House of Sports Holding AB
House of Sports Holding AB har organisationsnummer 556863-4942 (5568634942)
Aktiebolag • Org.nr: 556863-4942
Om företaget
House of Sports Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tullinge. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 483 600 kr räkenskapsåret 2025 (475 863 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte House of Sports Holding AB 483 600 kr och redovisade ett resultat på 108 777 kr. Rörelsemarginalen var 22,6 procent, över branschens median (median 21,1 procent). Soliditeten var 39,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 172,8 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,6 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 22,5 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 39,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 172,8 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 67,6 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1,6 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 15 812 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 473 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 35 660 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 63 850 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 192 136 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -13,1 procent | 36,5 procent | 22,6 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -13,3 procent | -173,9 procent | 22,5 procent |
| Soliditet | 85,7 procent | 71,2 procent | 100,0 procent | 17,8 procent | 39,3 procent |
| Kassalikviditet | 697,9 procent | 347,7 procent | - | 121,7 procent | 172,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -58,7 procent | -167,0 procent | -48,8 procent | -1585,6 procent | 67,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 159,3 procent | 1,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bertheliusvägen 7c/o Gustaf Ericson
14638 Tullinge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Bertheliusvägen 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall, direkt eller indirekt, via hel- eller delägda företag, bedriva verksamhet rörande innehållsleverans inom media, bedriva utbildningsverksamhet, bedriva konsultverksamhet inom mediabranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 54 998 kr | 69 999 kr | 99 999 kr | 183 497 kr | 475 863 kr | 483 600 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | 36 000 kr | 28 500 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 175 862 kr | 186 395 kr | 188 101 kr | 179 037 kr | 302 343 kr | 374 372 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -120 864 kr | -116 396 kr | -124 102 kr | -24 040 kr | 173 520 kr | 109 228 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | 334 kr | 414 kr | 451 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -120 864 kr | -116 396 kr | -124 102 kr | -24 374 kr | -827 742 kr | 108 777 kr |
| Årets resultat | -120 864 kr | -116 396 kr | -124 102 kr | -24 374 kr | -827 742 kr | 108 777 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 339 817 kr | 231 605 kr | 104 319 kr | 49 945 kr | 292 541 kr | 410 052 kr |
| Kortfristiga fordringar | 8 155 kr | 88 293 kr | 12 687 kr | 30 950 kr | 57 970 kr | 214 060 kr |
| Kassa och bank | 331 662 kr | 143 312 kr | 91 632 kr | 18 995 kr | 234 571 kr | 195 992 kr |
| Summa tillgångar | 339 817 kr | 231 605 kr | 104 319 kr | 49 945 kr | 292 541 kr | 410 052 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 314 817 kr | 198 421 kr | 74 319 kr | 49 945 kr | 52 203 kr | 160 980 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 385 681 kr | 264 817 kr | 148 421 kr | 24 319 kr | 829 945 kr | 2 203 kr |
| Årets resultat | -120 864 kr | -116 396 kr | -124 102 kr | -24 374 kr | -827 742 kr | 108 777 kr |
| Kortfristiga skulder | 25 000 kr | 33 184 kr | 30 000 kr | 0 kr | 240 338 kr | 237 288 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 17 288 kr | 17 288 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 8 184 kr | 5 000 kr | 0 kr | 223 050 kr | 170 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 339 817 kr | 231 605 kr | 104 319 kr | 49 945 kr | 292 541 kr | 410 052 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall, självt, direkt eller indirekt via hel- eller delägda företag, bedriva verksamhet rörande innehållsleverans inom media, bedriva utbildningsverksamhet, bedriva konsultverksamhet inom mediabranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Mikael V
- Tommy Å
- Lars G
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har House of Sports Holding AB för organisationsnummer?
House of Sports Holding AB har organisationsnummer 556863-4942 (5568634942).
Var ligger House of Sports Holding AB?
House of Sports Holding AB har sin registrerade adress Bertheliusvägen 7, 14638 Tullinge.
Vilken bransch är House of Sports Holding AB verksamt i?
House of Sports Holding AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter House of Sports Holding AB?
House of Sports Holding AB hade en nettoomsättning på 483 600 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-09-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.