Om företaget
Lux Like AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 575 000 kr räkenskapsåret 2025 (667 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lux Like AB 575 000 kr och redovisade ett resultat på 147 888 kr. Rörelsemarginalen var 31,3 procent, över branschens median (median 14,1 procent). Soliditeten var 83,8 procent, över branschens median (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 616,0 procent, över branschens median (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,3 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 31,5 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 83,8 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 616,0 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 36,9 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -13,8 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 575 000 kr | 733 000 kr | 358 000 kr till 1 373 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 90 000 kr | 400 000 kr | 140 000 kr till 658 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 062 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 465 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 33 886 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 60 727 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 182 785 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,9 procent | 38,1 procent | 42,8 procent | 5,0 procent | 31,3 procent |
| Vinstmarginal | 15,4 procent | 36,0 procent | 41,6 procent | 6,3 procent | 31,5 procent |
| Soliditet | 50,3 procent | 52,1 procent | 64,4 procent | 89,7 procent | 83,8 procent |
| Kassalikviditet | 184,0 procent | 192,2 procent | 255,0 procent | 966,2 procent | 616,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 17,6 procent | 44,8 procent | 62,4 procent | 8,6 procent | 36,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -6,0 procent | 21,5 procent | 29,8 procent | -29,0 procent | -13,8 procent |
| Omsättning per anställd | 596 000 kr | 724 000 kr | 940 000 kr | 667 000 kr | 575 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 119 000 kr | 156 000 kr | 199 000 kr | 246 000 kr | 90 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Styrmansgatan 2, 2 trc/o c/o Mowen
11454 Stockholm
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Styrmansgatan 2, 2 tr som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva DJ, musikproduktion, förlagsverksamhet och filmproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 633 663 kr | 595 971 kr | 724 435 kr | 939 524 kr | 666 938 kr | 575 043 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 198 kr | 0 kr | 47 kr | 4 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 112 990 kr | 178 937 kr | 206 835 kr | 183 372 kr | 290 034 kr | 219 740 kr |
| Personalkostnader | 130 652 kr | 118 696 kr | 155 685 kr | 198 567 kr | 245 837 kr | 90 273 kr |
| Rörelseresultat | 63 723 kr | 106 929 kr | 276 116 kr | 402 148 kr | 33 271 kr | 180 086 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 662 kr | 11 292 kr | 8 505 kr | 1 299 kr |
| Räntekostnader | 14 933 kr | 14 804 kr | 16 632 kr | 22 374 kr | 4 kr | 175 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 48 790 kr | 92 125 kr | 261 146 kr | 391 066 kr | 41 772 kr | 181 210 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 33 322 kr |
| Årets resultat | 48 790 kr | 92 125 kr | 261 146 kr | 391 066 kr | 41 772 kr | 147 888 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 89 282 kr | 89 282 kr | 89 282 kr | 89 282 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 89 282 kr | 89 282 kr | 89 282 kr | 89 282 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 1 116 985 kr | 948 184 kr | 1 030 088 kr | 883 750 kr | 544 636 kr | 478 903 kr |
| Kortfristiga fordringar | 72 933 kr | 96 609 kr | 85 233 kr | 346 697 kr | 119 608 kr | 93 276 kr |
| Kassa och bank | 1 044 052 kr | 851 575 kr | 944 855 kr | 537 053 kr | 425 028 kr | 385 627 kr |
| Summa tillgångar | 1 206 267 kr | 1 037 466 kr | 1 119 370 kr | 973 032 kr | 544 636 kr | 478 903 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 680 158 kr | 522 283 kr | 583 429 kr | 626 495 kr | 488 267 kr | 401 155 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 581 368 kr | 380 158 kr | 272 283 kr | 185 429 kr | 396 495 kr | 203 267 kr |
| Årets resultat | 48 790 kr | 92 125 kr | 261 146 kr | 391 066 kr | 41 772 kr | 147 888 kr |
| Kortfristiga skulder | 526 109 kr | 515 183 kr | 535 941 kr | 346 537 kr | 56 369 kr | 77 748 kr |
| Leverantörsskulder | 20 113 kr | 0 kr | 3 111 kr | 0 kr | - | 1 973 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 33 322 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 500 996 kr | 510 184 kr | 527 830 kr | 341 537 kr | 51 368 kr | 37 452 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 206 267 kr | 1 037 466 kr | 1 119 370 kr | 973 032 kr | 544 636 kr | 478 903 kr |
Företrädare
- Adrian H
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lux Like AB för organisationsnummer?
Lux Like AB har organisationsnummer 556855-2359 (5568552359).
Var ligger Lux Like AB?
Lux Like AB har sin registrerade adress Styrmansgatan 2, 2 tr, 11454 Stockholm.
Vilken bransch är Lux Like AB verksamt i?
Lux Like AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lux Like AB?
Lux Like AB hade en nettoomsättning på 575 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lux Like AB?
Lux Like AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Lux Like AB någon utdelning?
Styrelsen i Lux Like AB föreslog en utdelning på 120 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-06-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.