Jo Matin Fastigheter AB
Jo Matin Fastigheter AB har organisationsnummer 556863-6293 (5568636293)
Aktiebolag • Org.nr: 556863-6293
Om företaget
Jo Matin Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen minskade 2 procent till 3 808 000 kr räkenskapsåret 2023 (3 902 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte Jo Matin Fastigheter AB 3 808 000 kr och redovisade ett resultat på 132 030 kr. Rörelsemarginalen var 9,5 procent, över branschens median (median 4,2 procent). Soliditeten var 20,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,6 procent). Kassalikviditeten var 217,0 procent, över branschens median (median 193,7 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,5 procent | 4,2 procent | -0,9 procent till 12,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,0 procent | 3,9 procent | -1,2 procent till 12,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 20,1 procent | 45,6 procent | 24,3 procent till 68,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 217,0 procent | 193,7 procent | 122,3 procent till 352,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 5,8 procent | 17,4 procent | -3,3 procent till 48,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,4 procent | -1,7 procent | -29,2 procent till 28,8 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,4 procent | 9,5 procent |
| Vinstmarginal | -1,5 procent | 6,0 procent |
| Soliditet | 19,1 procent | 20,1 procent |
| Kassalikviditet | 205,1 procent | 217,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 procent | 5,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -2,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Djuphamnsvägen 672465 Västerås
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Djuphamnsvägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning, grossistverksamhet av livsmedel, import och försäljning av möbler, snickeri- och byggnadsarbeten, förvaltning av värdepapper, företrädesvis aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 902 490 kr | 3 808 235 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 946 kr | 153 631 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 668 125 kr | 1 404 836 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 356 233 kr | 375 514 kr |
| Rörelseresultat | 53 688 kr | 361 818 kr |
| Ränteintäkter | 13 kr | 6 567 kr |
| Räntekostnader | 111 711 kr | 141 562 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -58 010 kr | 226 823 kr |
| Bokslutsdispositioner | 176 611 kr | -58 587 kr |
| Skatt | 28 897 kr | 36 206 kr |
| Årets resultat | 89 704 kr | 132 030 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 6 490 484 kr | 6 309 702 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 490 484 kr | 6 309 702 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 775 907 kr | 5 016 611 kr |
| Varulager | 902 200 kr | 796 191 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 973 739 kr | 3 363 163 kr |
| Kassa och bank | 1 899 968 kr | 857 257 kr |
| Summa tillgångar | 11 266 391 kr | 11 326 313 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 148 256 kr | 2 280 286 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 008 552 kr | 2 098 256 kr |
| Årets resultat | 89 704 kr | 132 030 kr |
| Obeskattade reserver | 505 402 kr | 563 989 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 888 302 kr | 1 945 107 kr |
| Leverantörsskulder | 103 101 kr | 154 244 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 11 266 391 kr | 11 326 313 kr |
Företrädare
- Tina N
Undertecknad i Västerås.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jo Matin Fastigheter AB för organisationsnummer?
Jo Matin Fastigheter AB har organisationsnummer 556863-6293 (5568636293).
Var ligger Jo Matin Fastigheter AB?
Jo Matin Fastigheter AB har sin registrerade adress Djuphamnsvägen 6, 72465 Västerås.
Vilken bransch är Jo Matin Fastigheter AB verksamt i?
Jo Matin Fastigheter AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jo Matin Fastigheter AB?
Jo Matin Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 3 808 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-09-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.