Glanshammars Måleri & Entreprenad AB

Glanshammars Måleri & Entreprenad AB har organisationsnummer 556842-5234 (5568425234)

Aktiebolag • Org.nr: 556842-5234

Mark- och grundarbetenGlanshammar

Aktivt företagVerksamt sedan 2011Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Glanshammars Måleri & Entreprenad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Glanshammar. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Sidoverksamheter inkluderar måleriarbeten och personaluthyrning.

Ekonomi

452 953 krOmsättning▲ 196 procent
104 030 krÅrets resultat
1Antal anställda
45,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 196 procent till 452 953 kr räkenskapsåret 2025 (153 258 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Glanshammars Måleri & Entreprenad AB 452 953 kr och redovisade ett resultat på 104 030 kr. Rörelsemarginalen var 42,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 45,2 procent, över branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 546,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,6 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal42,1 procent8,6 procent0,7 procent till 19,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal42,1 procent7,7 procent0,1 procent till 18,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet45,2 procent44,4 procent21,8 procent till 69,3 procentöver branschens median
Kassalikviditet546,2 procent197,6 procent110,2 procent till 407,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital66,7 procent15,5 procent0,1 procent till 42,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt195,5 procent1,4 procent-20,0 procent till 29,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd453 000 kr1 506 000 kr896 000 kr till 2 267 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd165 000 kr559 000 kr374 000 kr till 692 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 4 078 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
  • Plats 48 av 60 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Örebro.
  • Plats 2 459 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
  • Plats 4 190 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
  • Plats 195 350 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-39,6 procent19,2 procent13,2 procent42,7 procent42,1 procent
Vinstmarginal-39,6 procent19,2 procent13,2 procent42,9 procent42,1 procent
Soliditet43,5 procent59,1 procent62,4 procent54,5 procent45,2 procent
Kassalikviditet177,1 procent339,8 procent446,2 procent345,4 procent546,2 procent
Avkastning på eget kapital1,3 procent46,9 procent28,5 procent46,5 procent66,7 procent
Omsättningstillväxt-52,5 procent233,4 procent-46,7 procent-59,7 procent195,5 procent
Omsättning per anställd214 000 kr714 000 kr380 000 kr153 000 kr453 000 kr
Personalkostnad per anställd216 000 kr443 000 kr238 000 kr34 000 kr165 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Biverud 210
c/o Martti Kuronen
70597 Glanshammar

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva måleriverksamhet som tapetsering och målningsarbeten samt uthyrning av personal till åkerier samt markarbeten.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning501 501 kr451 169 kr214 126 kr713 890 kr380 423 kr153 258 kr452 953 kr
Råvaror och förnödenheter109 327 kr102 221 kr58 307 kr99 019 kr79 269 kr37 242 kr37 175 kr
Övriga externa kostnader37 900 kr48 100 kr24 365 kr34 536 kr13 229 kr17 028 kr55 677 kr
Personalkostnader369 715 kr193 481 kr216 277 kr443 013 kr237 810 kr33 512 kr165 356 kr
Avskrivningar------3 883 kr
Rörelseresultat-15 441 kr107 367 kr-84 823 kr137 322 kr50 115 kr65 476 kr190 862 kr
Ränteintäkter---33 kr150 kr268 kr126 kr
Räntekostnader7 kr32 kr0 kr9 kr0 kr-7 kr356 kr
Resultat efter finansiella poster-15 448 kr107 335 kr-84 823 kr137 346 kr50 265 kr65 751 kr190 632 kr
Bokslutsdispositioner30 000 kr0 kr87 816 kr-34 000 kr0 kr--59 415 kr
Skatt3 434 kr23 390 kr1 792 kr21 283 kr10 458 kr13 670 kr27 187 kr
Årets resultat11 118 kr83 945 kr1 201 kr82 063 kr39 807 kr52 081 kr104 030 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar------73 776 kr
Materiella anläggningstillgångar------73 776 kr
Omsättningstillgångar347 896 kr329 310 kr213 745 kr296 294 kr224 124 kr205 458 kr271 179 kr
Kortfristiga fordringar24 753 kr15 003 kr33 181 kr57 608 kr16 505 kr90 073 kr10 425 kr
Kassa och bank323 143 kr314 307 kr180 564 kr238 686 kr207 619 kr115 385 kr260 754 kr
Summa tillgångar347 896 kr329 310 kr213 745 kr296 294 kr224 124 kr205 458 kr344 955 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital132 882 kr141 828 kr93 029 kr175 092 kr139 899 kr111 979 kr156 009 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat71 764 kr7 883 kr41 828 kr43 029 kr50 092 kr9 898 kr1 979 kr
Årets resultat11 118 kr83 945 kr1 201 kr82 063 kr39 807 kr52 081 kr104 030 kr
Obeskattade reserver87 816 kr87 816 kr0 kr34 000 kr34 000 kr34 000 kr93 415 kr
Kortfristiga skulder127 198 kr99 666 kr120 716 kr87 202 kr50 225 kr59 479 kr49 651 kr
Leverantörsskulder38 kr3 660 kr1 238 kr2 884 kr0 kr13 548 kr4 296 kr
Skatteskulder0 kr499 kr0 kr---4 296 kr
Övriga kortfristiga skulder44 961 kr62 967 kr96 949 kr45 878 kr27 416 kr45 931 kr41 059 kr
Summa eget kapital och skulder347 896 kr329 310 kr213 745 kr296 294 kr224 124 kr205 458 kr344 955 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Örebro bedriver måleriverksamhet som tapetsering och kakling samt liknande arbeten. Företagets kunder är både privatpersoner och företag. Från 2025 även entreprenader och maskinkörning.
Väsentliga händelser under året
Omsättningsökningen beror på generatonsskifte samt ändring av verksamhet.

Företrädare

  • Marcus J (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2011-02-17
Registrerat hos Skatteverket
2011-02-18
Registrerat hos Bolagsverket
Glanshammars Måleri & Entreprenad AB

Vanliga frågor

Vad har Glanshammars Måleri & Entreprenad AB för organisationsnummer?

Glanshammars Måleri & Entreprenad AB har organisationsnummer 556842-5234 (5568425234).

Var ligger Glanshammars Måleri & Entreprenad AB?

Glanshammars Måleri & Entreprenad AB har sin registrerade adress Biverud 210, 70597 Glanshammar.

Vilken bransch är Glanshammars Måleri & Entreprenad AB verksamt i?

Glanshammars Måleri & Entreprenad AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Glanshammars Måleri & Entreprenad AB?

Glanshammars Måleri & Entreprenad AB hade en nettoomsättning på 452 953 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Glanshammars Måleri & Entreprenad AB?

Glanshammars Måleri & Entreprenad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Glanshammars Måleri & Entreprenad AB någon utdelning?

Styrelsen i Glanshammars Måleri & Entreprenad AB föreslog en utdelning på 80 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Örebro
Län
Örebro län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2011-02-18
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar