JMA REDOVISNING AB
JMA REDOVISNING AB har organisationsnummer 556855-5865 (5568555865)
Aktiebolag • Org.nr: 556855-5865
Om företaget
JMA REDOVISNING AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skärholmen. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). På Google Maps är verksamheten listad som bookkeeping service.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 2 539 561 kr räkenskapsåret 2025 (2 664 225 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JMA REDOVISNING AB 2 539 561 kr och redovisade ett resultat på 263 909 kr. Rörelsemarginalen var 12,7 procent, under branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 70,7 procent, över branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 341,4 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,7 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 13,1 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 70,7 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 341,4 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 30,3 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -4,7 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 071 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 233 av 1 655 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 12 482 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 21 117 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 67 770 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,9 procent | 23,0 procent | 12,7 procent |
| Vinstmarginal | 21,3 procent | 23,0 procent | 13,1 procent |
| Soliditet | 64,3 procent | 69,8 procent | 70,7 procent |
| Kassalikviditet | 279,9 procent | 331,5 procent | 341,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 66,5 procent | 56,9 procent | 30,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 19,1 procent | -4,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torvsätravägen 1412738 Skärholmen
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva redovisning och bokföring.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 237 753 kr | 2 664 225 kr | 2 539 561 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 190 989 kr | 150 816 kr | 4 645 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 16 800 kr | 3 600 kr | 7 345 kr |
| Övriga externa kostnader | 491 661 kr | 627 158 kr | 437 364 kr |
| Personalkostnader | 1 451 878 kr | 1 570 904 kr | 1 776 397 kr |
| Rörelseresultat | 468 403 kr | 613 379 kr | 323 100 kr |
| Ränteintäkter | 8 505 kr | 3 199 kr | 10 919 kr |
| Räntekostnader | 221 kr | 2 822 kr | 493 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 476 687 kr | 613 756 kr | 333 526 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - |
| Skatt | 97 736 kr | 126 354 kr | 69 617 kr |
| Årets resultat | 378 951 kr | 487 402 kr | 263 909 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 885 941 kr | 1 226 999 kr | 1 231 401 kr |
| Kortfristiga fordringar | 361 774 kr | 330 812 kr | 335 768 kr |
| Kassa och bank | 524 167 kr | 896 187 kr | 895 633 kr |
| Summa tillgångar | 885 941 kr | 1 226 999 kr | 1 231 401 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 569 441 kr | 856 843 kr | 870 753 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 140 490 kr | 319 441 kr | 556 844 kr |
| Årets resultat | 378 951 kr | 487 402 kr | 263 909 kr |
| Kortfristiga skulder | 316 500 kr | 370 156 kr | 360 648 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 52 000 kr | 2 118 kr |
| Skatteskulder | 139 651 kr | 87 973 kr | 27 881 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 176 849 kr | 230 182 kr | 240 720 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 885 941 kr | 1 226 999 kr | 1 231 401 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2011 och bedriver sedan dess redovisningsbyrå till små företag. Verksamheten drivs sedan 2011 år i egen hyrd kontorslokal
Företrädare
- Jean A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JMA REDOVISNING AB för organisationsnummer?
JMA REDOVISNING AB har organisationsnummer 556855-5865 (5568555865).
Var ligger JMA REDOVISNING AB?
JMA REDOVISNING AB har sin registrerade adress Torvsätravägen 14, 12738 Skärholmen.
Vilken bransch är JMA REDOVISNING AB verksamt i?
JMA REDOVISNING AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JMA REDOVISNING AB?
JMA REDOVISNING AB hade en nettoomsättning på 2 539 561 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår JMA REDOVISNING AB någon utdelning?
Styrelsen i JMA REDOVISNING AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-06-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.