WALLÉN & COMPANY AB
WALLÉN & COMPANY AB har organisationsnummer 556849-8041 (5568498041)
Aktiebolag • Org.nr: 556849-8041
Om företaget
WALLÉN & COMPANY AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 46 procent till 116 299 kr räkenskapsåret 2025 (214 659 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte WALLÉN & COMPANY AB 116 299 kr och redovisade ett resultat på 45 424 kr. Rörelsemarginalen var 49,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 55,0 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 85,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,4 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 49,4 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 55,0 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 85,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 27,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -45,8 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 22 045 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 6 139 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 45 528 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 81 111 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 243 663 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,4 procent | 23,8 procent | 74,2 procent | 49,4 procent |
| Vinstmarginal | 27,4 procent | 24,0 procent | 74,7 procent | 49,4 procent |
| Soliditet | 41,8 procent | 44,5 procent | 49,2 procent | 55,0 procent |
| Kassalikviditet | 149,5 procent | 152,2 procent | 91,0 procent | 85,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 85,0 procent | 81,9 procent | 71,4 procent | 27,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,0 procent | -82,1 procent | -45,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bigarråvägen 411421 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Bigarråvägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultarbete riktat till HR-avdelningar, kommuner, och ledningar inom ledarskap, innovation, och kulturell kommunikation.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 307 437 kr | 1 202 199 kr | 214 659 kr | 116 299 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 796 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 95 892 kr | 72 836 kr | 39 326 kr | 20 176 kr |
| Personalkostnader | 843 770 kr | 837 262 kr | 9 908 kr | 32 411 kr |
| Avskrivningar | 6 240 kr | 6 240 kr | 6 240 kr | 6 240 kr |
| Rörelseresultat | 357 739 kr | 285 861 kr | 159 185 kr | 57 472 kr |
| Ränteintäkter | 19 kr | 3 460 kr | 1 165 kr | 101 kr |
| Räntekostnader | 90 kr | 606 kr | 72 kr | 115 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 357 668 kr | 288 715 kr | 160 278 kr | 57 458 kr |
| Skatt | 74 951 kr | 60 918 kr | 35 578 kr | 12 034 kr |
| Årets resultat | 282 717 kr | 227 797 kr | 124 700 kr | 45 424 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 103 320 kr | 97 080 kr | 190 840 kr | 184 600 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 720 kr | 12 480 kr | 6 240 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 84 600 kr | 84 600 kr | 184 600 kr | 184 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 693 221 kr | 527 285 kr | 164 164 kr | 115 820 kr |
| Kortfristiga fordringar | 340 248 kr | 267 886 kr | 148 920 kr | 41 461 kr |
| Kassa och bank | 352 973 kr | 259 399 kr | 15 244 kr | 74 359 kr |
| Summa tillgångar | 796 541 kr | 624 365 kr | 355 004 kr | 300 420 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 332 717 kr | 278 015 kr | 174 700 kr | 165 124 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 218 kr | 0 kr | 69 700 kr |
| Årets resultat | 282 717 kr | 227 797 kr | 124 700 kr | 45 424 kr |
| Kortfristiga skulder | 463 824 kr | 346 350 kr | 180 304 kr | 135 296 kr |
| Leverantörsskulder | - | 10 088 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 332 380 kr | 296 627 kr | 55 240 kr | 91 852 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 131 444 kr | 39 635 kr | 125 063 kr | 43 444 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 796 541 kr | 624 365 kr | 355 004 kr | 300 420 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2011 och bedriver konsultarbete riktat till HR-avdelningar, kommuner och ledningar inom ledarskap, innovation och kulturell kommunikation. Företagets säte är i Stockholm.
Företrädare
- Sara W (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har WALLÉN & COMPANY AB för organisationsnummer?
WALLÉN & COMPANY AB har organisationsnummer 556849-8041 (5568498041).
Var ligger WALLÉN & COMPANY AB?
WALLÉN & COMPANY AB har sin registrerade adress Bigarråvägen 4, 11421 Stockholm.
Vilken bransch är WALLÉN & COMPANY AB verksamt i?
WALLÉN & COMPANY AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter WALLÉN & COMPANY AB?
WALLÉN & COMPANY AB hade en nettoomsättning på 116 299 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår WALLÉN & COMPANY AB någon utdelning?
Styrelsen i WALLÉN & COMPANY AB föreslog en utdelning på 25 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- WALLÉN & COMPANY AB (Företagsnamn)
- MJUKA FLYTTEN (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser kulturell kommunikation.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-04-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.