NACL Food & Communication AB
NACL Food & Communication AB har organisationsnummer 556848-4629 (5568484629)
Aktiebolag • Org.nr: 556848-4629
Om företaget
NACL Food & Communication AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 27 procent till 1 125 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 535 201 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NACL Food & Communication AB 1 125 000 kr och redovisade ett resultat på 4 171 kr. Rörelsemarginalen var 0,9 procent, under branschens median (median 14,3 procent). Soliditeten var 36,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 157,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 313,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 14,3 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 36,4 procent | 63,8 procent | 42,4 procent till 84,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 157,1 procent | 313,1 procent | 171,3 procent till 649,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 procent | 13,7 procent | -5,0 procent till 50,4 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 505 av 1 780 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 261 av 791 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Stockholm.
- Plats 24 920 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 44 695 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 135 421 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | 0,9 procent |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | 0,6 procent |
| Soliditet | 55,5 procent | 36,4 procent |
| Kassalikviditet | 184,9 procent | 157,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,5 procent | 1,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Götgatan 7811830 Stockholm
Bolag på samma adress
52 andra bolag har Götgatan 78 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktion av film, video, TV-program och digitala medier, reklambyråverksamhet, reklamfotoverksamhet, litterärt och konstnärligt skapande, frilansjournalistverksamhet, cateringverksamhet vid enskilda evenemang, utbildning och konsultverksamhet samt därmed jämförlig verksamhet.
Bransch
- 73300PR och kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 535 201 kr | 1 124 943 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 199 kr | -18 530 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 073 097 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 416 789 kr | 394 814 kr |
| Personalkostnader | 5 223 kr | 550 kr |
| Avskrivningar | 7 111 kr | 3 556 kr |
| Rörelseresultat | 34 181 kr | 9 718 kr |
| Ränteintäkter | 4 kr | 2 778 kr |
| Räntekostnader | 4 690 kr | 5 444 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 29 495 kr | 7 052 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - |
| Skatt | - | 2 881 kr |
| Årets resultat | 29 495 kr | 4 171 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 65 197 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 65 197 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 301 169 kr | 711 579 kr |
| Kortfristiga fordringar | 154 851 kr | 106 652 kr |
| Kassa och bank | 146 318 kr | 604 927 kr |
| Summa tillgångar | 366 366 kr | 711 579 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 203 471 kr | 258 705 kr |
| Aktiekapital | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Balanserat resultat | 113 976 kr | 194 534 kr |
| Årets resultat | 29 495 kr | 4 171 kr |
| Kortfristiga skulder | 162 895 kr | 452 874 kr |
| Leverantörsskulder | 145 916 kr | 50 268 kr |
| Skatteskulder | -87 923 kr | 2 881 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 104 901 kr | 71 925 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 366 366 kr | 711 579 kr |
Företrädare
- Claes R (ordförande)
- Katrina L
- Christina R (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NACL Food & Communication AB för organisationsnummer?
NACL Food & Communication AB har organisationsnummer 556848-4629 (5568484629).
Var ligger NACL Food & Communication AB?
NACL Food & Communication AB har sin registrerade adress Götgatan 78, 11830 Stockholm.
Vilken bransch är NACL Food & Communication AB verksamt i?
NACL Food & Communication AB är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NACL Food & Communication AB?
NACL Food & Communication AB hade en nettoomsättning på 1 125 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår NACL Food & Communication AB någon utdelning?
Styrelsen i NACL Food & Communication AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-04-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.