Mju Development AB
Mju Development AB har organisationsnummer 556854-2343 (5568542343)
Aktiebolag • Org.nr: 556854-2343
Om företaget
Mju Development AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar utgivning av annan programvara och utgivning av datorspel.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 2 240 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 108 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mju Development AB 2 240 000 kr och redovisade ett resultat på 890 436 kr. Rörelsemarginalen var 54,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 70,2 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 330,4 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,7 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 56,4 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 70,2 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 330,4 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 47,6 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,3 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 240 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 877 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 576 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 10 av 96 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Mölndal.
- Plats 400 av 2 005 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 13 030 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 76 280 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 61,9 procent | 54,7 procent |
| Vinstmarginal | - | 62,1 procent | 56,4 procent |
| Soliditet | 91,6 procent | 63,4 procent | 70,2 procent |
| Kassalikviditet | 1195,3 procent | 255,1 procent | 330,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -5,4 procent | 94,2 procent | 47,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 6,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 2 108 000 kr | 2 240 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 672 000 kr | 877 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Eklanda Höjd 3043159 Mölndal
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Eklanda Höjd 30 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, marknadsföring och försäljning av mjukvara för moderna plattformar som egen produktutveckling eller på konsultbasis, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -1 kr | 2 107 503 kr | 2 239 593 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 847 kr | 128 763 kr | 126 825 kr |
| Personalkostnader | - | 672 134 kr | 877 213 kr |
| Avskrivningar | - | - | 5 363 kr |
| Rörelseresultat | -5 127 kr | 1 304 559 kr | 1 224 270 kr |
| Ränteintäkter | 2 074 kr | 5 932 kr | 10 151 kr |
| Räntekostnader | - | 74 kr | 53 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 053 kr | 1 310 417 kr | 1 264 368 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -150 000 kr | -150 000 kr |
| Skatt | - | 238 412 kr | 223 932 kr |
| Årets resultat | -3 053 kr | 922 005 kr | 890 436 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 484 258 kr | 1 032 652 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 46 537 kr | 59 101 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 437 721 kr | 973 551 kr |
| Omsättningstillgångar | 62 146 kr | 1 060 387 kr | 1 630 098 kr |
| Kortfristiga fordringar | 56 706 kr | 148 925 kr | 483 797 kr |
| Kassa och bank | 5 440 kr | 911 462 kr | 1 146 301 kr |
| Summa tillgångar | 62 146 kr | 1 544 645 kr | 2 662 750 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 56 947 kr | 978 952 kr | 1 869 388 kr |
| Aktiekapital | 60 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -3 053 kr | 918 952 kr |
| Årets resultat | -3 053 kr | 922 005 kr | 890 436 kr |
| Obeskattade reserver | - | 150 000 kr | 300 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 199 kr | 415 693 kr | 493 362 kr |
| Leverantörsskulder | 3 121 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | 238 412 kr | 301 843 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 078 kr | 177 280 kr | 191 520 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 62 146 kr | 1 544 645 kr | 2 662 750 kr |
Företrädare
- Martin B
Undertecknad i Mölndal 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mju Development AB för organisationsnummer?
Mju Development AB har organisationsnummer 556854-2343 (5568542343).
Var ligger Mju Development AB?
Mju Development AB har sin registrerade adress Eklanda Höjd 30, 43159 Mölndal.
Vilken bransch är Mju Development AB verksamt i?
Mju Development AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mju Development AB?
Mju Development AB hade en nettoomsättning på 2 240 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mju Development AB?
Mju Development AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-05-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.