M N Livs AB
M N Livs AB har organisationsnummer 556861-3441 (5568613441)
Aktiebolag • Org.nr: 556861-3441
Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknadHuddinge
Om företaget
M N Livs AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47112).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 2 618 745 kr räkenskapsåret 2025 (2 602 277 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M N Livs AB 2 618 745 kr och redovisade ett resultat på 21 972 kr. Rörelsemarginalen var 0,5 procent, under branschens median (median 1,9 procent). Soliditeten var 86,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 33,9 procent). Kassalikviditeten var 811,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 101,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,5 procent | 1,9 procent | -1,0 procent till 5,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | 1,7 procent | -1,3 procent till 5,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 86,4 procent | 33,9 procent | 12,0 procent till 63,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 811,7 procent | 101,4 procent | 48,1 procent till 222,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 12,3 procent | -3,3 procent till 42,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,6 procent | 1,4 procent | -10,6 procent till 15,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 309 000 kr | 2 665 000 kr | 1 348 000 kr till 4 164 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 459 000 kr | 425 000 kr | 236 000 kr till 547 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 018 av 1 776 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad.
- Plats 125 av 214 aktiebolag inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad med säte i Stockholm.
- Plats 12 154 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 20 505 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 65 868 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -6,7 procent | 0,5 procent |
| Vinstmarginal | -5,6 procent | 0,8 procent |
| Soliditet | 85,9 procent | 86,4 procent |
| Kassalikviditet | 779,2 procent | 811,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -9,3 procent | 1,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 301 000 kr | 1 309 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 464 000 kr | 459 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Spiskroksvägen 27c/o Parisa Seyrani
14159 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva handel med livsmedel och dagligvaror, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 602 277 kr | 2 618 745 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 229 159 kr | 1 253 994 kr |
| Övriga externa kostnader | 427 779 kr | 428 221 kr |
| Personalkostnader | 927 713 kr | 918 138 kr |
| Avskrivningar | 193 248 kr | 6 498 kr |
| Rörelseresultat | -175 622 kr | 11 894 kr |
| Ränteintäkter | 29 508 kr | 11 144 kr |
| Räntekostnader | 108 kr | 1 066 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -146 222 kr | 21 972 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - |
| Skatt | 0 kr | - |
| Årets resultat | -146 222 kr | 21 972 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 6 499 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 499 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 833 433 kr | 1 854 856 kr |
| Varulager | 24 174 kr | 25 420 kr |
| Kortfristiga fordringar | 360 396 kr | 307 718 kr |
| Kassa och bank | 1 448 863 kr | 1 521 718 kr |
| Summa tillgångar | 1 839 932 kr | 1 854 856 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 580 087 kr | 1 602 058 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 676 309 kr | 1 530 086 kr |
| Årets resultat | -146 222 kr | 21 972 kr |
| Kortfristiga skulder | 232 186 kr | 225 393 kr |
| Leverantörsskulder | 101 369 kr | 1 839 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 491 kr | 43 678 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 839 932 kr | 1 854 856 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriva handel med livsmedel och caffé verksamhet.
Företrädare
- Parisa S (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M N Livs AB för organisationsnummer?
M N Livs AB har organisationsnummer 556861-3441 (5568613441).
Var ligger M N Livs AB?
M N Livs AB har sin registrerade adress Spiskroksvägen 27, 14159 Huddinge.
Vilken bransch är M N Livs AB verksamt i?
M N Livs AB är registrerat i branschen livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M N Livs AB?
M N Livs AB hade en nettoomsättning på 2 618 745 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har M N Livs AB?
M N Livs AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-08-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.