Vision 360 AB
Vision 360 AB har organisationsnummer 556843-7627 (5568437627)
Aktiebolag • Org.nr: 556843-7627
Om företaget
Vision 360 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210). Sidoverksamheter inkluderar magasinering och varulagring, byggnadssnickeriarbeten, slutbehandling av byggnader och måleriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vision 360 AB 7 345 988 kr och redovisade ett resultat på 209 060 kr. Rörelsemarginalen var 3,6 procent, under branschens median (median 5,8 procent). Soliditeten var 17,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 121,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 187,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,6 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 17,3 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 121,3 procent | 187,9 procent | 124,8 procent till 314,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 88,5 procent | 22,4 procent | 0,0 procent till 55,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 816 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 438 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 184 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 2 av 15 aktiebolag inom lokalvård med säte i Lidingö.
- Plats 93 av 2 489 aktiebolag med säte i Lidingö.
- Plats 8 121 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 26 214 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | 3,6 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 3,6 procent |
| Soliditet | 64,7 procent | 64,8 procent | 65,4 procent | 66,1 procent | 17,3 procent |
| Kassalikviditet | 283,5 procent | 283,8 procent | 288,9 procent | 294,8 procent | 121,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,2 procent | 2,7 procent | 3,0 procent | 88,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 816 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 438 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Snickarvägen 5.c/o Vision 360
13238 Saltsjö-Boo
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Snickarvägen 5. som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggstädning, lokalvård, måleriarbeten, snickeriarbeten samt skötsel av grönytor och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | - | 7 345 988 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 38 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 2 793 108 kr |
| Övriga externa kostnader | - | - | - | - | 341 932 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 3 944 762 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | 266 224 kr |
| Ränteintäkter | - | 40 kr | 709 kr | 814 kr | 296 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 67 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 40 kr | 709 kr | 814 kr | 266 453 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 57 393 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 40 kr | 709 kr | 814 kr | 209 060 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 39 445 kr | 39 485 kr | 40 194 kr | 41 008 kr | 1 363 049 kr |
| Kortfristiga fordringar | 39 445 kr | 39 485 kr | 40 194 kr | 41 008 kr | 661 807 kr |
| Kassa och bank | - | - | - | - | 701 241 kr |
| Summa tillgångar | 39 445 kr | 39 485 kr | 40 194 kr | 41 008 kr | 1 363 049 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 25 533 kr | 25 573 kr | 26 282 kr | 27 096 kr | 236 156 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -24 467 kr | -24 467 kr | -24 427 kr | -23 718 kr | -22 904 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 40 kr | 709 kr | 814 kr | 209 060 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 912 kr | 13 912 kr | 13 912 kr | 13 912 kr | 1 123 292 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 67 517 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 72 903 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 912 kr | 13 912 kr | 13 912 kr | 13 912 kr | 491 723 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 39 445 kr | 39 485 kr | 40 194 kr | 41 008 kr | 1 363 049 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm ska bedriva byggstädning, lokalvård, måleriarbeten, snickeriarbeten samt skötsel av grönytor och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Carlos Eduardo G (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad i STOCKHOLM 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vision 360 AB för organisationsnummer?
Vision 360 AB har organisationsnummer 556843-7627 (5568437627).
Var ligger Vision 360 AB?
Vision 360 AB har sin registrerade adress Snickarvägen 5., 13238 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Vision 360 AB verksamt i?
Vision 360 AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vision 360 AB?
Vision 360 AB hade en nettoomsättning på 7 345 988 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vision 360 AB?
Vision 360 AB hade i genomsnitt 9 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lidingö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-03-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.