J.A Måleri AB
J.A Måleri AB har organisationsnummer 556855-1898 (5568551898)
Aktiebolag • Org.nr: 556855-1898
Om företaget
J.A Måleri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kinna. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Företaget bedriver även verksamhet inom tävling med hästar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 115 procent till 56 000 kr räkenskapsåret 2025 (26 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J.A Måleri AB 56 000 kr och redovisade ett resultat på 263 864 kr. Soliditeten var 45,3 procent, under branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 0,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 233,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,3 procent | 52,6 procent | 32,9 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 0,6 procent | 233,4 procent | 148,9 procent till 400,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 28,9 procent | 25,3 procent | 2,7 procent till 55,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 016 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
- Plats 9 av 10 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Mark.
- Plats 801 av 994 aktiebolag med säte i Mark.
- Plats 42 378 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 258 475 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 22,3 procent | 43,8 procent | 45,3 procent |
| Kassalikviditet | 6,3 procent | 40,5 procent | 0,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,1 procent | 52,4 procent | 28,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klockaregatan 4c/o Kinna Måleri AB
51154 Kinna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Klockaregatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva måleri, byggverksamhet, fastighetsskötsel och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
- 93191Tävling med hästar
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 765 kr | 26 245 kr | 55 595 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 20 000 kr | 38 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 120 720 kr | 192 936 kr | 253 368 kr |
| Övriga externa kostnader | 20 788 kr | 23 178 kr | 29 469 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 0 kr | 8 891 kr | 27 927 kr |
| Rörelseresultat | -119 743 kr | -178 760 kr | -436 151 kr |
| Ränteintäkter | - | 12 kr | 15 kr |
| Räntekostnader | 4 028 kr | 20 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -123 771 kr | 521 232 kr | 263 864 kr |
| Bokslutsdispositioner | 123 641 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 220 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -350 kr | 521 232 kr | 263 864 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 2 121 492 kr | 2 237 489 kr | 2 010 045 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 121 492 kr | 237 489 kr | 10 045 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 000 000 kr | 2 000 000 kr | 2 000 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 732 kr | 30 757 kr | 6 222 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 262 kr | 12 935 kr | 5 526 kr |
| Kassa och bank | 470 kr | 17 822 kr | 696 kr |
| Summa tillgångar | 2 126 224 kr | 2 268 246 kr | 2 016 267 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 473 108 kr | 994 340 kr | 914 162 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 423 458 kr | 423 108 kr | 600 298 kr |
| Årets resultat | -350 kr | 521 232 kr | 263 864 kr |
| Kortfristiga skulder | 75 619 kr | 75 909 kr | 1 102 105 kr |
| Leverantörsskulder | 8 084 kr | 25 576 kr | 375 kr |
| Skatteskulder | 2 202 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 49 332 kr | 34 332 kr | 34 332 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 126 224 kr | 2 268 246 kr | 2 016 267 kr |
Ur årsredovisningen
Allmänt om verksamheten.
Företrädare
- Andreas R
Undertecknad i Hyssna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J.A Måleri AB för organisationsnummer?
J.A Måleri AB har organisationsnummer 556855-1898 (5568551898).
Var ligger J.A Måleri AB?
J.A Måleri AB har sin registrerade adress Klockaregatan 4, 51154 Kinna.
Vilken bransch är J.A Måleri AB verksamt i?
J.A Måleri AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J.A Måleri AB?
J.A Måleri AB hade en nettoomsättning på 56 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mark
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-06-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.