Balets AB
Balets AB har organisationsnummer 556858-1788 (5568581788)
Aktiebolag • Org.nr: 556858-1788
Om företaget
Balets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom fysioterapeutisk verksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Balets AB 0 kr och redovisade ett resultat på -2 200 kr. Soliditeten var 76,3 procent, över branschens median (median 67,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -4,4 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 908 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 7 710 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20,8 procent | 48,6 procent | 66,3 procent | 73,8 procent | 76,3 procent |
| Kassalikviditet | 124,3 procent | 251,9 procent | 1362,8 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | -459,2 procent | 20,7 procent | -53,0 procent | -27,8 procent | -4,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -90,1 procent | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hornsgatan 75c/o c/o Swirtun
11849 Stockholm
Bolag på samma adress
12 andra bolag har Hornsgatan 75 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och utbildning inom ekonomi, inköp och rehabilitering samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 500 447 kr | 364 895 kr | 36 135 kr | 54 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 919 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 19 894 kr | 140 535 kr | 62 497 kr | 35 298 kr | 33 870 kr | 14 008 kr | 2 200 kr |
| Personalkostnader | - | 13 500 kr | 1 500 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 4 970 kr | 21 528 kr | 8 292 kr | 5 528 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 474 664 kr | 188 457 kr | -76 896 kr | 13 174 kr | -33 870 kr | -14 008 kr | -2 200 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 4 kr | 133 kr | -35 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 326 kr | 320 kr | 404 kr | 0 kr | 501 kr | 10 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 474 338 kr | 188 137 kr | -587 299 kr | 23 178 kr | -34 238 kr | -14 053 kr | -2 200 kr |
| Bokslutsdispositioner | -119 422 kr | -52 216 kr | 271 567 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 76 667 kr | 33 520 kr | 44 126 kr | 2 713 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 278 249 kr | 102 401 kr | -359 858 kr | 20 465 kr | -34 238 kr | -14 053 kr | -2 200 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 596 090 kr | 574 562 kr | 315 529 kr | 60 000 kr | 60 500 kr | 60 500 kr | 60 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 86 090 kr | 64 562 kr | 5 528 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 510 000 kr | 510 000 kr | 310 001 kr | 60 000 kr | 60 500 kr | 60 500 kr | 60 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 66 042 kr | 201 285 kr | 61 057 kr | 143 167 kr | 36 973 kr | 7 965 kr | 6 265 kr |
| Kortfristiga fordringar | 27 776 kr | 82 016 kr | 7 027 kr | 3 937 kr | 7 276 kr | 30 kr | 30 kr |
| Kassa och bank | 38 266 kr | 119 269 kr | 54 030 kr | 139 230 kr | 29 697 kr | 7 935 kr | 6 235 kr |
| Summa tillgångar | 662 132 kr | 775 847 kr | 376 586 kr | 203 167 kr | 97 473 kr | 68 465 kr | 66 265 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 335 816 kr | 438 217 kr | 78 359 kr | 98 824 kr | 64 586 kr | 50 533 kr | 50 533 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 7 567 kr | 285 816 kr | 388 217 kr | 28 359 kr | 28 359 kr | 14 586 kr | 2 733 kr |
| Årets resultat | 278 249 kr | 102 401 kr | -359 858 kr | 20 465 kr | -34 238 kr | -14 053 kr | -2 200 kr |
| Obeskattade reserver | 219 351 kr | 271 567 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 106 965 kr | 66 063 kr | 49 134 kr | 56 843 kr | 2 713 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 62 695 kr | 56 558 kr | 48 138 kr | 46 603 kr | 2 713 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 520 kr | 2 555 kr | 996 kr | 10 240 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 662 132 kr | 775 847 kr | 376 586 kr | 203 167 kr | 97 473 kr | 68 465 kr | 66 265 kr |
Företrädare
- Linda R (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Balets AB för organisationsnummer?
Balets AB har organisationsnummer 556858-1788 (5568581788).
Var ligger Balets AB?
Balets AB har sin registrerade adress Hornsgatan 75, 11849 Stockholm.
Vilken bransch är Balets AB verksamt i?
Balets AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Balets AB?
Balets AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.