Maudesty måleri & finsnickeri AB
Maudesty måleri & finsnickeri AB har organisationsnummer 556847-9173 (5568479173)
Aktiebolag • Org.nr: 556847-9173
Om företaget
Maudesty måleri & finsnickeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 20 procent till 678 399 kr räkenskapsåret 2025 (850 074 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Maudesty måleri & finsnickeri AB 678 399 kr och redovisade ett resultat på -30 965 kr. Rörelsemarginalen var -4,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 41,0 procent, under branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 149,7 procent, under branschens median (median 233,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -4,4 procent | 8,0 procent | 1,4 procent till 17,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,6 procent | 7,8 procent | 1,1 procent till 17,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 41,0 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 149,7 procent | 233,5 procent | 149,0 procent till 400,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -32,8 procent | 25,4 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -20,2 procent | 6,1 procent | -14,9 procent till 32,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 678 000 kr | 1 089 000 kr | 770 000 kr till 1 471 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 476 000 kr | 546 000 kr | 388 000 kr till 675 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 651 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 100 av 133 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Göteborg.
- Plats 11 572 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 28 599 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 173 065 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 17,9 procent | -2,6 procent | -4,4 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 17,9 procent | -2,7 procent | -4,6 procent |
| Soliditet | 71,4 procent | 41,7 procent | 81,2 procent | 53,2 procent | 41,0 procent |
| Kassalikviditet | 349,9 procent | 74,5 procent | 403,3 procent | 184,8 procent | 149,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -26,8 procent | -19,8 procent | 72,3 procent | -14,2 procent | -32,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 14,9 procent | -20,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 0 kr | 740 000 kr | 850 000 kr | 678 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 35 000 kr | 474 000 kr | 616 000 kr | 476 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Spannlandsgatan 841479 Göteborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Spannlandsgatan 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är måleri, finsnickeri och renovering.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
- 43320Byggnadssnickeriarbeten
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 661 kr | 0 kr | - | 0 kr | 740 016 kr | 850 074 kr | 678 399 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 42 121 kr | 167 215 kr | 4 550 kr |
| Övriga externa kostnader | 14 299 kr | 5 230 kr | 6 700 kr | 14 286 kr | 77 322 kr | 74 931 kr | 102 026 kr |
| Personalkostnader | 5 804 kr | 200 kr | 200 kr | 34 577 kr | 473 812 kr | 616 281 kr | 475 677 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 1 167 kr | 14 004 kr | 14 004 kr | 13 997 kr |
| Rörelseresultat | -19 442 kr | -5 430 kr | -6 900 kr | -52 930 kr | 132 757 kr | -22 357 kr | -29 992 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 19 kr | 4 kr | 185 kr |
| Räntekostnader | 23 kr | 0 kr | - | - | 216 kr | 446 kr | 1 158 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -14 465 kr | -5 430 kr | -6 900 kr | -10 027 kr | 132 560 kr | -22 799 kr | -30 965 kr |
| Årets resultat | -14 465 kr | -5 430 kr | -6 900 kr | -10 027 kr | 132 560 kr | -22 799 kr | -30 965 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 68 833 kr | 54 829 kr | 40 825 kr | 26 828 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 68 833 kr | 54 829 kr | 40 825 kr | 26 828 kr |
| Omsättningstillgångar | 47 650 kr | 42 220 kr | 36 070 kr | 52 893 kr | 170 820 kr | 260 720 kr | 203 801 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 138 kr | 1 036 kr | 28 kr | 3 277 kr | 83 602 kr | 42 426 kr | 46 355 kr |
| Kassa och bank | 34 512 kr | 31 184 kr | 26 042 kr | 49 616 kr | 87 218 kr | 218 294 kr | 157 446 kr |
| Summa tillgångar | 47 650 kr | 42 220 kr | 36 070 kr | 121 726 kr | 225 649 kr | 301 545 kr | 230 629 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 38 093 kr | 32 663 kr | 25 763 kr | 50 736 kr | 183 295 kr | 160 497 kr | 94 532 kr |
| Aktiekapital | 52 558 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 558 kr | -11 907 kr | -17 337 kr | 10 763 kr | 735 kr | 133 296 kr | 75 497 kr |
| Årets resultat | -14 465 kr | -5 430 kr | -6 900 kr | -10 027 kr | 132 560 kr | -22 799 kr | -30 965 kr |
| Kortfristiga skulder | 9 558 kr | 9 558 kr | 10 308 kr | 70 991 kr | 42 354 kr | 141 049 kr | 136 097 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 750 kr | 11 856 kr | 5 142 kr | 12 368 kr | 4 519 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 558 kr | 5 558 kr | 5 558 kr | 55 135 kr | 33 212 kr | 124 681 kr | 127 578 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 47 650 kr | 42 220 kr | 36 070 kr | 121 726 kr | 225 649 kr | 301 545 kr | 230 629 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är måleri, finsnickeri och renovering. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Göteborgs kommun.
Företrädare
- Maud H
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Maudesty måleri & finsnickeri AB för organisationsnummer?
Maudesty måleri & finsnickeri AB har organisationsnummer 556847-9173 (5568479173).
Var ligger Maudesty måleri & finsnickeri AB?
Maudesty måleri & finsnickeri AB har sin registrerade adress Spannlandsgatan 8, 41479 Göteborg.
Vilken bransch är Maudesty måleri & finsnickeri AB verksamt i?
Maudesty måleri & finsnickeri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Maudesty måleri & finsnickeri AB?
Maudesty måleri & finsnickeri AB hade en nettoomsättning på 678 399 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Maudesty måleri & finsnickeri AB?
Maudesty måleri & finsnickeri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-03-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.