Sanny's Bilservice AB
Sanny's Bilservice AB har organisationsnummer 556849-1699 (5568491699)
Aktiebolag • Org.nr: 556849-1699
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarMölndal
Om företaget
Sanny's Bilservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 4 procent till 914 568 kr räkenskapsåret 2026 (953 603 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Sanny's Bilservice AB 914 568 kr och redovisade ett resultat på 96 637 kr. Rörelsemarginalen var 12,5 procent, över branschens median (median 6,0 procent). Soliditeten var 82,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,0 procent). Kassalikviditeten var 575,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 177,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,5 procent | 6,0 procent | 0,6 procent till 15,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 13,3 procent | 5,8 procent | 0,4 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 82,7 procent | 47,0 procent | 24,7 procent till 73,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 575,1 procent | 177,8 procent | 90,1 procent till 352,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 procent | 17,6 procent | 0,1 procent till 44,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,1 procent | 0,2 procent | -8,8 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 915 000 kr | 1 420 000 kr | 885 000 kr till 2 008 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 206 000 kr | 473 000 kr | 282 000 kr till 608 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 933 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 8 av 12 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Mölndal.
- Plats 865 av 2 005 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 25 274 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 152 226 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,8 procent | 11,7 procent | 10,9 procent | 5,3 procent | 12,5 procent |
| Vinstmarginal | 15,8 procent | 11,7 procent | 10,8 procent | 6,2 procent | 13,3 procent |
| Soliditet | 71,0 procent | 67,9 procent | 82,2 procent | 83,3 procent | 82,7 procent |
| Kassalikviditet | 453,2 procent | 398,9 procent | 1088,3 procent | 594,7 procent | 575,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 31,5 procent | 27,3 procent | 20,3 procent | 17,2 procent | 17,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 14,6 procent | 9,3 procent | -16,8 procent | -25,6 procent | -4,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 408 000 kr | 1 539 000 kr | 1 281 000 kr | 954 000 kr | 915 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 269 000 kr | 344 000 kr | 288 000 kr | 288 000 kr | 206 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Ågatan 20 B43135 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva reparationer av bilar, lastbilar, släpvagnar och motorcyklar samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 517 889 kr | 1 228 244 kr | 1 407 899 kr | 1 539 396 kr | 1 281 373 kr | 953 603 kr | 914 568 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 1 592 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 255 543 kr | 215 169 kr | 258 368 kr | 282 032 kr | 228 238 kr | 90 157 kr | 107 172 kr |
| Personalkostnader | 419 823 kr | 310 239 kr | 269 249 kr | 343 538 kr | 287 839 kr | 287 839 kr | 205 828 kr |
| Rörelseresultat | 76 006 kr | 89 901 kr | 222 522 kr | 180 593 kr | 139 378 kr | 50 636 kr | 114 361 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 15 kr | 86 kr | 8 306 kr | 7 477 kr |
| Räntekostnader | 800 kr | 1 422 kr | 657 kr | 980 kr | 1 230 kr | 80 kr | 191 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 75 206 kr | 88 479 kr | 221 865 kr | 179 628 kr | 138 234 kr | 58 862 kr | 121 647 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | 57 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 16 154 kr | 19 116 kr | 47 548 kr | 35 449 kr | 28 918 kr | 24 755 kr | 25 010 kr |
| Årets resultat | 59 052 kr | 69 363 kr | 174 317 kr | 144 179 kr | 109 316 kr | 91 107 kr | 96 637 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 559 546 kr | 603 260 kr | 781 001 kr | 777 872 kr | 654 158 kr | 634 547 kr | 671 268 kr |
| Varulager | 32 995 kr | 19 459 kr | 11 324 kr | 9 876 kr | 6 831 kr | 5 612 kr | 5 103 kr |
| Kortfristiga fordringar | 11 276 kr | 73 034 kr | 96 794 kr | 71 869 kr | 54 538 kr | 65 759 kr | 43 035 kr |
| Kassa och bank | 515 275 kr | 510 767 kr | 672 883 kr | 696 127 kr | 592 789 kr | 563 176 kr | 623 130 kr |
| Summa tillgångar | 559 546 kr | 603 260 kr | 781 001 kr | 777 872 kr | 654 158 kr | 634 547 kr | 671 268 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 310 505 kr | 379 869 kr | 554 185 kr | 528 364 kr | 537 680 kr | 528 787 kr | 555 424 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 201 453 kr | 260 506 kr | 329 868 kr | 334 185 kr | 378 364 kr | 387 680 kr | 408 787 kr |
| Årets resultat | 59 052 kr | 69 363 kr | 174 317 kr | 144 179 kr | 109 316 kr | 91 107 kr | 96 637 kr |
| Obeskattade reserver | 57 000 kr | 57 000 kr | 57 000 kr | 57 000 kr | 57 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 192 041 kr | 166 391 kr | 169 816 kr | 192 508 kr | 59 478 kr | 105 760 kr | 115 844 kr |
| Leverantörsskulder | 84 358 kr | 106 335 kr | 113 680 kr | 118 997 kr | 17 648 kr | 61 524 kr | 69 557 kr |
| Skatteskulder | 30 797 kr | 11 644 kr | 11 644 kr | 12 130 kr | 17 467 kr | 17 467 kr | 1 456 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 607 kr | 40 413 kr | 36 491 kr | 53 380 kr | 16 363 kr | 18 769 kr | 36 831 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 559 546 kr | 603 260 kr | 781 001 kr | 777 872 kr | 654 158 kr | 634 547 kr | 671 268 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet som märkesobunden verkstad. Företaget har sitt säte i Mölndal.
Företrädare
- Sanny J
Undertecknad i Mölnlycke 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sanny's Bilservice AB för organisationsnummer?
Sanny's Bilservice AB har organisationsnummer 556849-1699 (5568491699).
Var ligger Sanny's Bilservice AB?
Sanny's Bilservice AB har sin registrerade adress Södra Ågatan 20 B, 43135 Mölndal.
Vilken bransch är Sanny's Bilservice AB verksamt i?
Sanny's Bilservice AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sanny's Bilservice AB?
Sanny's Bilservice AB hade en nettoomsättning på 914 568 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sanny's Bilservice AB?
Sanny's Bilservice AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Sanny's Bilservice AB någon utdelning?
Styrelsen i Sanny's Bilservice AB föreslog en utdelning på 75 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-04-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.