Kallhälls Bilskola AB
Kallhälls Bilskola AB har organisationsnummer 556861-0553 (5568610553)
Aktiebolag • Org.nr: 556861-0553
Om företaget
Kallhälls Bilskola AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som trafikskoleverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85530). Företaget bedriver även verksamhet inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 17 procent till 1 067 688 kr räkenskapsåret 2025 (1 290 872 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kallhälls Bilskola AB 1 067 688 kr och redovisade ett resultat på 66 058 kr. Rörelsemarginalen var 7,9 procent, över branschens median (median 5,0 procent). Soliditeten var 66,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 34,2 procent). Kassalikviditeten var 36,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 147,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,9 procent | 5,0 procent | -2,1 procent till 15,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,9 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 14,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 66,2 procent | 34,2 procent | 13,2 procent till 63,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 36,2 procent | 147,6 procent | 86,6 procent till 299,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 24,8 procent | 15,2 procent | -7,5 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -17,3 procent | 2,9 procent | -12,1 procent till 24,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 303 av 524 aktiebolag inom trafikskoleverksamhet.
- Plats 6 av 11 aktiebolag inom trafikskoleverksamhet med säte i Järfälla.
- Plats 974 av 2 120 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 46 240 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 139 828 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | -21,9 procent | -7,3 procent | 12,9 procent | 7,9 procent |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | -22,1 procent | -7,3 procent | 12,8 procent | 7,9 procent |
| Soliditet | 61,5 procent | 53,0 procent | 40,9 procent | 76,0 procent | 66,2 procent |
| Kassalikviditet | 117,8 procent | 30,2 procent | 50,4 procent | 80,5 procent | 36,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,3 procent | -93,4 procent | -32,9 procent | 36,6 procent | 24,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 43,8 procent | -71,8 procent | -19,7 procent | 12,7 procent | -17,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 010 000 kr | 475 000 kr | 1 145 000 kr | 1 291 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 704 000 kr | 369 000 kr | 311 000 kr | 374 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gjutarplan 4217671 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva trafikskoleverksamhet samt uthyrning och försäljning av trafikfordon,utbildning och konsultation inom trafiklära till företag och privatpersoner. Företaget skall även äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 514 374 kr | 5 051 624 kr | 1 425 660 kr | 1 145 053 kr | 1 290 872 kr | 1 067 688 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 523 139 kr | 221 712 kr | 215 411 kr | 25 343 kr | 42 482 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 198 742 kr | 188 518 kr | 352 289 kr |
| Övriga externa kostnader | 665 386 kr | 1 103 219 kr | 539 438 kr | 634 089 kr | 460 031 kr | 351 299 kr |
| Personalkostnader | 1 875 129 kr | 3 518 967 kr | 1 108 088 kr | 310 919 kr | 373 878 kr | 207 804 kr |
| Avskrivningar | 159 507 kr | 87 953 kr | 87 953 kr | 110 752 kr | 71 564 kr | 71 568 kr |
| Rörelseresultat | 789 105 kr | 28 314 kr | -312 856 kr | -84 106 kr | 166 663 kr | 84 728 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 970 kr | 22 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | 28 351 kr | 30 569 kr | 2 625 kr | 495 kr | 2 022 kr | 898 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 760 754 kr | -2 255 kr | -315 481 kr | -83 631 kr | 164 663 kr | 83 835 kr |
| Skatt | 144 306 kr | 0 kr | - | - | 17 833 kr | 17 777 kr |
| Årets resultat | 616 448 kr | -2 255 kr | -315 481 kr | -83 631 kr | 146 830 kr | 66 058 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 493 099 kr | 551 810 kr | 517 857 kr | 407 105 kr | 411 480 kr | 339 912 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 493 099 kr | 191 810 kr | 197 857 kr | 127 105 kr | 171 480 kr | 139 912 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 064 901 kr | 510 006 kr | 118 981 kr | 213 436 kr | 116 055 kr | 63 470 kr |
| Varulager | 50 000 kr | 28 560 kr | 28 560 kr | 28 560 kr | 14 060 kr | 14 060 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 247 kr | 86 212 kr | 67 362 kr | 39 234 kr | 72 655 kr | 22 626 kr |
| Kassa och bank | 997 654 kr | 395 234 kr | 23 059 kr | 145 642 kr | 29 340 kr | 26 783 kr |
| Summa tillgångar | 1 558 000 kr | 1 061 816 kr | 636 838 kr | 620 541 kr | 527 535 kr | 403 382 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 655 338 kr | 653 083 kr | 337 602 kr | 253 971 kr | 400 800 kr | 266 859 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -11 110 kr | 605 338 kr | 603 083 kr | 287 602 kr | 203 970 kr | 150 801 kr |
| Årets resultat | 616 448 kr | -2 255 kr | -315 481 kr | -83 631 kr | 146 830 kr | 66 058 kr |
| Kortfristiga skulder | 392 023 kr | 408 733 kr | 299 236 kr | 366 570 kr | 126 735 kr | 136 523 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 10 839 kr | 0 kr | 61 269 kr | 72 630 kr | 65 395 kr |
| Skatteskulder | 144 306 kr | 146 144 kr | 0 kr | - | 17 833 kr | 35 610 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 247 717 kr | 251 750 kr | 299 236 kr | 269 982 kr | 36 272 kr | 35 518 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 558 000 kr | 1 061 816 kr | 636 838 kr | 620 541 kr | 527 535 kr | 403 382 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver trafikskoleverksamhet med förarutbildning för behörighet B samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Järfälla kommun, Stockholms län.
Företrädare
- Kristian R (styrelseledamot)
- Nansi m (styrelsesuppleant)
- Fabian H (redovisningskonsult)
Undertecknad i Järfälla 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kallhälls Bilskola AB för organisationsnummer?
Kallhälls Bilskola AB har organisationsnummer 556861-0553 (5568610553).
Var ligger Kallhälls Bilskola AB?
Kallhälls Bilskola AB har sin registrerade adress Gjutarplan 42, 17671 Järfälla.
Vilken bransch är Kallhälls Bilskola AB verksamt i?
Kallhälls Bilskola AB är registrerat i branschen trafikskoleverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kallhälls Bilskola AB?
Kallhälls Bilskola AB hade en nettoomsättning på 1 067 688 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Kallhälls Bilskola AB (Företagsnamn)
- Privathandledare/Järfälla (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser teori och handledarkurser samt utbildning i riskettan.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-08-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.