Hov 301 AB
Hov 301 AB har organisationsnummer 556862-0081 (5568620081)
Aktiebolag • Org.nr: 556862-0081
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerSundsbruk
Om företaget
Hov 301 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundsbruk. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 33 procent till 581 000 kr räkenskapsåret 2025 (437 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hov 301 AB 581 000 kr och redovisade ett resultat på 162 093 kr. Rörelsemarginalen var 42,7 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 18,8 procent, under branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 484,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,7 procent | 32,3 procent | 5,7 procent till 55,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 35,1 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 18,8 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 484,0 procent | 119,8 procent | 35,9 procent till 363,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 66,4 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 33,0 procent | 1,6 procent | -7,2 procent till 11,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 842 av 5 142 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 29 av 55 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Sundsvall.
- Plats 1 492 av 2 719 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 3 499 av 6 095 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 182 238 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,7 procent | 0,3 procent | 48,8 procent | 42,7 procent |
| Vinstmarginal | 13,3 procent | -3,2 procent | 41,2 procent | 35,1 procent |
| Soliditet | 57,3 procent | 68,5 procent | 44,2 procent | 18,8 procent |
| Kassalikviditet | 78,5 procent | 33,8 procent | 675,6 procent | 484,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,3 procent | -1,6 procent | 15,3 procent | 66,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -63,8 procent | 26,7 procent | 33,0 procent |
| Omsättning per anställd | 953 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 533 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kämpevägen 1486336 Sundsbruk
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Kämpevägen 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva garageuthyrning, vidare erbjuda chaufförstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 953 153 kr | 344 781 kr | 437 147 kr | 580 927 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 28 740 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 6 302 kr |
| Övriga externa kostnader | 128 486 kr | 233 035 kr | 138 470 kr | 240 990 kr |
| Personalkostnader | 532 926 kr | 16 268 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 141 711 kr | 83 895 kr | 85 329 kr | 85 327 kr |
| Rörelseresultat | 150 030 kr | 945 kr | 213 348 kr | 248 308 kr |
| Ränteintäkter | - | 12 kr | 1 168 kr | 1 714 kr |
| Räntekostnader | 23 280 kr | 13 459 kr | 34 338 kr | 46 103 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 126 750 kr | -12 502 kr | 180 178 kr | 203 919 kr |
| Bokslutsdispositioner | 315 183 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 94 102 kr | 0 kr | 34 603 kr | 41 826 kr |
| Årets resultat | 347 831 kr | -12 502 kr | 145 575 kr | 162 093 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 502 932 kr | 1 050 398 kr | 965 069 kr | 879 742 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 502 932 kr | 1 050 398 kr | 965 069 kr | 879 742 kr |
| Omsättningstillgångar | 168 845 kr | 125 076 kr | 1 186 384 kr | 421 727 kr |
| Kortfristiga fordringar | 62 842 kr | 104 134 kr | 1 008 129 kr | 114 328 kr |
| Kassa och bank | 106 003 kr | 20 942 kr | 178 255 kr | 307 399 kr |
| Summa tillgångar | 1 671 777 kr | 1 175 474 kr | 2 151 453 kr | 1 301 469 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 957 476 kr | 804 974 kr | 950 549 kr | 244 238 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 559 645 kr | 767 476 kr | 754 974 kr | 32 145 kr |
| Årets resultat | 347 831 kr | -12 502 kr | 145 575 kr | 162 093 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 215 009 kr | 370 500 kr | 175 613 kr | 87 140 kr |
| Leverantörsskulder | 13 157 kr | 6 652 kr | 7 178 kr | 9 111 kr |
| Skatteskulder | 55 007 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 105 657 kr | 41 677 kr | 48 484 kr | 4 695 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 671 777 kr | 1 175 474 kr | 2 151 453 kr | 1 301 469 kr |
Företrädare
- Mathias B
Undertecknad i Sundsvall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hov 301 AB för organisationsnummer?
Hov 301 AB har organisationsnummer 556862-0081 (5568620081).
Var ligger Hov 301 AB?
Hov 301 AB har sin registrerade adress Kämpevägen 14, 86336 Sundsbruk.
Vilken bransch är Hov 301 AB verksamt i?
Hov 301 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hov 301 AB?
Hov 301 AB hade en nettoomsättning på 581 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-08-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.