Sundofine AB
Sundofine AB har organisationsnummer 556849-7977 (5568497977)
Aktiebolag • Org.nr: 556849-7977
Om företaget
Sundofine AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 167 993 kr räkenskapsåret 2025 (184 998 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sundofine AB 167 993 kr och redovisade ett resultat på -5 703 kr. Rörelsemarginalen var 22,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 52,7 procent, under branschens median (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 471,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,6 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 5,2 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 52,7 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 471,8 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,1 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -9,2 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 168 000 kr | 622 000 kr | 361 000 kr till 1 011 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 36 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 178 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 177 av 241 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Stockholm.
- Plats 43 601 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 77 705 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 233 695 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,9 procent | 41,3 procent | 47,1 procent | 17,3 procent | 22,6 procent |
| Vinstmarginal | 25,9 procent | 41,4 procent | 50,7 procent | 27,6 procent | 5,2 procent |
| Soliditet | 63,5 procent | 61,8 procent | 59,9 procent | 55,1 procent | 52,7 procent |
| Kassalikviditet | 526,5 procent | 527,3 procent | 514,8 procent | 491,6 procent | 471,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 procent | 18,0 procent | 18,7 procent | 6,4 procent | -1,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 7,8 procent | -2,8 procent | -23,6 procent | -39,9 procent | -9,2 procent |
| Omsättning per anställd | 415 000 kr | 403 000 kr | 308 000 kr | 185 000 kr | 168 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 214 000 kr | 112 000 kr | 80 000 kr | 53 000 kr | 36 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dalkantsvägen 1414141 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva kostrådgivning, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 96230Dagspa, bastu och ångbastuHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 385 595 kr | 384 795 kr | 414 799 kr | 403 143 kr | 307 931 kr | 184 998 kr | 167 993 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 3 203 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 476 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 132 322 kr | 164 667 kr | 93 039 kr | 125 023 kr | 82 974 kr | 99 569 kr | 93 516 kr |
| Personalkostnader | 220 766 kr | 201 902 kr | 214 302 kr | 111 609 kr | 79 783 kr | 53 492 kr | 36 497 kr |
| Rörelseresultat | 32 031 kr | 21 429 kr | 107 458 kr | 166 511 kr | 145 174 kr | 31 937 kr | 37 980 kr |
| Ränteintäkter | 23 kr | 0 kr | - | 747 kr | 11 406 kr | 19 174 kr | 10 398 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 13 kr | 0 kr | 364 kr | 390 kr | 71 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 32 054 kr | 21 416 kr | 107 458 kr | 166 894 kr | 156 190 kr | 51 040 kr | 8 782 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Skatt | 7 209 kr | 4 729 kr | 28 376 kr | 54 865 kr | 38 466 kr | 16 741 kr | 14 485 kr |
| Årets resultat | 24 845 kr | 16 687 kr | 79 082 kr | 112 029 kr | 117 724 kr | 34 299 kr | -5 703 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 118 500 kr | 142 500 kr | 206 096 kr | 230 096 kr | 254 096 kr | 278 096 kr | 256 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 118 500 kr | 142 500 kr | 206 096 kr | 230 096 kr | 254 096 kr | 278 096 kr | 256 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 723 584 kr | 700 913 kr | 753 496 kr | 775 249 kr | 796 498 kr | 699 110 kr | 754 591 kr |
| Kortfristiga fordringar | 43 750 kr | 40 161 kr | 83 987 kr | 31 250 kr | 36 044 kr | 21 109 kr | 41 884 kr |
| Kassa och bank | 679 834 kr | 660 752 kr | 669 509 kr | 743 999 kr | 760 454 kr | 678 001 kr | 712 707 kr |
| Summa tillgångar | 842 084 kr | 843 413 kr | 959 592 kr | 1 005 345 kr | 1 050 594 kr | 977 206 kr | 1 011 091 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 588 803 kr | 580 490 kr | 609 572 kr | 621 601 kr | 629 325 kr | 538 624 kr | 532 921 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 513 958 kr | 513 803 kr | 480 490 kr | 459 572 kr | 461 601 kr | 454 325 kr | 488 624 kr |
| Årets resultat | 24 845 kr | 16 687 kr | 79 082 kr | 112 029 kr | 117 724 kr | 34 299 kr | -5 703 kr |
| Kortfristiga skulder | 134 781 kr | 120 423 kr | 143 127 kr | 147 029 kr | 154 731 kr | 142 222 kr | 159 928 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 373 kr | 311 kr | 0 kr | - | 410 kr |
| Skatteskulder | 2 314 kr | 0 kr | 21 446 kr | 34 202 kr | 9 855 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 103 719 kr | 85 853 kr | 121 308 kr | 97 645 kr | 144 876 kr | 142 222 kr | 159 518 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 842 084 kr | 843 413 kr | 959 592 kr | 1 005 345 kr | 1 050 594 kr | 977 206 kr | 1 011 091 kr |
Företrädare
- Josefine J
Undertecknad i Huddinge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sundofine AB för organisationsnummer?
Sundofine AB har organisationsnummer 556849-7977 (5568497977).
Var ligger Sundofine AB?
Sundofine AB har sin registrerade adress Dalkantsvägen 14, 14141 Huddinge.
Vilken bransch är Sundofine AB verksamt i?
Sundofine AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sundofine AB?
Sundofine AB hade en nettoomsättning på 167 993 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sundofine AB?
Sundofine AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-04-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.