Forge Fitness AB
Forge Fitness AB har organisationsnummer 556862-9728 (5568629728)
Aktiebolag • Org.nr: 556862-9728
Om företaget
Forge Fitness AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Leksand. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som drift av gymanläggningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93130). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med kläder och skodon, partihandel med sport- och fritidsartiklar och fotoverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 344 procent till 261 950 kr räkenskapsåret 2025 (59 006 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Forge Fitness AB 261 950 kr och redovisade ett resultat på -1 211 676 kr. Rörelsemarginalen var -463,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 6,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,5 procent). Kassalikviditeten var 1109,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 171,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -463,2 procent | 4,9 procent | -2,0 procent till 15,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -462,6 procent | 4,3 procent | -2,9 procent till 15,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 6,0 procent | 40,5 procent | 17,5 procent till 66,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1109,6 procent | 171,0 procent | 90,8 procent till 329,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2105,4 procent | 11,9 procent | -11,2 procent till 43,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 551 av 684 aktiebolag inom drift av gymanläggningar.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom drift av gymanläggningar med säte i Vallentuna.
- Plats 822 av 1 224 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 72 705 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 218 796 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | -463,2 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | -462,6 procent |
| Soliditet | 13,8 procent | 26,3 procent | 7,5 procent | 6,0 procent |
| Kassalikviditet | 232,3 procent | 598,2 procent | 1003,4 procent | 1109,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -352,6 procent | 31,2 procent | -1651,8 procent | -2105,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klockaregatan 12Bc/o c/o Kim Berndtsson
79331 Leksand
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva gymverksamhet, kroppsvård, försäljning av sport- och fritidsartiklar och fotografverksamhet samt därmed förenligt verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 922 kr | 5 999 kr | 59 006 kr | 261 950 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 112 667 kr | 84 382 kr | 150 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 912 kr | 6 657 kr | 1 131 778 kr | 1 378 211 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - |
| Avskrivningar | 162 823 kr | 59 000 kr | 35 705 kr | 95 747 kr |
| Rörelseresultat | -168 813 kr | 39 239 kr | -1 142 722 kr | -1 213 346 kr |
| Ränteintäkter | 56 kr | 860 kr | 1 277 kr | 1 678 kr |
| Räntekostnader | 7 742 kr | 17 406 kr | 2 079 kr | 8 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -176 499 kr | 22 693 kr | -1 143 524 kr | -1 211 676 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -176 499 kr | 22 693 kr | -1 143 524 kr | -1 211 676 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 296 721 kr | 125 618 kr | 349 848 kr | 359 293 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 296 721 kr | 125 618 kr | 349 848 kr | 359 293 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 65 930 kr | 151 506 kr | 573 949 kr | 595 464 kr |
| Varulager | - | - | 76 760 kr | 127 329 kr |
| Kortfristiga fordringar | 57 236 kr | 142 914 kr | 250 005 kr | 172 802 kr |
| Kassa och bank | 8 694 kr | 8 592 kr | 247 184 kr | 295 333 kr |
| Summa tillgångar | 362 651 kr | 277 124 kr | 923 797 kr | 954 757 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 50 058 kr | 72 751 kr | 69 227 kr | 57 551 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 985 kr | 0 kr | 1 162 751 kr | 1 219 227 kr |
| Årets resultat | -176 499 kr | 22 693 kr | -1 143 524 kr | -1 211 676 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 376 kr | 25 327 kr | 49 552 kr | 42 188 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 22 188 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 376 kr | 25 327 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 362 651 kr | 277 124 kr | 923 797 kr | 954 757 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är gymverksamhet, kroppsvård, försäljning av sport- och fritidsartiklar och fotografverksamhet.
Företrädare
- Kim B (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Forge Fitness AB för organisationsnummer?
Forge Fitness AB har organisationsnummer 556862-9728 (5568629728).
Var ligger Forge Fitness AB?
Forge Fitness AB har sin registrerade adress Klockaregatan 12B, 79331 Leksand.
Vilken bransch är Forge Fitness AB verksamt i?
Forge Fitness AB är registrerat i branschen drift av gymanläggningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Forge Fitness AB?
Forge Fitness AB hade en nettoomsättning på 261 950 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-08-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.