Jellas Bygg & Hantverk AB

Jellas Bygg & Hantverk AB har organisationsnummer 556856-1509 (5568561509)

Aktiebolag • Org.nr: 556856-1509

Byggande av bostadshus och andra byggnaderEskilstuna

Aktivt företagVerksamt sedan 2011Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Jellas Bygg & Hantverk AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eskilstuna. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar mark- och grundarbeten och diverse övriga konsumenttjänster.

Ekonomi

1 597 441 krOmsättning▲ 30 procent
186 789 krÅrets resultat
1Antal anställda
53,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen ökade 30 procent till 1 597 441 kr räkenskapsåret 2026 (1 224 956 kr föregående år).

Förändringen avseende omsättningen är till största delen påverkande av ökande inköp av material och tjänster.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte Jellas Bygg & Hantverk AB 1 597 441 kr och redovisade ett resultat på 186 789 kr. Rörelsemarginalen var 15,1 procent, över branschens median (median 6,2 procent). Soliditeten var 53,5 procent, över branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 392,8 procent, över branschens median (median 232,0 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal15,1 procent6,2 procent0,6 procent till 15,5 procentöver branschens median
Vinstmarginal15,8 procent6,2 procent0,5 procent till 15,5 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet53,5 procent52,3 procent30,3 procent till 76,9 procentöver branschens median
Kassalikviditet392,8 procent232,0 procent136,9 procent till 451,1 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital18,3 procent18,3 procent-1,1 procent till 50,9 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt30,4 procent4,4 procent-21,7 procent till 34,4 procentöver branschens median
Omsättning per anställd1 597 000 kr1 303 000 kr806 000 kr till 2 057 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd18 000 kr546 000 kr346 000 kr till 681 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 4 135 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
  • Plats 41 av 86 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Eskilstuna.
  • Plats 778 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
  • Plats 2 457 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
  • Plats 104 604 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal41,2 procent4,4 procent12,3 procent35,2 procent15,1 procent
Vinstmarginal41,2 procent4,4 procent52,7 procent36,2 procent15,8 procent
Soliditet56,9 procent54,5 procent51,6 procent47,2 procent53,5 procent
Kassalikviditet345,8 procent348,6 procent316,7 procent248,8 procent392,8 procent
Avkastning på eget kapital29,0 procent-1,3 procent18,7 procent28,6 procent18,3 procent
Omsättningstillväxt42,6 procent-46,9 procent-34,0 procent223,8 procent30,4 procent
Omsättning per anställd1 079 000 kr573 000 kr378 000 kr1 225 000 kr1 597 000 kr
Personalkostnad per anställd19 000 kr24 000 kr25 000 kr26 000 kr18 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Kullerstasandsvägen 87
c/o Jens Immonen
63509 Eskilstuna

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är bedriva byggnadsverksamhet med därtill hörande materialförsäljning, bedriva markarbeten inkl. schaktning och transporter med därtill hörande materialförsäljning. Bedriva hushållsnära tjänster,främst trädgårdsskötsel och städning med därtill hörande material- försäljning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2020202120222023202420252026
Nettoomsättning793 208 kr756 304 kr1 078 636 kr573 213 kr378 348 kr1 224 956 kr1 597 441 kr
Övriga rörelseintäkter-----25 000 kr0 kr
Råvaror och förnödenheter173 925 kr190 525 kr60 354 kr223 725 kr91 178 kr189 442 kr383 729 kr
Övriga externa kostnader116 043 kr105 276 kr133 927 kr82 625 kr112 136 kr130 022 kr236 420 kr
Personalkostnader16 492 kr19 017 kr19 071 kr24 378 kr24 696 kr25 867 kr17 599 kr
Avskrivningar63 400 kr55 200 kr47 000 kr47 000 kr47 000 kr70 699 kr94 399 kr
Rörelseresultat116 977 kr126 960 kr444 500 kr25 120 kr46 378 kr430 774 kr241 431 kr
Ränteintäkter---249 kr14 945 kr17 211 kr10 668 kr
Räntekostnader2 890 kr0 kr-45 kr548 kr138 kr190 kr
Resultat efter finansiella poster114 087 kr126 960 kr444 500 kr25 324 kr199 267 kr443 946 kr251 909 kr
Bokslutsdispositioner-49 100 kr1 700 kr-100 500 kr-36 500 kr13 000 kr-95 296 kr-14 401 kr
Skatt15 408 kr29 446 kr73 167 kr401 kr46 850 kr74 341 kr50 719 kr
Årets resultat49 579 kr99 214 kr270 833 kr-11 577 kr165 417 kr274 309 kr186 789 kr

