
Byggfocus Fyrstad AB
Byggfocus Fyrstad AB har organisationsnummer 556846-1676
Aktiebolag • Org.nr: 556846-1676
Om företaget
Byggfocus Fyrstad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trollhättan. Verksamheten startade 2011 och har 15 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten. På Google Maps är verksamheten listad som byggföretag. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 21 procent till 2 370 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 955 000 kr föregående år).
Adress
Bergkullevägen 254c/o c/o Mikael Berntsson
46167 Trollhättan
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnads - och snickeriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 472 829 kr | 2 636 483 kr | 2 100 690 kr | 1 873 109 kr | 1 954 654 kr | 2 369 903 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 315 266 kr | 100 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 720 447 kr | 1 346 722 kr | 1 021 705 kr | 941 317 kr | 969 310 kr | 1 258 059 kr |
| Övriga externa kostnader | 254 127 kr | 292 833 kr | 270 817 kr | 265 523 kr | 282 911 kr | 315 990 kr |
| Personalkostnader | 843 502 kr | 950 871 kr | 1 022 168 kr | 675 600 kr | 655 846 kr | 669 133 kr |
| Avskrivningar | 3 584 kr | 3 664 kr | 3 664 kr | 3 664 kr | 3 660 kr | 84 kr |
| Rörelseresultat | -34 315 kr | 42 493 kr | -217 664 kr | -19 379 kr | -32 393 kr | 126 637 kr |
| Ränteintäkter | 49 kr | 56 kr | 34 kr | 342 kr | 287 kr | 200 kr |
| Räntekostnader | 6 121 kr | 2 672 kr | 7 408 kr | 10 576 kr | 8 541 kr | 7 394 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -40 387 kr | 39 877 kr | -225 038 kr | -29 613 kr | -40 647 kr | 119 443 kr |
| Årets resultat | -40 387 kr | 39 877 kr | -225 038 kr | -29 613 kr | -40 647 kr | 119 443 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 14 736 kr | 11 072 kr | 7 408 kr | 3 744 kr | 84 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 736 kr | 11 072 kr | 7 408 kr | 3 744 kr | 84 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 143 166 kr | 294 558 kr | 373 674 kr | 177 032 kr | 506 928 kr | 390 866 kr |
| Varulager | 5 000 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 7 053 kr | 5 728 kr | 5 409 kr |
| Kortfristiga fordringar | 79 559 kr | 267 429 kr | 368 674 kr | 82 808 kr | 501 200 kr | 336 540 kr |
| Kassa och bank | 58 607 kr | 22 129 kr | 0 kr | 87 171 kr | 0 kr | 48 917 kr |
| Summa tillgångar | 157 902 kr | 305 630 kr | 381 082 kr | 180 776 kr | 507 012 kr | 390 866 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 26 191 kr | 66 068 kr | 26 029 kr | -3 584 kr | -44 231 kr | 75 213 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 16 578 kr | -23 809 kr | 201 067 kr | -23 971 kr | -53 584 kr | -94 230 kr |
| Årets resultat | -40 387 kr | 39 877 kr | -225 038 kr | -29 613 kr | -40 647 kr | 119 443 kr |
| Kortfristiga skulder | 131 711 kr | 239 562 kr | 355 053 kr | 184 360 kr | 551 243 kr | 315 653 kr |
| Leverantörsskulder | 15 619 kr | 12 811 kr | 20 824 kr | 60 849 kr | 119 956 kr | 113 087 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 116 092 kr | 216 751 kr | 113 773 kr | 113 511 kr | 176 154 kr | 121 169 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 157 902 kr | 305 630 kr | 381 082 kr | 180 776 kr | 507 012 kr | 390 866 kr |
Företrädare
- Mikael B (ordförande)
Undertecknad i Trollhättan 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-03-16
- Status
- Verksam