A. Lantto's Rör AB
A. Lantto's Rör AB har organisationsnummer 556844-4029 (5568444029)
Aktiebolag • Org.nr: 556844-4029
Om företaget
A. Lantto's Rör AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Råneå. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 14 procent till 4 653 000 kr räkenskapsåret 2024 (4 067 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte A. Lantto's Rör AB 4 653 000 kr och redovisade ett resultat på 80 996 kr. Rörelsemarginalen var 3,3 procent, under branschens median (median 6,0 procent). Soliditeten var 18,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,8 procent). Kassalikviditeten var 106,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 196,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 6,0 procent | 0,4 procent till 13,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,3 procent | 5,7 procent | 0,1 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 18,0 procent | 46,8 procent | 27,5 procent till 68,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 106,1 procent | 196,9 procent | 129,0 procent till 351,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 23,1 procent | 18,9 procent | 0,1 procent till 48,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 14,4 procent | -2,6 procent | -22,2 procent till 17,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 327 000 kr | 1 795 000 kr | 1 123 000 kr till 2 562 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 509 000 kr | 585 000 kr | 408 000 kr till 729 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,8 procent | 2,9 procent | 2,2 procent | -6,3 procent | 3,3 procent |
| Vinstmarginal | 3,8 procent | 2,9 procent | 2,2 procent | -6,3 procent | 3,3 procent |
| Soliditet | 53,1 procent | 31,4 procent | 34,6 procent | 23,9 procent | 18,0 procent |
| Kassalikviditet | 242,8 procent | 124,8 procent | 147,9 procent | 92,0 procent | 106,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 procent | 17,0 procent | 13,9 procent | 0,2 procent | 23,1 procent |
| Omsättningstillväxt | -16,9 procent | 58,1 procent | 1,0 procent | 6,4 procent | 14,4 procent |
| Omsättning per anställd | 2 394 000 kr | 3 784 000 kr | 2 549 000 kr | 2 034 000 kr | 2 327 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 653 000 kr | 587 000 kr | 553 000 kr | 618 000 kr | 509 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Högsön 14195592 Råneå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva värme- och sanitetsarbeten samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 882 280 kr | 2 394 224 kr | 3 784 347 kr | 3 823 102 kr | 4 067 302 kr | 4 652 905 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 190 280 kr | -82 146 kr | -108 134 kr | -177 205 kr | 210 249 kr |
| Övriga externa kostnader | 346 578 kr | 227 150 kr | 345 191 kr | 229 397 kr | 370 728 kr | 358 480 kr |
| Personalkostnader | 528 000 kr | 652 671 kr | 586 628 kr | 828 803 kr | 1 235 966 kr | 1 017 852 kr |
| Avskrivningar | 50 532 kr | 76 484 kr | 73 627 kr | 92 939 kr | 59 819 kr | 46 519 kr |
| Rörelseresultat | 15 848 kr | 90 949 kr | 110 631 kr | 85 029 kr | -257 553 kr | 154 991 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 26 kr | 643 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 412 kr | 64 kr | 0 kr | 365 kr | 918 kr | 1 672 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 15 436 kr | 90 885 kr | 110 631 kr | 84 690 kr | -257 828 kr | 153 319 kr |
| Bokslutsdispositioner | 30 000 kr | -8 735 kr | -23 238 kr | -7 333 kr | 259 185 kr | -50 862 kr |
| Skatt | 9 829 kr | 17 804 kr | 18 861 kr | 11 999 kr | 741 kr | 21 461 kr |
| Årets resultat | 35 607 kr | 64 346 kr | 68 532 kr | 65 358 kr | 616 kr | 80 996 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 436 358 kr | 359 874 kr | 395 343 kr | 319 004 kr | 200 113 kr | 152 515 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 436 358 kr | 359 874 kr | 395 343 kr | 302 404 kr | 183 513 kr | 97 677 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 16 600 kr | 16 600 kr | 54 838 kr |
| Omsättningstillgångar | 820 447 kr | 921 552 kr | 891 329 kr | 1 034 478 kr | 927 462 kr | 1 789 216 kr |
| Varulager | 82 214 kr | 156 068 kr | 115 514 kr | 124 079 kr | 146 900 kr | 165 126 kr |
| Kortfristiga fordringar | 301 853 kr | 377 776 kr | 542 014 kr | 734 010 kr | 539 487 kr | 657 135 kr |
| Kassa och bank | 436 380 kr | 387 708 kr | 233 801 kr | 176 389 kr | 241 075 kr | 966 955 kr |
| Summa tillgångar | 1 256 805 kr | 1 281 426 kr | 1 286 672 kr | 1 353 482 kr | 1 127 575 kr | 1 941 731 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 615 511 kr | 679 857 kr | 403 389 kr | 468 747 kr | 269 363 kr | 350 359 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 529 904 kr | 565 511 kr | 284 857 kr | 353 389 kr | 218 747 kr | 219 363 kr |
| Årets resultat | 35 607 kr | 64 346 kr | 68 532 kr | 65 358 kr | 616 kr | 80 996 kr |
| Obeskattade reserver | 229 879 kr | 238 614 kr | 261 852 kr | 269 185 kr | 10 000 kr | 60 862 kr |
| Kortfristiga skulder | 363 677 kr | 315 217 kr | 621 431 kr | 615 550 kr | 848 212 kr | 1 530 510 kr |
| Leverantörsskulder | 229 198 kr | 271 621 kr | 341 272 kr | 428 320 kr | 229 689 kr | 690 908 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 18 317 kr | 19 550 kr | 19 574 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 105 313 kr | 31 734 kr | 254 376 kr | 142 160 kr | 503 245 kr | 714 147 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 256 805 kr | 1 281 426 kr | 1 286 672 kr | 1 353 482 kr | 1 127 575 kr | 1 941 731 kr |
Företrädare
- Anders L
Undertecknad i Högsön.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har A. Lantto's Rör AB för organisationsnummer?
A. Lantto's Rör AB har organisationsnummer 556844-4029 (5568444029).
Var ligger A. Lantto's Rör AB?
A. Lantto's Rör AB har sin registrerade adress Högsön 141, 95592 Råneå.
Vilken bransch är A. Lantto's Rör AB verksamt i?
A. Lantto's Rör AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter A. Lantto's Rör AB?
A. Lantto's Rör AB hade en nettoomsättning på 4 653 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har A. Lantto's Rör AB?
A. Lantto's Rör AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Luleå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-03-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.