Exitpartner AB
Exitpartner AB har organisationsnummer 556844-1306 (5568441306)
Aktiebolag • Org.nr: 556844-1306
Om företaget
Exitpartner AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 7 procent till 1 493 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 612 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Exitpartner AB 1 493 000 kr och redovisade ett resultat på 56 395 kr. Rörelsemarginalen var 3,8 procent, under branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 38,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 161,3 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,8 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 38,0 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 161,3 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 20,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -7,4 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 332 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 2 192 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 20 403 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 36 316 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 110 763 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -13,3 procent | -10,9 procent | 5,7 procent | 0,7 procent | 3,8 procent |
| Vinstmarginal | -13,3 procent | -11,0 procent | 5,7 procent | 1,4 procent | 3,8 procent |
| Soliditet | 29,6 procent | 11,9 procent | 24,1 procent | 24,8 procent | 38,0 procent |
| Kassalikviditet | 142,0 procent | 105,4 procent | 131,7 procent | 133,1 procent | 161,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -79,8 procent | -168,4 procent | 49,1 procent | 10,4 procent | 20,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,5 procent | -4,6 procent | 22,4 procent | -9,1 procent | -7,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 519 000 kr | 1 449 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 111 000 kr | 9 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Artillerigatan 611451 Stockholm
Bolag på samma adress
121 andra bolag har Artillerigatan 6 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att organisera och underlätta för anslutna företagsmäklare att bedriva rådgivning och konsultverksamhet i samband med företagsöverlåtelser. Bolaget ska därtill äga och utveckla varumärket tillhörande verksamheten och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 678 753 kr | 1 362 338 kr | 1 518 823 kr | 1 448 788 kr | 1 774 444 kr | 1 611 864 kr | 1 493 465 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | -283 kr | 741 kr | -357 kr | 966 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 143 213 kr | 141 085 kr | 282 461 kr | 104 995 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 132 365 kr | 1 001 954 kr | 1 327 943 kr | 1 492 986 kr | 1 489 651 kr | 1 392 604 kr | 1 234 002 kr |
| Personalkostnader | 346 415 kr | 203 569 kr | 110 736 kr | 9 033 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 56 760 kr | 15 730 kr | -202 317 kr | -158 509 kr | 100 959 kr | 11 013 kr | 57 023 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 21 kr | 342 kr | 758 kr | 151 kr |
| Räntekostnader | 732 kr | 10 kr | 333 kr | 805 kr | 154 kr | -655 kr | 594 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 56 028 kr | 15 720 kr | -202 650 kr | -159 293 kr | 101 147 kr | 22 618 kr | 56 395 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 22 705 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 12 238 kr | 8 393 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 43 790 kr | 30 032 kr | -202 650 kr | -159 293 kr | 101 147 kr | 22 618 kr | 56 395 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 56 821 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 56 821 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 591 445 kr | 950 540 kr | 858 994 kr | 740 632 kr | 856 770 kr | 878 734 kr | 723 265 kr |
| Kortfristiga fordringar | 225 375 kr | 275 895 kr | 256 277 kr | 521 987 kr | 521 422 kr | 199 635 kr | 294 374 kr |
| Kassa och bank | 366 070 kr | 674 645 kr | 602 717 kr | 218 645 kr | 335 348 kr | 679 099 kr | 428 891 kr |
| Summa tillgångar | 591 445 kr | 950 540 kr | 858 994 kr | 797 453 kr | 856 770 kr | 878 734 kr | 723 265 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 357 708 kr | 387 740 kr | 253 887 kr | 94 594 kr | 206 128 kr | 218 360 kr | 274 754 kr |
| Aktiekapital | 81 600 kr | 81 600 kr | 91 800 kr | 91 800 kr | 102 187 kr | 91 800 kr | 91 800 kr |
| Balanserat resultat | 109 112 kr | 152 902 kr | 182 934 kr | -19 716 kr | -179 009 kr | -77 861 kr | -55 244 kr |
| Årets resultat | 43 790 kr | 30 032 kr | -202 650 kr | -159 293 kr | 101 147 kr | 22 618 kr | 56 395 kr |
| Obeskattade reserver | 22 705 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 211 032 kr | 562 800 kr | 605 107 kr | 702 859 kr | 650 642 kr | 660 374 kr | 448 511 kr |
| Leverantörsskulder | 158 049 kr | 110 916 kr | 252 567 kr | 268 857 kr | 122 473 kr | 63 632 kr | 314 267 kr |
| Skatteskulder | 2 272 kr | 0 kr | - | - | - | -12 331 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 39 511 kr | 45 298 kr | 46 540 kr | 26 002 kr | 58 074 kr | 77 277 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 591 445 kr | 950 540 kr | 858 994 kr | 797 453 kr | 856 770 kr | 878 734 kr | 723 265 kr |
Företrädare
- Stephan A (ordförande)
- Jimmy A
- Björn B
- Hampus B
- Roger E
- Matz F
- Stefan S
- Bernt Rickard R
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Exitpartner AB för organisationsnummer?
Exitpartner AB har organisationsnummer 556844-1306 (5568441306).
Var ligger Exitpartner AB?
Exitpartner AB har sin registrerade adress Artillerigatan 6, 11451 Stockholm.
Vilken bransch är Exitpartner AB verksamt i?
Exitpartner AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Exitpartner AB?
Exitpartner AB hade en nettoomsättning på 1 493 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.