Hälsö Murtjänst AB
Hälsö Murtjänst AB har organisationsnummer 556849-1640 (5568491640)
Aktiebolag • Org.nr: 556849-1640
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetHälsö
Om företaget
Hälsö Murtjänst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hälsö. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 2 procent till 5 642 000 kr räkenskapsåret 2024 (5 508 000 kr föregående år).
Bolaget har under årets gång varit mer verksamma och tagit fler byggprojekt.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Hälsö Murtjänst AB 5 642 000 kr och redovisade ett resultat på 253 400 kr. Rörelsemarginalen var 7,2 procent, över branschens median (median 6,2 procent). Soliditeten var 12,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,8 procent). Kassalikviditeten var 147,5 procent, under branschens median (median 205,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,2 procent | 6,2 procent | -0,4 procent till 17,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,3 procent | 5,6 procent | -0,9 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 12,9 procent | 48,8 procent | 25,5 procent till 71,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 147,5 procent | 205,9 procent | 118,7 procent till 391,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 22,0 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,4 procent | -2,5 procent | -27,9 procent till 26,0 procent | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 613,4 procent | 40,3 procent | 2,8 procent | 7,2 procent |
| Vinstmarginal | 570,8 procent | 40,2 procent | 2,2 procent | 7,3 procent |
| Soliditet | 6,6 procent | 13,9 procent | 13,0 procent | 12,9 procent |
| Kassalikviditet | 111,7 procent | 174,1 procent | 184,2 procent | 147,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,6 procent | 20,7 procent | 7,7 procent | 22,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 361,7 procent | 674,7 procent | 2,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 22247512 Hälsö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 153 715 kr | 711 225 kr | 5 508 371 kr | 5 642 153 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 041 677 kr | 356 765 kr | 50 936 kr | 100 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 234 640 kr | 288 952 kr | 486 133 kr | 911 722 kr |
| Personalkostnader | - | - | 288 217 kr | 674 251 kr |
| Avskrivningar | - | - | 8 767 kr | 16 667 kr |
| Rörelseresultat | 944 604 kr | 286 213 kr | 154 583 kr | 408 818 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 6 kr | 1 552 kr |
| Räntekostnader | 65 628 kr | 118 kr | 33 528 kr | -3 569 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 878 976 kr | 286 095 kr | 121 061 kr | 413 939 kr |
| Bokslutsdispositioner | -200 000 kr | -70 000 kr | -31 233 kr | -93 767 kr |
| Skatt | 136 900 kr | 44 743 kr | 21 176 kr | 66 772 kr |
| Årets resultat | 542 076 kr | 171 352 kr | 68 652 kr | 253 400 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 9 423 218 kr | 4 785 155 kr | 4 820 278 kr | 4 805 951 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 423 218 kr | 4 785 155 kr | 4 819 944 kr | 4 803 844 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 334 kr | 2 107 kr |
| Omsättningstillgångar | 577 759 kr | 1 150 931 kr | 2 088 800 kr | 4 089 621 kr |
| Kortfristiga fordringar | 570 629 kr | 1 144 338 kr | 2 081 476 kr | 3 693 448 kr |
| Kassa och bank | 7 130 kr | 6 593 kr | 7 324 kr | 396 173 kr |
| Summa tillgångar | 10 000 977 kr | 5 936 086 kr | 6 909 078 kr | 8 895 572 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 656 600 kr | 827 952 kr | 896 603 kr | 1 150 004 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 64 524 kr | 606 600 kr | 777 951 kr | 846 604 kr |
| Årets resultat | 542 076 kr | 171 352 kr | 68 652 kr | 253 400 kr |
| Obeskattade reserver | 200 000 kr | 270 000 kr | 301 233 kr | 395 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 517 277 kr | 661 034 kr | 1 134 142 kr | 2 773 468 kr |
| Leverantörsskulder | - | 100 187 kr | 719 432 kr | 1 688 772 kr |
| Skatteskulder | 105 874 kr | 105 395 kr | 0 kr | 48 527 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 304 403 kr | 345 105 kr | 307 709 kr | 397 920 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 000 977 kr | 5 936 086 kr | 6 909 078 kr | 8 895 572 kr |
Företrädare
- Joakim W
- Tobias V
Undertecknad i Hälsö.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hälsö Murtjänst AB för organisationsnummer?
Hälsö Murtjänst AB har organisationsnummer 556849-1640 (5568491640).
Var ligger Hälsö Murtjänst AB?
Hälsö Murtjänst AB har sin registrerade adress Box 222, 47512 Hälsö.
Vilken bransch är Hälsö Murtjänst AB verksamt i?
Hälsö Murtjänst AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hälsö Murtjänst AB?
Hälsö Murtjänst AB hade en nettoomsättning på 5 642 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Öckerö
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-04-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.