Lanceart Aktiebolag
Lanceart Aktiebolag har organisationsnummer 556850-8708 (5568508708)
Aktiebolag • Org.nr: 556850-8708
Om företaget
Lanceart Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). Företaget bedriver även verksamhet inom litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lanceart Aktiebolag 151 000 kr och redovisade ett resultat på 108 086 kr. Rörelsemarginalen var 88,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Soliditeten var 94,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 1710,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 88,0 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 88,1 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 94,2 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1710,1 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 22,7 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 652 av 2 739 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 18 av 34 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Umeå.
- Plats 2 426 av 3 627 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 5 053 av 7 355 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 236 693 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 88,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 88,1 procent |
| Soliditet | 91,9 procent | 96,6 procent | 94,2 procent |
| Kassalikviditet | 1186,7 procent | 2882,6 procent | 1710,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,6 procent | -5,1 procent | 22,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bofinksvägen 12F90651 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall producera egenskapad musik, fotografering, litteratur och bildkonst. Konsultationer inom läkaryrket. Bedriva handel med begagnade musikinstrument samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 98 450 kr | 0 kr | 150 700 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 479 kr | 11 225 kr | 11 321 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 6 480 kr | 6 480 kr | 6 480 kr |
| Rörelseresultat | 82 491 kr | -17 705 kr | 132 899 kr |
| Ränteintäkter | 451 kr | 209 kr | 251 kr |
| Räntekostnader | 43 kr | 65 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 82 899 kr | -17 561 kr | 133 150 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Skatt | 10 788 kr | 1 380 kr | 25 064 kr |
| Årets resultat | 72 111 kr | -18 941 kr | 108 086 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 18 748 kr | 12 268 kr | 5 788 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 748 kr | 12 268 kr | 5 788 kr |
| Omsättningstillgångar | 402 562 kr | 368 979 kr | 499 981 kr |
| Kortfristiga fordringar | 131 250 kr | 24 055 kr | 8 291 kr |
| Kassa och bank | 201 312 kr | 274 924 kr | 421 690 kr |
| Summa tillgångar | 421 310 kr | 381 247 kr | 505 769 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 387 387 kr | 368 447 kr | 476 532 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 265 276 kr | 337 388 kr | 318 446 kr |
| Årets resultat | 72 111 kr | -18 941 kr | 108 086 kr |
| Kortfristiga skulder | 33 923 kr | 12 800 kr | 29 237 kr |
| Skatteskulder | - | - | 6 089 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 28 923 kr | 7 800 kr | 18 148 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 421 310 kr | 381 247 kr | 505 769 kr |
Företrädare
- Frans P
Undertecknad i Umeå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lanceart Aktiebolag för organisationsnummer?
Lanceart Aktiebolag har organisationsnummer 556850-8708 (5568508708).
Var ligger Lanceart Aktiebolag?
Lanceart Aktiebolag har sin registrerade adress Bofinksvägen 12F, 90651 Umeå.
Vilken bransch är Lanceart Aktiebolag verksamt i?
Lanceart Aktiebolag är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lanceart Aktiebolag?
Lanceart Aktiebolag hade en nettoomsättning på 151 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-04-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.