kr | -30 294 kr |
| Skatt | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 25 296 kr | 12 821 kr | 18 721 kr |
| Årets resultat | -308 922 kr | 708 kr | 5 068 kr | 100 582 kr | 37 848 kr | 70 168 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 6 232 kr | 206 583 kr | 194 140 kr | 341 617 kr | 282 962 kr | 230 539 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 232 kr | 206 583 kr | 194 140 kr | 341 617 kr | 282 962 kr | 230 539 kr |
| Omsättningstillgångar | 114 913 kr | 531 562 kr | 516 789 kr | 419 271 kr | 430 834 kr | 449 399 kr |
| Kortfristiga fordringar | 19 836 kr | 415 162 kr | 330 310 kr | 173 568 kr | 141 953 kr | 177 941 kr |
| Kassa och bank | 95 077 kr | 116 400 kr | 186 479 kr | 245 703 kr | 288 881 kr | 271 458 kr |
| Summa tillgångar | 121 145 kr | 738 145 kr | 710 929 kr | 760 888 kr | 713 796 kr | 679 938 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -220 220 kr | 82 954 kr | 88 022 kr | 188 604 kr | 226 452 kr | 296 620 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 38 702 kr | 32 246 kr | 32 954 kr | 38 022 kr | 138 604 kr | 176 452 kr |
| Årets resultat | -308 922 kr | 708 kr | 5 068 kr | 100 582 kr | 37 848 kr | 70 168 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 40 934 kr | 61 681 kr | 91 975 kr |
| Kortfristiga skulder | 163 622 kr | 193 938 kr | 191 793 kr | 453 396 kr | 400 903 kr | 288 747 kr |
| Leverantörsskulder | 1 047 kr | - | - | 0 kr | - | 6 kr |
| Skatteskulder | 5 212 kr | - | - | 25 296 kr | 38 117 kr | 31 542 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 157 363 kr | 193 938 kr | 191 793 kr | 428 100 kr | 362 786 kr | 234 322 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 121 145 kr | 738 145 kr | 710 929 kr | 760 888 kr | 713 796 kr | 679 938 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har sitt säte i Stockholm och bedriver verksamhet inom turistnäringen, gruppresor inom kultur, historia, sport, natur och shopping, översättning och tolkningstjänster, eskortservice för turister till konferenser och mässor, planering av boende för turister och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Fedor B (styrelseledamot och vd)
Undertecknad i Farsta 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Quest & Rest AB för organisationsnummer?
Quest & Rest AB har organisationsnummer 556842-3932 (5568423932).
Var ligger Quest & Rest AB?
Quest & Rest AB har sin registrerade adress Ölmevägen 13, Lgh 1503, 12332 Farsta.
Vilken bransch är Quest & Rest AB verksamt i?
Quest & Rest AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Quest & Rest AB?
Quest & Rest AB hade en nettoomsättning på 1 301 137 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Quest & Rest AB?
Quest & Rest AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-02-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.