Funktionell Träning i Karlstad AB
Funktionell Träning i Karlstad AB har organisationsnummer 556861-6139 (5568616139)
Aktiebolag • Org.nr: 556861-6139
Om företaget
Funktionell Träning i Karlstad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Arvika. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som drift av gymanläggningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93130). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med hälsokost och dagspa, bastu och ångbastu.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 103 procent till -30 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 133 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Funktionell Träning i Karlstad AB -30 000 kr och redovisade ett resultat på 305 kr. Soliditeten var 29,0 procent, under branschens median (median 40,5 procent). Kassalikviditeten var 91,8 procent, under branschens median (median 171,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,0 procent | 40,5 procent | 17,5 procent till 66,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 91,8 procent | 171,0 procent | 90,8 procent till 329,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 procent | 11,9 procent | -11,2 procent till 43,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -102,6 procent | 4,9 procent | -6,2 procent till 20,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 684 av 684 aktiebolag inom drift av gymanläggningar.
- Plats 4 av 4 aktiebolag inom drift av gymanläggningar med säte i Karlstad.
- Plats 2 523 av 2 526 aktiebolag med säte i Karlstad.
- Plats 6 046 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 334 483 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,4 procent | 11,2 procent | -41,8 procent | -49,3 procent | - |
| Vinstmarginal | 6,2 procent | 10,7 procent | -51,1 procent | -59,7 procent | - |
| Soliditet | 59,7 procent | 39,8 procent | 27,5 procent | 22,6 procent | 29,0 procent |
| Kassalikviditet | 126,1 procent | 92,9 procent | 46,4 procent | 50,5 procent | 91,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,0 procent | 2,3 procent | 0,8 procent | 0,3 procent | 0,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,6 procent | -35,8 procent | 4,6 procent | -102,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 846 000 kr | 1 686 000 kr | 1 083 000 kr | 1 133 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 347 000 kr | 299 000 kr | 341 000 kr | 313 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mötterudsvägen 1c/o Set sail mejeriet ab
67134 Arvika
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Mötterudsvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva träningscenter med inriktning mot hälsa och friskvård samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även idka handel med värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 845 525 kr | 1 685 546 kr | 1 082 557 kr | 1 133 275 kr | -30 107 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 kr | 1 380 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 269 160 kr | 16 646 kr | 58 270 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 001 294 kr | 1 089 975 kr | 977 224 kr | 1 196 076 kr | 572 409 kr |
| Personalkostnader | 347 001 kr | 299 050 kr | 340 596 kr | 313 147 kr | 5 593 kr |
| Avskrivningar | 90 634 kr | 91 599 kr | 158 888 kr | 140 096 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 137 438 kr | 189 656 kr | -452 421 kr | -558 208 kr | -1 676 684 kr |
| Ränteintäkter | - | 7 kr | 641 kr | 882 kr | 20 692 kr |
| Räntekostnader | 23 113 kr | 9 227 kr | 101 265 kr | 118 208 kr | 78 887 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 114 325 kr | 180 436 kr | -553 045 kr | -675 534 kr | -1 734 879 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -162 000 kr | 560 000 kr | 680 000 kr | 1 737 000 kr |
| Skatt | 25 131 kr | 5 053 kr | 2 404 kr | 2 663 kr | 1 816 kr |
| Årets resultat | 89 194 kr | 13 383 kr | 4 551 kr | 1 803 kr | 305 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 504 443 kr | 756 892 kr | 1 583 796 kr | 1 697 323 kr | 927 717 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 504 443 kr | 756 892 kr | 1 583 796 kr | 1 697 323 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | 927 717 kr |
| Omsättningstillgångar | 430 254 kr | 680 563 kr | 514 839 kr | 859 567 kr | 1 069 243 kr |
| Varulager | 36 676 kr | 94 361 kr | 90 975 kr | 57 966 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 270 108 kr | 504 040 kr | 403 099 kr | 778 826 kr | 1 060 186 kr |
| Kassa och bank | 123 470 kr | 82 162 kr | 20 765 kr | 22 775 kr | 9 057 kr |
| Summa tillgångar | 934 697 kr | 1 437 455 kr | 2 098 635 kr | 2 556 890 kr | 1 996 960 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 558 202 kr | 571 585 kr | 576 136 kr | 577 938 kr | 578 244 kr |
| Aktiekapital | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr |
| Balanserat resultat | 418 008 kr | 507 202 kr | 520 585 kr | 525 135 kr | 526 939 kr |
| Årets resultat | 89 194 kr | 13 383 kr | 4 551 kr | 1 803 kr | 305 kr |
| Kortfristiga skulder | 312 160 kr | 631 057 kr | 914 007 kr | 1 585 885 kr | 1 164 567 kr |
| Leverantörsskulder | 132 601 kr | 455 464 kr | 224 880 kr | 801 856 kr | 909 904 kr |
| Skatteskulder | 65 907 kr | 0 kr | - | - | 1 816 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 99 839 kr | 17 092 kr | 87 158 kr | -47 764 kr | 349 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 934 697 kr | 1 437 455 kr | 2 098 635 kr | 2 556 890 kr | 1 996 960 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har tidigare bedrivit gymverksamhet, konsultationer inom friskvård samt försäljning av hälsokost och träningsartiklar. Verksamheten har upphört under räkenskapsåret och bolaget är för närvarande vilande.
Under räkenskapsåret har bolaget lämnat lokalen där verksamheten bedrivits. Som en följd av detta har tidigare investeringar i fastigheten, som rubricerats som förbättringsutgifter, kostnadsförts. Bolaget har inga pågående verksamheter och inga andra väsentliga händelser att rapportera.
Företrädare
- Erik N (styrelseordförande)
- Line N (styrelseledamot)
Undertecknad i Arvika 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Funktionell Träning i Karlstad AB för organisationsnummer?
Funktionell Träning i Karlstad AB har organisationsnummer 556861-6139 (5568616139).
Var ligger Funktionell Träning i Karlstad AB?
Funktionell Träning i Karlstad AB har sin registrerade adress Mötterudsvägen 1, 67134 Arvika.
Vilken bransch är Funktionell Träning i Karlstad AB verksamt i?
Funktionell Träning i Karlstad AB är registrerat i branschen drift av gymanläggningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Funktionell Träning i Karlstad AB?
Funktionell Träning i Karlstad AB hade en nettoomsättning på -30 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlstad
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-08-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.