Christer Wallin AB
Christer Wallin AB har organisationsnummer 556847-3036 (5568473036)
Aktiebolag • Org.nr: 556847-3036
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarHallstahammar
Om företaget
Christer Wallin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hallstahammar. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2026 (100 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Christer Wallin AB 0 kr och redovisade ett resultat på 1 616 660 kr. Soliditeten var 97,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,0 procent). Kassalikviditeten var 3930,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 177,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,7 procent | 47,0 procent | 24,7 procent till 73,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3930,8 procent | 177,8 procent | 90,1 procent till 352,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 procent | 17,6 procent | 0,1 procent till 44,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 0,2 procent | -8,8 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 747 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 9 av 9 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Hallstahammar.
- Plats 286 av 320 aktiebolag med säte i Hallstahammar.
- Plats 5 985 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 98,5 procent | 98,5 procent | 94,8 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 115,2 procent | 1464,5 procent | 213,0 procent | - |
| Soliditet | 92,6 procent | 90,0 procent | 97,2 procent | 97,5 procent | 97,7 procent |
| Kassalikviditet | 967,3 procent | 747,5 procent | 2837,4 procent | 3476,4 procent | 3930,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,9 procent | 7,0 procent | 28,9 procent | 3,3 procent | 23,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | 0,0 procent | 0,0 procent | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svedvi Berga 9c/o CHRISTER WALLIN AB
73491 Hallstahammar
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva reparationer på bilar samt försäljning av delar och tillbehör till bilar, äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 100 000 kr | 0 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 950 kr | 1 550 kr | 1 550 kr | 1 550 kr | 1 550 kr | 5 200 kr | 7 948 kr |
| Rörelseresultat | -6 950 kr | 98 450 kr | -1 550 kr | 98 450 kr | 98 450 kr | 94 800 kr | -7 948 kr |
| Ränteintäkter | 13 979 kr | 19 498 kr | 16 729 kr | 16 752 kr | 16 859 kr | 119 381 kr | 32 568 kr |
| Räntekostnader | 121 kr | 443 kr | 31 kr | 44 kr | 807 kr | 1 133 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 656 908 kr | 717 505 kr | 765 148 kr | 115 158 kr | 1 464 502 kr | 213 048 kr | 1 224 620 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 200 000 kr | 200 000 kr | 0 kr | - | 500 000 kr |
| Skatt | 1 504 kr | 25 239 kr | 44 325 kr | 64 931 kr | 23 751 kr | 44 044 kr | 107 960 kr |
| Årets resultat | 655 404 kr | 692 266 kr | 920 823 kr | 250 227 kr | 1 440 751 kr | 169 004 kr | 1 616 660 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 005 000 kr | 1 005 000 kr | 1 005 000 kr | 1 005 000 kr | 1 005 000 kr | 675 000 kr | 675 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 005 000 kr | 1 005 000 kr | 1 005 000 kr | 1 005 000 kr | 1 005 000 kr | 675 000 kr | 675 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 958 970 kr | 1 663 373 kr | 2 559 196 kr | 2 937 852 kr | 4 131 196 kr | 4 617 424 kr | 6 260 532 kr |
| Kortfristiga fordringar | 345 318 kr | 661 271 kr | 273 644 kr | 406 426 kr | 453 350 kr | 371 624 kr | 338 434 kr |
| Kassa och bank | 613 652 kr | 1 002 102 kr | 2 285 552 kr | 2 531 426 kr | 3 677 846 kr | 4 245 800 kr | 5 922 098 kr |
| Summa tillgångar | 1 963 970 kr | 2 668 373 kr | 3 564 196 kr | 3 942 852 kr | 5 136 196 kr | 5 292 424 kr | 6 935 532 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 686 528 kr | 2 378 796 kr | 3 299 619 kr | 3 549 847 kr | 4 990 597 kr | 5 159 602 kr | 6 776 262 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 981 124 kr | 1 636 530 kr | 2 328 796 kr | 3 249 620 kr | 3 499 846 kr | 4 940 598 kr | 5 109 602 kr |
| Årets resultat | 655 404 kr | 692 266 kr | 920 823 kr | 250 227 kr | 1 440 751 kr | 169 004 kr | 1 616 660 kr |
| Kortfristiga skulder | 277 442 kr | 289 577 kr | 264 577 kr | 393 005 kr | 145 599 kr | 132 822 kr | 159 270 kr |
| Skatteskulder | 13 990 kr | 0 kr | - | 55 183 kr | 15 777 kr | 0 kr | 42 488 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 261 452 kr | 287 577 kr | 262 577 kr | 335 822 kr | 127 822 kr | 25 000 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 963 970 kr | 2 668 373 kr | 3 564 196 kr | 3 942 852 kr | 5 136 196 kr | 5 292 424 kr | 6 935 532 kr |
Företrädare
- Christer W
Undertecknad i Hallstahammar 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Christer Wallin AB för organisationsnummer?
Christer Wallin AB har organisationsnummer 556847-3036 (5568473036).
Var ligger Christer Wallin AB?
Christer Wallin AB har sin registrerade adress Svedvi Berga 9, 73491 Hallstahammar.
Vilken bransch är Christer Wallin AB verksamt i?
Christer Wallin AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Christer Wallin AB?
Christer Wallin AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hallstahammar
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-03-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.