Balansräkning

Post2020202120222023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar707 850 kr871 585 kr824 585 kr777 585 kr648 877 kr830 173 kr795 774 kr
Materiella anläggningstillgångar407 700 kr352 500 kr305 500 kr258 500 kr211 500 kr377 796 kr283 397 kr
Finansiella anläggningstillgångar300 150 kr519 085 kr519 085 kr519 085 kr437 377 kr452 377 kr512 377 kr
Omsättningstillgångar584 688 kr634 751 kr813 542 kr911 682 kr1 068 790 kr1 203 201 kr1 113 704 kr
Kortfristiga fordringar325 272 kr290 515 kr235 692 kr324 188 kr209 927 kr176 806 kr357 833 kr
Kassa och bank259 416 kr344 236 kr577 850 kr587 494 kr858 863 kr1 026 395 kr755 871 kr
Summa tillgångar1 292 538 kr1 506 336 kr1 638 127 kr1 689 267 kr1 717 667 kr2 033 374 kr1 909 478 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital687 296 kr786 510 kr932 343 kr920 766 kr886 183 kr960 492 kr1 022 281 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat587 717 kr637 296 kr611 510 kr882 343 kr670 766 kr636 183 kr785 492 kr
Årets resultat49 579 kr99 214 kr270 833 kr-11 577 kr165 417 kr274 309 kr186 789 kr
Obeskattade reserver371 700 kr370 000 kr470 500 kr507 000 kr494 000 kr589 296 kr603 697 kr
Kortfristiga skulder233 542 kr349 826 kr235 284 kr261 501 kr337 484 kr483 586 kr283 500 kr
Leverantörsskulder65 344 kr45 913 kr11 758 kr15 242 kr13 724 kr58 010 kr55 648 kr
Skatteskulder--29 365 kr0 kr-564 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder83 198 kr205 593 kr184 161 kr202 402 kr313 760 kr412 911 kr217 852 kr
Summa eget kapital och skulder1 292 538 kr1 506 336 kr1 638 127 kr1 689 267 kr1 717 667 kr2 033 374 kr1 909 478 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver byggnadsverksamhet med därtill hörande materialförsäljning. Företaget har sitt säte i Eskilstuna.

Företrädare

  • Jens I

Undertecknad i Eskilstuna 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2011-06-16
Registrerat hos Bolagsverket
Jellas Bygg & Hantverk AB
2011-06-16
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Jellas Bygg & Hantverk AB för organisationsnummer?

Jellas Bygg & Hantverk AB har organisationsnummer 556856-1509 (5568561509).

Var ligger Jellas Bygg & Hantverk AB?

Jellas Bygg & Hantverk AB har sin registrerade adress Kullerstasandsvägen 87, 63509 Eskilstuna.

Vilken bransch är Jellas Bygg & Hantverk AB verksamt i?

Jellas Bygg & Hantverk AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Jellas Bygg & Hantverk AB?

Jellas Bygg & Hantverk AB hade en nettoomsättning på 1 597 441 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Jellas Bygg & Hantverk AB?

Jellas Bygg & Hantverk AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Föreslår Jellas Bygg & Hantverk AB någon utdelning?

Styrelsen i Jellas Bygg & Hantverk AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Eskilstuna
Län
Södermanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2011-06-16
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar