
Månsson Rör & Värmepumpar AB
Månsson Rör & Värmepumpar AB har organisationsnummer 556861-7756 (5568617756)
Aktiebolag • Org.nr: 556861-7756
Om företaget
Månsson Rör & Värmepumpar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrköping. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). På Google Maps är verksamheten listad som rörmokare. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,3 av 5 från 20 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 47 476 000 kr räkenskapsåret 2025 (38 672 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Månsson Rör & Värmepumpar AB 47 476 000 kr och redovisade ett resultat på 453 726 kr. Rörelsemarginalen var 4,9 procent, under branschens median (median 6,7 procent). Soliditeten var 22,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 137,6 procent, under branschens median (median 208,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,0 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 22,5 procent | 48,4 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 137,6 procent | 208,4 procent | 135,7 procent till 356,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 11,1 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,8 procent | 2,2 procent | -17,0 procent till 26,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 860 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 604 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 812 000 kr | 600 000 kr | 407 000 kr till 744 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 53 av 2 639 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 4 av 44 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Norrköping.
- Plats 47 av 4 020 aktiebolag med säte i Norrköping.
- Plats 133 av 12 071 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 3 608 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,6 procent | 4,9 procent |
| Vinstmarginal | 6,0 procent | 5,0 procent |
| Soliditet | 28,1 procent | 22,5 procent |
| Kassalikviditet | 161,5 procent | 137,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,6 procent | 11,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 22,8 procent |
| Omsättning per anställd | 2 578 000 kr | 2 860 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 763 000 kr | 812 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fjärilsgatan 760361 Norrköping
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Fjärilsgatan 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska mot fastighetsmarknaden, bedriva entreprenadverksamhet, försäljning, montering, handel, drifts- och skötseluppdrag avseende teknisk infrastruktur i byggnader företrädesvis inom energiområdet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 38 672 327 kr | 47 475 580 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 144 514 kr | 150 805 kr |
| Övriga externa kostnader | 4 451 859 kr | 5 062 774 kr |
| Personalkostnader | 11 443 261 kr | 13 472 591 kr |
| Avskrivningar | 72 344 kr | 91 229 kr |
| Rörelseresultat | 2 160 322 kr | 2 306 501 kr |
| Räntekostnader | 2 241 kr | 1 769 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 316 025 kr | 2 388 163 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 561 000 kr | -1 786 601 kr |
| Skatt | 168 721 kr | 147 836 kr |
| Årets resultat | 586 304 kr | 453 726 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 351 227 kr | 259 998 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 351 227 kr | 259 998 kr |
| Omsättningstillgångar | 15 034 914 kr | 17 856 454 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 034 914 kr | 17 856 454 kr |
| Summa tillgångar | 15 386 141 kr | 18 116 452 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 4 324 989 kr | 4 078 715 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 638 685 kr | 3 524 989 kr |
| Årets resultat | 586 304 kr | 453 726 kr |
| Obeskattade reserver | 1 581 000 kr | 841 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 9 310 152 kr | 12 976 737 kr |
| Leverantörsskulder | 2 799 448 kr | 4 917 222 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 284 492 kr | 2 195 157 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 386 141 kr | 18 116 452 kr |
Företrädare
- Fredrik L (ordförande)
- Stefan F
- Mats N (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Månsson Rör & Värmepumpar AB för organisationsnummer?
Månsson Rör & Värmepumpar AB har organisationsnummer 556861-7756 (5568617756).
Var ligger Månsson Rör & Värmepumpar AB?
Månsson Rör & Värmepumpar AB har sin registrerade adress Fjärilsgatan 7, 60361 Norrköping.
Vilken bransch är Månsson Rör & Värmepumpar AB verksamt i?
Månsson Rör & Värmepumpar AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Månsson Rör & Värmepumpar AB?
Månsson Rör & Värmepumpar AB hade en nettoomsättning på 47 476 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Månsson Rör & Värmepumpar AB?
Månsson Rör & Värmepumpar AB hade i genomsnitt 16 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Utländska
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-08-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.