
Salesmakeover Stockholm AB
Salesmakeover Stockholm AB har organisationsnummer 556845-2857 (5568452857)
Aktiebolag • Org.nr: 556845-2857
Om företaget
Salesmakeover Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85690). På Google Maps är verksamheten listad som education center. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 4 078 115 kr räkenskapsåret 2025 (3 921 015 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Salesmakeover Stockholm AB 4 078 115 kr och redovisade ett resultat på 453 768 kr. Rörelsemarginalen var 29,0 procent, över branschens median (median 14,2 procent). Soliditeten var 74,5 procent, över branschens median (median 66,7 procent). Kassalikviditeten var 239,0 procent, under branschens median (median 305,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,0 procent | 14,2 procent | -0,3 procent till 39,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 28,9 procent | 15,1 procent | 0,1 procent till 42,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 74,5 procent | 66,7 procent | 41,8 procent till 87,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 239,0 procent | 305,5 procent | 162,1 procent till 758,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,7 procent | 5,7 procent | -9,7 procent till 38,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,0 procent | -7,2 procent | -38,2 procent till 15,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 4 078 000 kr | 646 000 kr | 196 000 kr till 1 138 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 795 000 kr | 346 000 kr | 64 000 kr till 650 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 33 av 776 aktiebolag inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet.
- Plats 9 av 171 aktiebolag inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet med säte i Stockholm.
- Plats 8 338 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 13 586 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 44 037 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,6 procent | 41,3 procent | 27,7 procent | 35,4 procent | 29,0 procent |
| Vinstmarginal | -6,6 procent | 40,9 procent | 28,2 procent | 36,0 procent | 28,9 procent |
| Soliditet | 72,3 procent | 70,0 procent | 73,9 procent | 72,9 procent | 74,5 procent |
| Kassalikviditet | 96,6 procent | 86,3 procent | 173,7 procent | 136,8 procent | 239,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,9 procent | 10,0 procent | 8,3 procent | 12,2 procent | 7,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -28,4 procent | 6,2 procent | 6,1 procent | 37,5 procent | 4,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 266 000 kr | 1 344 000 kr | 1 426 000 kr | 3 921 000 kr | 4 078 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 651 000 kr | 159 000 kr | 306 000 kr | 600 000 kr | 795 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ehrenstrahlsvägen 516851 Bromma
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Ehrenstrahlsvägen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva säljutbildning, företagskonsultationer och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 874 097 kr | 3 534 322 kr | 2 531 063 kr | 2 687 290 kr | 2 851 724 kr | 3 921 015 kr | 4 078 115 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 243 kr | 271 642 kr | 333 982 kr | 312 641 kr | 6 842 kr | 26 861 kr | 69 984 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 695 134 kr | 283 158 kr | 112 465 kr | 117 765 kr | - | 682 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 167 947 kr | 942 735 kr | 1 555 202 kr | 1 351 026 kr | 1 369 839 kr | 1 732 649 kr | 1 969 834 kr |
| Personalkostnader | 1 420 783 kr | 1 171 494 kr | 1 302 254 kr | 318 810 kr | 611 979 kr | 600 338 kr | 794 556 kr |
| Avskrivningar | 13 307 kr | 50 639 kr | 62 928 kr | 62 928 kr | 28 245 kr | 30 328 kr | 27 662 kr |
