BelYon Dental AB
BelYon Dental AB har organisationsnummer 556855-8109 (5568558109)
Aktiebolag • Org.nr: 556855-8109
Om företaget
BelYon Dental AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230). Företaget bedriver även verksamhet inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar. På Google Maps är verksamheten listad som dental clinic. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,6 av 5 baserat på 9 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 2 669 474 kr räkenskapsåret 2025 (2 621 474 kr föregående år).
ökade omsättning på grund av efter återhämtning av ägaren sjukdom
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BelYon Dental AB 2 669 474 kr och redovisade ett resultat på 305 399 kr. Rörelsemarginalen var 16,8 procent, över branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 39,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 36,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,8 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,0 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 39,6 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 36,8 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 66,4 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1,8 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 890 000 kr | 1 344 000 kr | 763 000 kr till 1 832 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 258 000 kr | 609 000 kr | 376 000 kr till 773 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 547 av 1 342 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 8 av 13 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Botkyrka.
- Plats 454 av 2 099 aktiebolag med säte i Botkyrka.
- Plats 20 152 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 64 698 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 1,2 procent | 3,1 procent | 9,9 procent | 16,8 procent |
| Vinstmarginal | 0,2 procent | -1,5 procent | -0,5 procent | 7,0 procent | 14,0 procent |
| Soliditet | 10,1 procent | 3,0 procent | 2,2 procent | 13,2 procent | 39,6 procent |
| Kassalikviditet | 748,8 procent | 568,1 procent | 607,2 procent | 485,7 procent | 36,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 procent | -89,5 procent | -48,6 procent | 117,9 procent | 66,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -4,5 procent | -8,4 procent | -1,3 procent | -23,9 procent | 1,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 271 000 kr | 873 000 kr | 1 149 000 kr | 874 000 kr | 890 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 345 000 kr | 430 000 kr | 644 000 kr | 329 000 kr | 258 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fredrik Jahns gränd 1, bv13136 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att tillhandahålla tandvård, företrädesvis i egen tandläkarmottagning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 992 191 kr | 3 814 249 kr | 3 492 637 kr | 3 446 333 kr | 2 621 474 kr | 2 669 474 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 365 123 kr | -15 600 kr | 60 357 kr | 78 310 kr | 28 123 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 793 770 kr | 449 846 kr | 326 124 kr | 27 225 kr | 110 241 kr | 18 852 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 603 042 kr | 2 144 807 kr | 1 945 382 kr | 1 380 779 kr | 1 134 554 kr | 1 240 090 kr |
| Personalkostnader | 1 395 621 kr | 1 036 495 kr | 1 718 219 kr | 1 930 857 kr | 986 744 kr | 772 893 kr |
| Avskrivningar | 278 000 kr | 67 900 kr | 114 858 kr | 5 006 kr | 10 548 kr | -78 632 kr |
| Rörelseresultat | 304 504 kr | 97 734 kr | 40 426 kr | 108 425 kr | 259 085 kr | 447 755 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 113 kr | 1 473 kr | 38 kr |
| Räntekostnader | 93 149 kr | 89 862 kr | 92 309 kr | 124 078 kr | 78 045 kr | 75 080 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 211 355 kr | 7 872 kr | -51 883 kr | -15 540 kr | 182 513 kr | 372 713 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 67 314 kr |
| Årets resultat | 211 355 kr | 7 872 kr | -51 883 kr | -15 540 kr | 182 513 kr | 305 399 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 167 900 kr | 137 146 kr | 22 288 kr | 20 027 kr | 19 758 kr | 16 146 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 167 900 kr | 137 146 kr | 22 288 kr | 17 282 kr | 13 826 kr | 11 061 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 092 071 kr | 946 435 kr | 1 910 956 kr | 1 447 552 kr | 1 152 533 kr | 1 145 185 kr |
| Varulager | 313 780 kr | 311 913 kr | 903 928 kr | 878 184 kr | 800 453 kr | 886 985 kr |
| Kortfristiga fordringar | 271 520 kr | 278 072 kr | 179 571 kr | 529 183 kr | 191 935 kr | 75 264 kr |
| Kassa och bank | 506 771 kr | 356 450 kr | 827 457 kr | 40 185 kr | 160 145 kr | 182 936 kr |
| Summa tillgångar | 1 259 971 kr | 1 083 581 kr | 1 933 244 kr | 1 467 579 kr | 1 172 291 kr | 1 161 331 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 101 955 kr | 109 827 kr | 57 944 kr | 31 978 kr | 154 806 kr | 460 205 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -159 400 kr | 51 955 kr | 59 827 kr | -2 482 kr | -77 707 kr | 104 806 kr |
| Årets resultat | 211 355 kr | 7 872 kr | -51 883 kr | -15 540 kr | 182 513 kr | 305 399 kr |
| Kortfristiga skulder | 186 277 kr | 84 739 kr | 177 272 kr | 93 769 kr | 72 495 kr | 701 126 kr |
| Leverantörsskulder | 124 966 kr | 30 495 kr | 86 002 kr | 73 086 kr | 75 000 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | -14 655 kr | -8 035 kr | 41 854 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 70 004 kr | 54 245 kr | 91 270 kr | 40 011 kr | 5 530 kr | 659 272 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 259 971 kr | 1 083 581 kr | 1 933 244 kr | 1 467 579 kr | 1 172 291 kr | 1 161 331 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom...tandläkare Företaget har sitt säte i Botkyrka.
Företrädare
- Mitra Z (verkställande direktör)
Undertecknad i Solna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BelYon Dental AB för organisationsnummer?
BelYon Dental AB har organisationsnummer 556855-8109 (5568558109).
Var ligger BelYon Dental AB?
BelYon Dental AB har sin registrerade adress Fredrik Jahns gränd 1, bv, 13136 Nacka.
Vilken bransch är BelYon Dental AB verksamt i?
BelYon Dental AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BelYon Dental AB?
BelYon Dental AB hade en nettoomsättning på 2 669 474 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har BelYon Dental AB?
BelYon Dental AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Botkyrka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-06-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.