Häståvagn AB
Häståvagn AB har organisationsnummer 556859-4849 (5568594849)
Aktiebolag • Org.nr: 556859-4849
Om företaget
Häståvagn AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64212).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 64 procent till 238 000 kr räkenskapsåret 2025 (145 000 kr föregående år).
Omsättningen kan variera kraftigt mellan åren beroende på eventuell fakturering eller försäljning som
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Häståvagn AB 238 000 kr och redovisade ett resultat på -21 219 kr. Rörelsemarginalen var 5,1 procent, under branschens median (median 18,5 procent). Soliditeten var 95,9 procent, över branschens median (median 86,4 procent). Kassalikviditeten var 66,6 procent, under branschens median (median 318,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,1 procent | 18,5 procent | -10,4 procent till 63,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -8,6 procent | 34,6 procent | -1,3 procent till 98,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 95,9 procent | 86,4 procent | 42,3 procent till 99,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 66,6 procent | 318,9 procent | 57,5 procent till 2392,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,9 procent | -3,1 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 64,1 procent | -25,3 procent | -87,4 procent till 7,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 381 av 3 435 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner.
- Plats 5 av 38 aktiebolag inom holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner med säte i Umeå.
- Plats 2 246 av 3 627 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 4 698 av 7 355 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 222 471 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -68,3 procent | 5,1 procent |
| Vinstmarginal | -57,0 procent | -8,6 procent |
| Soliditet | 99,1 procent | 95,9 procent |
| Kassalikviditet | 271,6 procent | 66,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 64,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lärlingsgatan 1890422 Umeå
Bolag på samma adress
22 andra bolag har Lärlingsgatan 18 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier i dotter- och intresseföretag och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 145 416 kr | 238 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 80 415 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 159 946 kr | 208 313 kr |
| Personalkostnader | 4 132 kr | 17 509 kr |
| Rörelseresultat | -99 077 kr | 12 178 kr |
| Räntekostnader | 4 133 kr | 41 899 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -82 658 kr | -20 577 kr |
| Bokslutsdispositioner | 96 750 kr | 0 kr |
| Skatt | 13 171 kr | 642 kr |
| Årets resultat | 921 kr | -21 219 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 62 846 274 kr | 64 920 941 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 994 694 kr | 4 069 361 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 851 580 kr | 60 851 580 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 189 107 kr | 1 287 555 kr |
| Kortfristiga fordringar | 22 526 kr | 698 830 kr |
| Summa tillgångar | 64 035 381 kr | 66 208 496 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 63 490 277 kr | 63 469 058 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 63 439 356 kr | 63 440 277 kr |
| Årets resultat | 921 kr | -21 219 kr |
| Obeskattade reserver | 107 250 kr | 107 250 kr |
| Kortfristiga skulder | 437 854 kr | 1 932 188 kr |
| Leverantörsskulder | 16 125 kr | 2 270 kr |
| Skatteskulder | 57 829 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 331 900 kr | 140 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 64 035 381 kr | 66 208 496 kr |
Företrädare
- Roger V (ordförande)
- Andreas J (ledamot)
- Mikael G (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Häståvagn AB för organisationsnummer?
Häståvagn AB har organisationsnummer 556859-4849 (5568594849).
Var ligger Häståvagn AB?
Häståvagn AB har sin registrerade adress Lärlingsgatan 18, 90422 Umeå.
Vilken bransch är Häståvagn AB verksamt i?
Häståvagn AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Häståvagn AB?
Häståvagn AB hade en nettoomsättning på 238 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-07-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.