| Rörelseresultat | 1 561 245 kr | 1 354 438 kr | -168 056 kr | 1 110 098 kr | 790 513 kr | 1 389 188 kr | 1 183 030 kr |
| Ränteintäkter | 2 520 kr | 3 224 kr | 2 587 kr | 573 kr | 15 015 kr | 27 306 kr | 970 kr |
| Räntekostnader | 3 517 kr | 4 545 kr | 630 kr | 12 750 kr | 449 kr | 5 642 kr | 5 717 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 560 248 kr | 1 353 117 kr | -166 099 kr | 1 097 921 kr | 805 079 kr | 1 410 852 kr | 1 178 283 kr |
| Bokslutsdispositioner | -697 998 kr | -525 000 kr | 100 000 kr | -565 000 kr | -266 000 kr | -540 000 kr | -580 000 kr |
| Skatt | 196 841 kr | 186 353 kr | 8 394 kr | 97 695 kr | 142 665 kr | 210 554 kr | 144 515 kr |
| Årets resultat | 665 409 kr | 641 764 kr | -74 327 kr | 435 226 kr | 396 414 kr | 660 298 kr | 453 768 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 3 747 936 kr | 4 228 532 kr | 4 486 500 kr | 4 928 940 kr | 4 421 547 kr | 5 855 058 kr | 5 683 003 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 509 kr | 273 507 kr | 220 129 kr | 43 868 kr | 140 623 kr | 110 295 kr | 82 633 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 723 427 kr | 3 955 025 kr | 4 266 371 kr | 4 885 072 kr | 4 280 924 kr | 5 744 763 kr | 5 600 370 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 605 481 kr | 1 459 203 kr | 955 299 kr | 1 313 586 kr | 2 027 586 kr | 1 587 226 kr | 2 206 396 kr |
| Kortfristiga fordringar | 646 945 kr | 565 414 kr | 325 831 kr | 195 158 kr | 515 608 kr | 895 343 kr | 810 632 kr |
| Kassa och bank | 958 536 kr | 893 789 kr | 629 468 kr | 1 118 428 kr | 1 511 978 kr | 691 883 kr | 1 395 764 kr |
| Summa tillgångar | 5 353 417 kr | 5 687 735 kr | 5 441 799 kr | 6 242 526 kr | 6 449 133 kr | 7 442 284 kr | 7 889 399 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 3 368 218 kr | 4 009 982 kr | 3 935 655 kr | 4 370 715 kr | 4 767 129 kr | 5 427 426 kr | 5 881 195 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 652 809 kr | 3 318 218 kr | 3 959 982 kr | 3 885 489 kr | 4 320 715 kr | 4 717 128 kr | 5 377 427 kr |
| Årets resultat | 665 409 kr | 641 764 kr | -74 327 kr | 435 226 kr | 396 414 kr | 660 298 kr | 453 768 kr |
| Obeskattade reserver | 451 000 kr | 617 000 kr | 517 000 kr | 349 000 kr | 515 000 kr | 855 000 kr | 1 085 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 534 199 kr | 1 060 753 kr | 989 052 kr | 1 522 811 kr | 1 167 004 kr | 1 159 858 kr | 923 204 kr |
| Leverantörsskulder | 317 673 kr | 118 426 kr | -26 932 kr | 553 757 kr | -62 774 kr | 95 648 kr | 17 587 kr |
| Skatteskulder | 51 504 kr | 235 867 kr | 187 097 kr | 57 897 kr | 183 918 kr | 161 808 kr | 60 586 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 599 192 kr | 388 070 kr | 348 561 kr | 886 157 kr | 780 857 kr | 637 399 kr | 820 031 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 353 417 kr | 5 687 735 kr | 5 441 799 kr | 6 242 526 kr | 6 449 133 kr | 7 442 284 kr | 7 889 399 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget äger, förvaltar och utvecklar fastigheter samt bedriver därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholms kommun.
Företrädare
- Jens Peter E
- Carl Peter E
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Salesmakeover Stockholm AB för organisationsnummer?
Salesmakeover Stockholm AB har organisationsnummer 556845-2857 (5568452857).
Var ligger Salesmakeover Stockholm AB?
Salesmakeover Stockholm AB har sin registrerade adress Ehrenstrahlsvägen 5, 16851 Bromma.
Vilken bransch är Salesmakeover Stockholm AB verksamt i?
Salesmakeover Stockholm AB är registrerat i branschen övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Salesmakeover Stockholm AB?
Salesmakeover Stockholm AB hade en nettoomsättning på 4 078 115 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Salesmakeover Stockholm AB?
Salesmakeover Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-03-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.