J. Hammarstedt Fastighets AB
J. Hammarstedt Fastighets AB har organisationsnummer 556859-0839 (5568590839)
Aktiebolag • Org.nr: 556859-0839
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerLycksele
Om företaget
J. Hammarstedt Fastighets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lycksele. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 30 procent till 1 610 959 kr räkenskapsåret 2025 (1 236 478 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J. Hammarstedt Fastighets AB 1 610 959 kr och redovisade ett resultat på 358 509 kr. Rörelsemarginalen var 35,1 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 26,6 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 114,1 procent, under branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,1 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 22,4 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 26,6 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 114,1 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,6 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 30,3 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 598 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 4 av 12 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Lycksele.
- Plats 117 av 320 aktiebolag med säte i Lycksele.
- Plats 2 173 av 7 355 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 103 829 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -6,3 procent | 35,1 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -22,1 procent | 22,4 procent |
| Soliditet | 27,1 procent | 24,2 procent | 19,6 procent | 26,6 procent |
| Kassalikviditet | 290,9 procent | 101,8 procent | 180,0 procent | 114,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,0 procent | -7,4 procent | -27,6 procent | 26,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 30,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergstigen 892145 Lycksele
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Bergstigen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggnationer inom anläggning, äga och förvalta fast egendom, äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | - | 1 236 478 kr | 1 610 959 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 358 782 kr | 543 546 kr | 3 309 kr | 3 kr |
| Övriga externa kostnader | 820 075 kr | 459 625 kr | 1 088 068 kr | 827 956 kr |
| Personalkostnader | 39 303 kr | 2 884 kr | 9 320 kr | 75 kr |
| Avskrivningar | 192 722 kr | 217 229 kr | 219 693 kr | 218 239 kr |
| Rörelseresultat | 306 682 kr | -136 192 kr | -77 294 kr | 564 692 kr |
| Ränteintäkter | - | 393 kr | 1 337 kr | 1 324 kr |
| Räntekostnader | 74 171 kr | 163 778 kr | 196 959 kr | 204 867 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 232 511 kr | -299 577 kr | -272 916 kr | 361 149 kr |
| Bokslutsdispositioner | -20 000 kr | 206 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 49 417 kr | 0 kr | - | 2 640 kr |
| Årets resultat | 163 094 kr | -93 577 kr | -272 916 kr | 358 509 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 4 272 576 kr | 4 662 479 kr | 4 518 916 kr | 4 545 850 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 272 576 kr | 4 662 479 kr | 4 518 916 kr | 4 545 850 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 729 615 kr | 536 306 kr | 510 942 kr | 509 739 kr |
| Kortfristiga fordringar | 80 086 kr | 222 521 kr | 101 970 kr | 201 697 kr |
| Kassa och bank | 549 019 kr | 313 785 kr | 388 405 kr | 286 903 kr |
| Summa tillgångar | 5 002 191 kr | 5 198 785 kr | 5 029 858 kr | 5 055 589 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 353 742 kr | 1 260 164 kr | 987 249 kr | 1 345 758 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 140 648 kr | 1 303 741 kr | 1 210 165 kr | 937 249 kr |
| Årets resultat | 163 094 kr | -93 577 kr | -272 916 kr | 358 509 kr |
| Obeskattade reserver | 206 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 250 834 kr | 526 904 kr | 283 928 kr | 446 594 kr |
| Leverantörsskulder | 66 697 kr | 333 785 kr | 44 610 kr | 61 060 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 36 680 kr | 12 198 kr | 31 539 kr | 70 234 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 002 191 kr | 5 198 785 kr | 5 029 858 kr | 5 055 589 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Lycksele kommun har en verksamhet som består av att äga och förvalta fast egendom.
Företrädare
- Britt Liza Kristina Kerstin F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J. Hammarstedt Fastighets AB för organisationsnummer?
J. Hammarstedt Fastighets AB har organisationsnummer 556859-0839 (5568590839).
Var ligger J. Hammarstedt Fastighets AB?
J. Hammarstedt Fastighets AB har sin registrerade adress Bergstigen 8, 92145 Lycksele.
Vilken bransch är J. Hammarstedt Fastighets AB verksamt i?
J. Hammarstedt Fastighets AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J. Hammarstedt Fastighets AB?
J. Hammarstedt Fastighets AB hade en nettoomsättning på 1 610 959 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår J. Hammarstedt Fastighets AB någon utdelning?
Styrelsen i J. Hammarstedt Fastighets AB föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lycksele
- Län
- Västerbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-07-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.