Brannebo Consulting AB
Brannebo Consulting AB har organisationsnummer 556859-4708 (5568594708)
Aktiebolag • Org.nr: 556859-4708
Om företaget
Brannebo Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Härslöv. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 1 285 582 kr räkenskapsåret 2025 (1 230 602 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Brannebo Consulting AB 1 285 582 kr och redovisade ett resultat på 2 063 kr. Rörelsemarginalen var -0,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 95,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1241,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,6 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 95,2 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1241,9 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 747 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 108 av 484 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Lund.
- Plats 1 155 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 14 257 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 124 028 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,4 procent | 15,2 procent | -19,8 procent | -8,9 procent | -0,6 procent |
| Vinstmarginal | 32,4 procent | 76,9 procent | -19,8 procent | 6,8 procent | 0,2 procent |
| Soliditet | 56,1 procent | 80,7 procent | 97,4 procent | 98,1 procent | 95,2 procent |
| Kassalikviditet | 295,0 procent | 374,8 procent | 1021,3 procent | 3270,1 procent | 1241,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 72,5 procent | 69,9 procent | -6,5 procent | 7,3 procent | 0,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -17,4 procent | -22,0 procent | -0,7 procent | 4,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ottarpsvägen 8026192 Härslöv
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultverksamhet inom organisationsutveckling, individutveckling, coachning, ledarskapsutbildning, nätverksbyggande, förlagsverksamhet, tjänster inom marknadsföring och försäljning, förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 923 980 kr | 1 588 728 kr | 1 239 704 kr | 1 230 602 kr | 1 285 582 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 20 000 kr | 0 kr | - | 128 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 38 090 kr | 29 365 kr | 83 326 kr | 65 523 kr | 45 848 kr |
| Övriga externa kostnader | 373 387 kr | 348 521 kr | 418 241 kr | 411 249 kr | 474 655 kr |
| Personalkostnader | 898 844 kr | 958 425 kr | 973 604 kr | 980 953 kr | 762 404 kr |
| Avskrivningar | 10 360 kr | 10 360 kr | 10 360 kr | 10 360 kr | 10 360 kr |
| Rörelseresultat | 623 299 kr | 242 057 kr | -245 827 kr | -109 483 kr | -7 685 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 0 kr | 16 kr | 6 777 kr | 9 789 kr |
| Räntekostnader | 132 kr | 0 kr | 76 kr | 7 kr | 41 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 623 167 kr | 1 221 377 kr | -245 887 kr | 83 407 kr | 2 063 kr |
| Bokslutsdispositioner | -155 792 kr | 0 kr | 155 792 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 103 193 kr | 55 840 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 364 182 kr | 1 165 537 kr | -90 095 kr | 83 407 kr | 2 063 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 141 440 kr | 1 099 280 kr | 982 920 kr | 407 675 kr | 421 315 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 41 440 kr | 31 080 kr | 20 720 kr | 10 360 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 000 kr | 1 068 200 kr | 962 200 kr | 397 315 kr | 421 315 kr |
| Omsättningstillgångar | 753 648 kr | 968 273 kr | 432 459 kr | 750 193 kr | 711 456 kr |
| Varulager | 55 000 kr | 54 500 kr | 49 500 kr | 44 500 kr | 35 600 kr |
| Kortfristiga fordringar | 66 936 kr | 83 891 kr | 31 725 kr | 124 334 kr | 296 481 kr |
| Kassa och bank | 631 712 kr | 829 882 kr | 351 234 kr | 581 359 kr | 379 375 kr |
| Summa tillgångar | 895 088 kr | 2 067 553 kr | 1 415 379 kr | 1 157 868 kr | 1 132 771 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 502 439 kr | 1 667 975 kr | 1 377 881 kr | 1 136 288 kr | 1 078 350 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 88 257 kr | 452 438 kr | 1 417 976 kr | 1 002 881 kr | 1 026 287 kr |
| Årets resultat | 364 182 kr | 1 165 537 kr | -90 095 kr | 83 407 kr | 2 063 kr |
| Obeskattade reserver | 155 792 kr | 155 792 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 236 857 kr | 243 786 kr | 37 498 kr | 21 580 kr | 54 421 kr |
| Leverantörsskulder | 24 239 kr | 15 740 kr | 8 262 kr | 16 402 kr | 13 680 kr |
| Skatteskulder | 61 679 kr | 72 231 kr | -117 477 kr | -128 029 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 39 151 kr | 21 773 kr | 17 696 kr | 20 008 kr | 16 020 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 895 088 kr | 2 067 553 kr | 1 415 379 kr | 1 157 868 kr | 1 132 771 kr |
Ur årsredovisningen
Brannebo Consulting AB är ett konsultbolag som arbetar med affärsutveckling i olika former. Primära fokusområden är strategiskt förändringsarbete, utbildningar och föredrag inom affärsmannaskap, utveckling av mentorsprogram, facilitering av möten samt grupp- och individuell coachning. Företaget arbetar både med individer och grupper och bland kunderna finns både privata företag och organisationer av olika slag. Bolagets säte är i Lund, Skåne län.
Företrädare
- Susanne B
Undertecknad i Härslöv 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Brannebo Consulting AB för organisationsnummer?
Brannebo Consulting AB har organisationsnummer 556859-4708 (5568594708).
Var ligger Brannebo Consulting AB?
Brannebo Consulting AB har sin registrerade adress Ottarpsvägen 80, 26192 Härslöv.
Vilken bransch är Brannebo Consulting AB verksamt i?
Brannebo Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Brannebo Consulting AB?
Brannebo Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 285 582 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Brannebo Consulting AB (Företagsnamn)
- DoLog (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser avseende tjänster inom marknadsföring och försäljning.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-07-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.