SWAG AB
SWAG AB har organisationsnummer 556858-4444 (5568584444)
Aktiebolag • Org.nr: 556858-4444
Om företaget
SWAG AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som intressebevakning inom branschorganisationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 94111).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 1 518 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 430 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SWAG AB 1 518 000 kr och redovisade ett resultat på 257 490 kr. Rörelsemarginalen var 40,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,0 procent). Soliditeten var 30,4 procent, under branschens median (median 50,8 procent). Kassalikviditeten var 27,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 233,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,0 procent | 2,0 procent | -3,5 procent till 15,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,4 procent | 2,2 procent | -2,7 procent till 14,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 30,4 procent | 50,8 procent | 24,1 procent till 81,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 27,3 procent | 233,3 procent | 122,6 procent till 543,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 50,1 procent | 5,3 procent | -7,8 procent till 33,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,2 procent | 5,2 procent | -7,5 procent till 14,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 759 000 kr | 1 490 000 kr | 801 000 kr till 2 527 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 108 000 kr | 818 000 kr | 202 000 kr till 1 415 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 29 av 54 aktiebolag inom intressebevakning inom branschorganisationer.
- Plats 17 av 28 aktiebolag inom intressebevakning inom branschorganisationer med säte i Stockholm.
- Plats 20 119 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 35 759 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 109 163 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,2 procent | 32,2 procent | 17,2 procent | 7,1 procent | 40,0 procent |
| Vinstmarginal | 1,5 procent | 27,9 procent | 14,3 procent | 0,6 procent | 30,4 procent |
| Soliditet | 8,0 procent | 31,5 procent | 23,4 procent | 15,8 procent | 30,4 procent |
| Kassalikviditet | 1,5 procent | -5,6 procent | 1,3 procent | 1,9 procent | 27,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,3 procent | 76,0 procent | 47,5 procent | 1,1 procent | 50,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 12,5 procent | 1,2 procent | 2,0 procent | 6,2 procent |
| Omsättning per anställd | 616 000 kr | 693 000 kr | - | 715 000 kr | 759 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 418 000 kr | 208 000 kr | - | 348 000 kr | 108 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Strindbergsgatan 37c/o c/o Peter Pedersen
11452 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva frisörsalong med anställda och hyrstolar och därmed förenlig verksamhet samt på konsultbasis utföra tjänster för frisörsalong och därmed förenlig verksamhet samt bedriva förvaltning och försäljning av konst och fotografi och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 230 836 kr | 1 385 303 kr | 1 402 265 kr | 1 429 748 kr | 1 517 539 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 325 410 kr | 85 147 kr | 1 273 kr | 270 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 361 620 kr | 314 620 kr | 312 485 kr | 381 644 kr | 366 798 kr |
| Personalkostnader | 836 202 kr | 416 016 kr | 522 827 kr | 696 494 kr | 216 911 kr |
| Avskrivningar | 142 884 kr | 178 528 kr | 178 526 kr | 178 411 kr | 128 052 kr |
| Rörelseresultat | 76 533 kr | 446 194 kr | 240 711 kr | 101 756 kr | 607 295 kr |
| Räntekostnader | 57 514 kr | 58 724 kr | 40 650 kr | 93 081 kr | 146 532 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 19 019 kr | 387 470 kr | 200 061 kr | 8 675 kr | 460 763 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -125 000 kr |
| Skatt | - | 18 659 kr | 41 780 kr | 5 761 kr | 78 273 kr |
| Årets resultat | 19 019 kr | 368 811 kr | 158 281 kr | 2 914 kr | 257 490 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 345 255 kr | 1 480 120 kr | 1 301 594 kr | 1 432 454 kr | 1 304 402 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 175 282 kr | 1 370 147 kr | 1 251 621 kr | 1 432 454 kr | 1 304 402 kr |
| Omsättningstillgångar | 106 771 kr | 60 049 kr | 120 916 kr | 194 489 kr | 384 396 kr |
| Varulager | 89 569 kr | 114 576 kr | 107 444 kr | 177 896 kr | 98 305 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 202 kr | -54 527 kr | 13 472 kr | 16 593 kr | 286 091 kr |
| Summa tillgångar | 1 452 026 kr | 1 540 169 kr | 1 422 510 kr | 1 626 943 kr | 1 688 798 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 116 445 kr | 485 256 kr | 333 536 kr | 256 450 kr | 513 940 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 47 426 kr | 66 445 kr | 125 255 kr | 203 536 kr | 206 450 kr |
| Årets resultat | 19 019 kr | 368 811 kr | 158 281 kr | 2 914 kr | 257 490 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 125 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 151 068 kr | 970 702 kr | 1 072 314 kr | 851 602 kr | 1 049 858 kr |
| Leverantörsskulder | 62 204 kr | 113 099 kr | 93 733 kr | 87 597 kr | 97 963 kr |
| Skatteskulder | - | 18 659 kr | 60 439 kr | 47 541 kr | 84 034 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 875 925 kr | 473 971 kr | 734 702 kr | 591 416 kr | 397 990 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 452 026 kr | 1 540 169 kr | 1 422 510 kr | 1 626 943 kr | 1 688 798 kr |
Företrädare
- Peter P
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SWAG AB för organisationsnummer?
SWAG AB har organisationsnummer 556858-4444 (5568584444).
Var ligger SWAG AB?
SWAG AB har sin registrerade adress Strindbergsgatan 37, 11452 Stockholm.
Vilken bransch är SWAG AB verksamt i?
SWAG AB är registrerat i branschen intressebevakning inom branschorganisationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SWAG AB?
SWAG AB hade en nettoomsättning på 1 518 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SWAG AB?
SWAG AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-07-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.