J&W Ekonomi KJ AB
J&W Ekonomi KJ AB har organisationsnummer 556862-6633 (5568626633)
Aktiebolag • Org.nr: 556862-6633
Om företaget
J&W Ekonomi KJ AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 1 613 825 kr räkenskapsåret 2025 (1 319 394 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte J&W Ekonomi KJ AB 1 613 825 kr och redovisade ett resultat på 382 877 kr. Rörelsemarginalen var 29,9 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 77,9 procent, över branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 467,6 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,9 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 30,0 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 77,9 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 467,6 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 38,8 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,3 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 614 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 986 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 132 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 19 av 94 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Norrtälje.
- Plats 702 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 33 808 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 103 641 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,6 procent | 21,6 procent | 26,7 procent | 20,0 procent | 29,9 procent |
| Vinstmarginal | 24,6 procent | 19,9 procent | 28,7 procent | 21,0 procent | 30,0 procent |
| Soliditet | 80,5 procent | 84,3 procent | 48,5 procent | 64,7 procent | 77,9 procent |
| Kassalikviditet | 784,2 procent | 704,6 procent | 526,6 procent | 345,7 procent | 467,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,7 procent | 20,6 procent | 45,2 procent | 36,5 procent | 38,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 10,0 procent | 16,4 procent | 23,9 procent | -14,6 procent | 22,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 072 000 kr | 1 248 000 kr | 1 545 000 kr | 1 319 000 kr | 1 614 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 678 000 kr | 686 000 kr | 820 000 kr | 832 000 kr | 986 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Meteorvägen 1376164 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom redovisning och ekonomi samt datateknik och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 971 970 kr | 974 648 kr | 1 071 742 kr | 1 247 654 kr | 1 545 232 kr | 1 319 394 kr | 1 613 825 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 54 000 kr | 54 000 kr | 76 140 kr | 213 253 kr | 229 309 kr | 147 783 kr | 75 821 kr |
| Övriga externa kostnader | 66 210 kr | 65 203 kr | 53 814 kr | 78 766 kr | 82 370 kr | 75 344 kr | 69 880 kr |
| Personalkostnader | 627 744 kr | 597 782 kr | 677 614 kr | 685 610 kr | 820 468 kr | 832 454 kr | 986 164 kr |
| Rörelseresultat | 224 016 kr | 257 663 kr | 264 174 kr | 270 025 kr | 413 085 kr | 263 813 kr | 481 960 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 13 011 kr | 7 836 kr | 2 259 kr |
| Räntekostnader | 52 kr | 118 kr | 39 kr | -19 kr | -112 kr | -156 kr | 833 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 223 964 kr | 257 545 kr | 264 135 kr | 248 193 kr | 442 766 kr | 277 098 kr | 483 386 kr |
| Skatt | 48 031 kr | 55 794 kr | 55 199 kr | 56 897 kr | 89 020 kr | 56 650 kr | 100 509 kr |
| Årets resultat | 175 933 kr | 201 751 kr | 208 936 kr | 191 296 kr | 353 746 kr | 220 448 kr | 382 877 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 kr | 250 000 kr | 350 000 kr | 328 149 kr | 344 707 kr | 350 000 kr | 375 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 250 000 kr | 350 000 kr | 328 149 kr | 344 707 kr | 350 000 kr | 375 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 046 465 kr | 799 892 kr | 1 039 454 kr | 774 648 kr | 1 272 106 kr | 583 502 kr | 891 078 kr |
| Kortfristiga fordringar | 177 675 kr | 186 302 kr | 231 247 kr | 256 935 kr | 240 705 kr | 319 421 kr | 270 105 kr |
| Kassa och bank | 868 790 kr | 613 590 kr | 808 207 kr | 517 713 kr | 1 031 401 kr | 264 081 kr | 620 973 kr |
| Summa tillgångar | 1 096 465 kr | 1 049 892 kr | 1 389 454 kr | 1 102 797 kr | 1 616 813 kr | 933 502 kr | 1 266 078 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 707 648 kr | 909 399 kr | 1 118 335 kr | 929 630 kr | 783 377 kr | 603 825 kr | 986 702 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 481 715 kr | 657 648 kr | 859 399 kr | 688 334 kr | 379 631 kr | 333 377 kr | 553 825 kr |
| Årets resultat | 175 933 kr | 201 751 kr | 208 936 kr | 191 296 kr | 353 746 kr | 220 448 kr | 382 877 kr |
| Kortfristiga skulder | 90 141 kr | 89 775 kr | 132 551 kr | 109 937 kr | 241 550 kr | 168 798 kr | 190 558 kr |
| Leverantörsskulder | 1 662 kr | 0 kr | 1 875 kr | 0 kr | 25 681 kr | 0 kr | 11 900 kr |
| Skatteskulder | 10 002 kr | 3 960 kr | 5 136 kr | 5 820 kr | 34 607 kr | 30 886 kr | 11 727 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 78 477 kr | 85 815 kr | 116 900 kr | 88 216 kr | 173 311 kr | 126 933 kr | 153 296 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 096 465 kr | 1 049 892 kr | 1 389 454 kr | 1 102 797 kr | 1 616 813 kr | 933 502 kr | 1 266 078 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Norrtälje registrerades år 2011. Företaget bedriver verksamhet inom redovisning och ekonomi.
Företrädare
- Karin J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har J&W Ekonomi KJ AB för organisationsnummer?
J&W Ekonomi KJ AB har organisationsnummer 556862-6633 (5568626633).
Var ligger J&W Ekonomi KJ AB?
J&W Ekonomi KJ AB har sin registrerade adress Meteorvägen 13, 76164 Norrtälje.
Vilken bransch är J&W Ekonomi KJ AB verksamt i?
J&W Ekonomi KJ AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter J&W Ekonomi KJ AB?
J&W Ekonomi KJ AB hade en nettoomsättning på 1 613 825 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har J&W Ekonomi KJ AB?
J&W Ekonomi KJ AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår J&W Ekonomi KJ AB någon utdelning?
Styrelsen i J&W Ekonomi KJ AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-08-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.