Rocket Blast AB
Rocket Blast AB har organisationsnummer 556861-1254 (5568611254)
Aktiebolag • Org.nr: 556861-1254
Om företaget
Rocket Blast AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar redovisning och bokföring; skatterådgivning och frisörer och barberare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 227 procent till 1 677 261 kr räkenskapsåret 2025 (512 581 kr föregående år).
Föregående år saknades konsultuppdrag, vilket har vänt till detta året. Industrin har varit lite svajig och det är en av riskerna som konsult inom detta område. Vi jobbar hårt på att få lite mer kontinuitet genom att skapa bra kundrelationer.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rocket Blast AB 1 677 261 kr och redovisade ett resultat på 386 666 kr. Rörelsemarginalen var 23,2 procent, över branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 67,5 procent, över branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 307,3 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,2 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 23,1 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 67,5 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 307,3 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 107,9 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 227,2 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 677 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 796 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 831 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 886 av 3 546 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 18 446 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 32 532 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 100 151 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | 22,8 procent | - | 10,2 procent | 23,2 procent |
| Vinstmarginal | 4,9 procent | 22,8 procent | - | 9,1 procent | 23,1 procent |
| Soliditet | 18,6 procent | 59,4 procent | -333,6 procent | -120,8 procent | 67,5 procent |
| Kassalikviditet | 117,6 procent | 240,5 procent | 10,5 procent | 45,3 procent | 307,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 73,5 procent | 77,4 procent | - | - | 107,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 31,1 procent | 21,3 procent | -95,9 procent | - | 227,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 612 000 kr | 1 955 000 kr | 81 000 kr | 513 000 kr | 1 677 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 236 000 kr | 1 215 000 kr | 311 000 kr | 151 000 kr | 796 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Århusgatan 45c/o c/o Martin Danielson
16445 Kista
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktion, tillverkning, utveckling, marknadsföring, tillhandahållande, försäljning och installation av produkter, tjänster och applikationer inom dataspel, data, IT, kommunikation, elektronik, tele, underhållning och media samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 229 300 kr | 1 612 179 kr | 1 954 802 kr | 81 000 kr | 512 581 kr | 1 677 261 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 140 000 kr | 14 153 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 109 839 kr | 290 271 kr | 288 629 kr | 436 600 kr | 310 814 kr | 493 165 kr |
| Personalkostnader | 1 118 919 kr | 1 236 203 kr | 1 214 646 kr | 310 798 kr | 151 133 kr | 795 794 kr |
| Avskrivningar | 533 kr | 6 396 kr | 6 396 kr | 6 396 kr | 5 863 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 9 kr | 79 309 kr | 445 131 kr | -550 656 kr | 52 516 kr | 388 302 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 13 kr | 294 kr | -14 kr | 55 kr |
| Räntekostnader | - | 24 kr | 0 kr | 948 kr | 5 813 kr | 1 691 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 9 kr | 79 285 kr | 445 144 kr | -551 310 kr | 46 689 kr | 386 666 kr |
| Skatt | - | - | 76 778 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 9 kr | 79 285 kr | 368 366 kr | -551 310 kr | 46 689 kr | 386 666 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 31 459 kr | 25 063 kr | 18 667 kr | 12 271 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 31 459 kr | 25 063 kr | 18 667 kr | 12 271 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 1 080 988 kr | 554 267 kr | 783 180 kr | 10 238 kr | 23 502 kr | 531 062 kr |
| Kortfristiga fordringar | 138 270 kr | 296 395 kr | 540 794 kr | 9 676 kr | 20 547 kr | 507 238 kr |
| Kassa och bank | 942 718 kr | 257 872 kr | 242 386 kr | 562 kr | 2 955 kr | 23 824 kr |
| Summa tillgångar | 1 112 447 kr | 579 330 kr | 801 847 kr | 22 509 kr | 23 502 kr | 531 062 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 28 577 kr | 107 862 kr | 476 227 kr | -75 083 kr | -28 394 kr | 358 272 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -21 432 kr | -21 423 kr | 57 862 kr | 426 227 kr | -125 083 kr | -78 394 kr |
| Årets resultat | 9 kr | 79 285 kr | 368 366 kr | -551 310 kr | 46 689 kr | 386 666 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 083 870 kr | 471 468 kr | 325 620 kr | 97 592 kr | 51 896 kr | 172 790 kr |
| Leverantörsskulder | 11 514 kr | 13 577 kr | 37 540 kr | 7 482 kr | 4 421 kr | 23 217 kr |
| Skatteskulder | - | - | 76 778 kr | 76 778 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 248 145 kr | 447 891 kr | 183 702 kr | 1 332 kr | 35 475 kr | 134 573 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 112 447 kr | 579 330 kr | 801 847 kr | 22 509 kr | 23 502 kr | 531 062 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva produktion, tillverkning, utveckling, marknadsföring, tillhandahållande, försäljning och installation av produkter, tjänster och applikationer inom dataspel, data, IT, kommunikation, elektronik, tele, underhållning och media samt därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är Stockholm.
Företrädare
- Johan Ekarat Martin D (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rocket Blast AB för organisationsnummer?
Rocket Blast AB har organisationsnummer 556861-1254 (5568611254).
Var ligger Rocket Blast AB?
Rocket Blast AB har sin registrerade adress Århusgatan 45, 16445 Kista.
Vilken bransch är Rocket Blast AB verksamt i?
Rocket Blast AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rocket Blast AB?
Rocket Blast AB hade en nettoomsättning på 1 677 261 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rocket Blast AB?
Rocket Blast AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-08-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.