
Peviab AB
Peviab AB har organisationsnummer 556847-6666 (5568476666)
Aktiebolag • Org.nr: 556847-6666
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikOnsala
Om företaget
Peviab AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Onsala. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124). Sidoverksamheter inkluderar övrig informationsverksamhet och diverse övriga konsumenttjänster. På Google Maps är verksamheten listad som konsultföretag. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 1 procent till 3 419 000 kr räkenskapsåret 2024 (3 452 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Peviab AB 3 419 000 kr och redovisade ett resultat på 897 557 kr. Rörelsemarginalen var 45,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 17,5 procent). Soliditeten var 40,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,7 procent). Kassalikviditeten var 204,8 procent, under branschens median (median 315,8 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,5 procent | 17,5 procent | 3,3 procent till 38,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 44,0 procent | 18,9 procent | 3,4 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 40,1 procent | 62,7 procent | 40,2 procent till 84,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 204,8 procent | 315,8 procent | 168,5 procent till 653,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 procent | 18,5 procent | -0,4 procent till 52,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,0 procent | -2,4 procent | -30,2 procent till 21,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 419 000 kr | 1 219 000 kr | 617 000 kr till 1 794 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 131 000 kr | 596 000 kr | 262 000 kr till 839 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,7 procent | 36,3 procent | 45,5 procent |
| Vinstmarginal | 38,4 procent | 36,2 procent | 44,0 procent |
| Soliditet | 25,7 procent | 38,1 procent | 40,1 procent |
| Kassalikviditet | 78,5 procent | 54,2 procent | 204,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 68,6 procent | 40,0 procent | 35,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -1,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 770 000 kr | 3 452 000 kr | 3 419 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 847 000 kr | 1 014 000 kr | 1 131 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Knaståsvägen 85c/o c/o Viktor Peterson
43993 Onsala
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Knaståsvägen 85 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att: _ bedriva marknadsföring via söktjänster åt andra företag - driva webshopar för försäljning av produkter, programvaror till bygg, VVS-industrin - driva webshopar för försäljning av produkter, programvaror till språkinlärning, - driva webshopar för försäljning av produkter, programvaror relaterat till träning och hälsa - att förvärva och förvalta fastigheter - utveckla applikationer - återförsäljare av produkter och programvaror för bygg- och VVS- industrin - återförsäljare av produkter och programvaror inom träning och hälsa - importera och sälja varor till bygg- och VVS-industrin - importera och sälja varor för nyttjande inom träning och hälsa - kapitalförvaltning av intjänat kapital samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva massageverksamhet och erbjuda relaterade produkter inom området för massage, hälsa och välbefinnande. En del av verksamhet avser en tillhandahålla utbildning och utbildsningmaterial, böcker för fastigheter, välstånd, hälsa och personlig utveckling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 770 014 kr | 3 451 702 kr | 3 418 893 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -8 598 kr | 0 kr | 30 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 835 855 kr | 1 155 382 kr | 731 324 kr |
| Personalkostnader | 847 463 kr | 1 013 884 kr | 1 130 620 kr |
| Avskrivningar | 6 460 kr | 29 395 kr | 32 025 kr |
| Rörelseresultat | 1 071 638 kr | 1 253 041 kr | 1 554 924 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - |
| Räntekostnader | 8 208 kr | 2 378 kr | 48 502 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 063 430 kr | 1 250 663 kr | 1 506 422 kr |
| Bokslutsdispositioner | -366 578 kr | -437 204 kr | -370 013 kr |
| Skatt | 145 131 kr | 170 067 kr | 238 852 kr |
| Årets resultat | 551 721 kr | 643 392 kr | 897 557 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 780 974 kr | 3 286 756 kr | 1 386 906 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 133 666 kr | 96 246 kr | 64 221 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 647 308 kr | 3 190 510 kr | 1 322 685 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 344 079 kr | 928 770 kr | 4 850 722 kr |
| Varulager | 10 000 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 659 006 kr | 657 848 kr | 4 176 078 kr |
| Kassa och bank | 675 073 kr | 270 922 kr | 674 644 kr |
| Summa tillgångar | 3 125 053 kr | 4 215 526 kr | 6 237 628 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 804 614 kr | 1 606 674 kr | 2 504 231 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 202 893 kr | 913 282 kr | 1 556 674 kr |
| Årets resultat | 551 721 kr | 643 392 kr | 897 557 kr |
| Obeskattade reserver | 269 578 kr | 613 183 kr | 983 196 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 699 111 kr | 1 714 669 kr | 2 369 054 kr |
| Leverantörsskulder | 99 363 kr | 98 586 kr | 130 132 kr |
| Skatteskulder | 198 354 kr | 23 734 kr | 102 950 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 209 617 kr | 1 263 350 kr | 1 806 972 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 125 053 kr | 4 215 526 kr | 6 237 628 kr |
Företrädare
- Viktor P
Undertecknad i Onsala.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Peviab AB för organisationsnummer?
Peviab AB har organisationsnummer 556847-6666 (5568476666).
Var ligger Peviab AB?
Peviab AB har sin registrerade adress Knaståsvägen 85, 43993 Onsala.
Vilken bransch är Peviab AB verksamt i?
Peviab AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Peviab AB?
Peviab AB hade en nettoomsättning på 3 419 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Peviab AB?
Peviab AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår Peviab AB någon utdelning?
Styrelsen i Peviab AB föreslog en utdelning på 2 450 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registrerade namn
- Peviab AB (Företagsnamn)
- VIP Massage Göteborg (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser klassisk massage och produkter inom massage, hälsa, träning och friskvård. - Global Wealth Resources (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser en tillhandahålla utbildning och utbildsningmaterial, böcker för fastigheter, välstånd, hälsa och personlig utveckling.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-03-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.