Målerikonservator Hanna Eriksson AB
Målerikonservator Hanna Eriksson AB har organisationsnummer 556852-7708 (5568527708)
Aktiebolag • Org.nr: 556852-7708
Om företaget
Målerikonservator Hanna Eriksson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vellinge. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 4 110 769 kr räkenskapsåret 2025 (3 608 368 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Målerikonservator Hanna Eriksson AB 4 110 769 kr och redovisade ett resultat på 601 881 kr. Rörelsemarginalen var 23,9 procent, över branschens median (median 16,9 procent). Soliditeten var 62,0 procent, under branschens median (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 351,1 procent, under branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,9 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 24,8 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 62,0 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 351,1 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 38,9 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,9 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 741 000 kr | 676 000 kr | 298 000 kr till 1 262 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 850 000 kr | 418 000 kr | 114 000 kr till 729 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 77 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 1 av 6 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Vellinge.
- Plats 170 av 1 708 aktiebolag med säte i Vellinge.
- Plats 4 954 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 43 749 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,5 procent | 23,9 procent |
| Vinstmarginal | 18,7 procent | 24,8 procent |
| Soliditet | 64,0 procent | 62,0 procent |
| Kassalikviditet | 378,3 procent | 351,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 39,8 procent | 38,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 13,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 406 000 kr | 2 741 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 796 000 kr | 850 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Flinkgatan 823533 Vellinge
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva målerikonservatorverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90110Litterärt skapande och musikkompositionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 608 368 kr | 4 110 769 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 376 735 kr | 1 434 405 kr |
| Övriga externa kostnader | 375 561 kr | 412 789 kr |
| Personalkostnader | 1 194 277 kr | 1 274 985 kr |
| Avskrivningar | -6 637 kr | 5 537 kr |
| Rörelseresultat | 668 432 kr | 983 053 kr |
| Ränteintäkter | 8 334 kr | 36 348 kr |
| Räntekostnader | 1 734 kr | 730 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 675 032 kr | 1 018 671 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -255 000 kr |
| Skatt | 140 156 kr | 161 790 kr |
| Årets resultat | 534 876 kr | 601 881 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | - | 760 463 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 760 463 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 100 853 kr | 1 736 487 kr |
| Kortfristiga fordringar | 385 297 kr | 478 358 kr |
| Kassa och bank | 1 140 556 kr | 961 171 kr |
| Summa tillgångar | 2 100 853 kr | 2 496 950 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 345 524 kr | 1 547 405 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 760 648 kr | 895 524 kr |
| Årets resultat | 534 876 kr | 601 881 kr |
| Obeskattade reserver | 200 000 kr | 455 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 555 329 kr | 494 545 kr |
| Leverantörsskulder | 114 872 kr | 188 967 kr |
| Skatteskulder | 35 744 kr | 71 173 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 294 856 kr | 163 491 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 100 853 kr | 2 496 950 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har sitt säte i Vellinge och bedriver målerikonservatorverksamhet.
Företrädare
- Hanna E (styrelseledamot)
Undertecknad i Vellinge 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Målerikonservator Hanna Eriksson AB för organisationsnummer?
Målerikonservator Hanna Eriksson AB har organisationsnummer 556852-7708 (5568527708).
Var ligger Målerikonservator Hanna Eriksson AB?
Målerikonservator Hanna Eriksson AB har sin registrerade adress Flinkgatan 8, 23533 Vellinge.
Vilken bransch är Målerikonservator Hanna Eriksson AB verksamt i?
Målerikonservator Hanna Eriksson AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Målerikonservator Hanna Eriksson AB?
Målerikonservator Hanna Eriksson AB hade en nettoomsättning på 4 110 769 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Målerikonservator Hanna Eriksson AB?
Målerikonservator Hanna Eriksson AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Målerikonservator Hanna Eriksson AB någon utdelning?
Styrelsen i Målerikonservator Hanna Eriksson AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vellinge
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-05-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.