Martins Catering på Öja AB
Martins Catering på Öja AB har organisationsnummer 556844-5232 (5568445232)
Aktiebolag • Org.nr: 556844-5232
Om företaget
Martins Catering på Öja AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ystad. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som cateringverksamhet vid enskilda evenemang enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 2 277 003 kr räkenskapsåret 2025 (2 229 915 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Martins Catering på Öja AB 2 277 003 kr och redovisade ett resultat på 185 826 kr. Rörelsemarginalen var 18,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,7 procent). Soliditeten var 83,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 56,6 procent). Kassalikviditeten var 504,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 231,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,4 procent | 5,7 procent | -0,6 procent till 16,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 18,5 procent | 5,6 procent | -0,6 procent till 16,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 83,5 procent | 56,6 procent | 32,2 procent till 80,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 504,8 procent | 231,2 procent | 125,9 procent till 495,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 procent | 8,5 procent | -16,0 procent till 40,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,1 procent | 2,4 procent | -18,7 procent till 25,5 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 102 av 427 aktiebolag inom cateringverksamhet vid enskilda evenemang.
- Plats 221 av 954 aktiebolag med säte i Ystad.
- Plats 8 596 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 75 139 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,3 procent | 8,9 procent | 20,4 procent | 3,0 procent | 18,4 procent |
| Vinstmarginal | 30,2 procent | 8,9 procent | 20,5 procent | 3,2 procent | 18,5 procent |
| Soliditet | 90,6 procent | 94,5 procent | 90,1 procent | 86,6 procent | 83,5 procent |
| Kassalikviditet | 991,5 procent | 1252,1 procent | 682,4 procent | 550,2 procent | 504,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,7 procent | 3,9 procent | 9,3 procent | 1,9 procent | 5,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 156,3 procent | -13,0 procent | 21,4 procent | 15,2 procent | 2,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tobaksgatan 4027141 Ystad
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Tobaksgatan 40 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktion och försäljning av livsmedel, cateringverksamhet och matservering, uthyrning av inventarier samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56210Cateringverksamhet vid enskilda evenemangHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 618 883 kr | 715 046 kr | 1 832 474 kr | 1 593 894 kr | 1 935 124 kr | 2 229 915 kr | 2 277 003 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 60 972 kr | 0 kr | - | - | 154 683 kr | 4 382 kr | 5 040 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 3 575 kr | 10 380 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 245 214 kr | 261 735 kr | 451 052 kr | 616 800 kr | 575 428 kr | 213 888 kr | 335 652 kr |
| Personalkostnader | 200 kr | 800 kr | 57 661 kr | 42 591 kr | 63 442 kr | 661 708 kr | 417 542 kr |
| Avskrivningar | 32 365 kr | 17 347 kr | 32 378 kr | 245 214 kr | 365 179 kr | 381 959 kr | 386 947 kr |
| Rörelseresultat | 1 026 076 kr | 237 902 kr | 555 047 kr | 142 062 kr | 394 754 kr | 67 506 kr | 420 105 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 479 kr | 68 kr | 2 636 kr | 2 847 kr | 1 887 kr |
| Räntekostnader | 590 kr | 1 562 kr | 1 377 kr | 398 kr | 667 kr | 0 kr | 833 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 025 486 kr | 236 340 kr | 554 149 kr | 141 732 kr | 396 723 kr | 70 353 kr | 421 159 kr |
| Bokslutsdispositioner | 149 000 kr | 0 kr | 218 000 kr | 0 kr | - | - | -187 000 kr |
| Skatt | 252 821 kr | 51 550 kr | 160 900 kr | 22 215 kr | 81 254 kr | 13 925 kr | 48 333 kr |
| Årets resultat | 921 665 kr | 184 790 kr | 611 249 kr | 119 517 kr | 315 469 kr | 56 428 kr | 185 826 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 78 059 kr | 60 712 kr | 208 096 kr | 1 009 007 kr | 1 230 261 kr | 897 302 kr | 620 355 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 78 059 kr | 60 712 kr | 108 096 kr | 109 007 kr | 570 261 kr | 457 302 kr | 400 355 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 111 534 kr | 2 666 950 kr | 3 056 625 kr | 2 246 364 kr | 2 532 230 kr | 2 506 070 kr | 3 134 259 kr |
| Kortfristiga fordringar | 457 568 kr | 159 678 kr | 283 406 kr | 456 994 kr | 638 454 kr | 505 982 kr | 574 701 kr |
| Kassa och bank | 2 653 966 kr | 2 507 272 kr | 2 773 219 kr | 1 789 370 kr | 1 893 776 kr | 2 000 088 kr | 2 559 558 kr |
| Summa tillgångar | 3 189 593 kr | 2 727 662 kr | 3 264 721 kr | 3 255 371 kr | 3 762 491 kr | 3 403 372 kr | 3 754 614 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 2 310 410 kr | 2 495 200 kr | 2 956 449 kr | 3 075 966 kr | 3 391 435 kr | 2 947 864 kr | 3 133 689 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 338 745 kr | 2 260 410 kr | 2 295 200 kr | 2 906 449 kr | 3 025 966 kr | 2 841 436 kr | 2 897 863 kr |
| Årets resultat | 921 665 kr | 184 790 kr | 611 249 kr | 119 517 kr | 315 469 kr | 56 428 kr | 185 826 kr |
| Obeskattade reserver | 218 000 kr | 218 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 437 311 kr | 14 462 kr | 308 272 kr | 179 405 kr | 371 056 kr | 455 508 kr | 620 925 kr |
| Leverantörsskulder | 41 899 kr | 28 925 kr | 15 377 kr | 0 kr | 102 535 kr | 64 543 kr | 138 740 kr |
| Skatteskulder | 186 568 kr | -43 991 kr | 47 600 kr | 69 815 kr | 81 254 kr | 13 925 kr | 48 333 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 196 843 kr | 17 527 kr | 233 294 kr | 97 590 kr | 83 266 kr | 266 807 kr | 230 945 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 189 593 kr | 2 727 662 kr | 3 264 721 kr | 3 255 371 kr | 3 762 491 kr | 3 403 372 kr | 3 754 614 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver produktion och försäljning av livsmedel, cateringverksamhet och matservering, uthyrning av inventarier samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Ystad.
Företrädare
- Martin K
Undertecknad i Ystad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Martins Catering på Öja AB för organisationsnummer?
Martins Catering på Öja AB har organisationsnummer 556844-5232 (5568445232).
Var ligger Martins Catering på Öja AB?
Martins Catering på Öja AB har sin registrerade adress Tobaksgatan 40, 27141 Ystad.
Vilken bransch är Martins Catering på Öja AB verksamt i?
Martins Catering på Öja AB är registrerat i branschen cateringverksamhet vid enskilda evenemang enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Martins Catering på Öja AB?
Martins Catering på Öja AB hade en nettoomsättning på 2 277 003 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ystad
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-03-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.