Avenida Communications AB
Avenida Communications AB har organisationsnummer 556863-8570 (5568638570)
Aktiebolag • Org.nr: 556863-8570
Om företaget
Avenida Communications AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 973 003 kr räkenskapsåret 2025 (799 923 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Avenida Communications AB 973 003 kr och redovisade ett resultat på 172 422 kr. Rörelsemarginalen var 20,0 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 55,7 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 225,8 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,0 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 20,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 55,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 225,8 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 25,3 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 21,6 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 487 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 321 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 11 146 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 3 191 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 27 172 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 48 768 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 147 398 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,2 procent | 20,0 procent |
| Vinstmarginal | -7,2 procent | 20,1 procent |
| Soliditet | 56,1 procent | 55,7 procent |
| Kassalikviditet | 227,6 procent | 225,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -11,3 procent | 25,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 21,6 procent |
| Omsättning per anställd | 400 000 kr | 487 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 325 000 kr | 321 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norrtullsgatan 6c/o 7A Odenplan
11329 Stockholm
Bolag på samma adress
61 andra bolag har Norrtullsgatan 6 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva rådgivning inom affärsutveckling och projektledning samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall akiebolaget äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 799 923 kr | 973 003 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 789 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 37 116 kr |
| Övriga externa kostnader | 131 347 kr | 98 267 kr |
| Personalkostnader | 650 571 kr | 642 818 kr |
| Rörelseresultat | -57 515 kr | 194 802 kr |
| Ränteintäkter | 170 kr | 347 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -57 345 kr | 195 149 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - |
| Skatt | - | 22 727 kr |
| Årets resultat | -57 345 kr | 172 422 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 907 122 kr | 1 222 229 kr |
| Kortfristiga fordringar | 797 352 kr | 1 014 211 kr |
| Kassa och bank | 109 770 kr | 208 018 kr |
| Summa tillgångar | 907 122 kr | 1 222 229 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 508 539 kr | 680 961 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 515 884 kr | 458 539 kr |
| Årets resultat | -57 345 kr | 172 422 kr |
| Kortfristiga skulder | 398 583 kr | 541 268 kr |
| Leverantörsskulder | 3 252 kr | 25 296 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 395 331 kr | 499 926 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 907 122 kr | 1 222 229 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget, med säte i Stockholm, erbjuder rådgivningstjänster inom affärsutveckling och projektledning.
Företrädare
- Stefan W (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Avenida Communications AB för organisationsnummer?
Avenida Communications AB har organisationsnummer 556863-8570 (5568638570).
Var ligger Avenida Communications AB?
Avenida Communications AB har sin registrerade adress Norrtullsgatan 6, 11329 Stockholm.
Vilken bransch är Avenida Communications AB verksamt i?
Avenida Communications AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Avenida Communications AB?
Avenida Communications AB hade en nettoomsättning på 973 003 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Avenida Communications AB?
Avenida Communications AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-09-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.