G-lösa i Borås AB
G-lösa i Borås AB har organisationsnummer 556864-1988 (5568641988)
Aktiebolag • Org.nr: 556864-1988
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerBorås
Om företaget
G-lösa i Borås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borås. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (283 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte G-lösa i Borås AB 0 kr och redovisade ett resultat på -17 658 kr. Soliditeten var 5,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 18214,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,7 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 18214,9 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4,2 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 527 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 56 av 60 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Borås.
- Plats 2 886 av 3 392 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 46 540 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -98,6 procent | -33,1 procent | - |
| Vinstmarginal | 585,5 procent | -100,7 procent | - |
| Soliditet | 68,2 procent | 5,9 procent | 5,7 procent |
| Kassalikviditet | 6159,1 procent | 3203,8 procent | 18214,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 98,6 procent | -7,0 procent | -4,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -66,5 procent | -100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Viaredsvägen 3150464 Borås
Bolag på samma adress
14 andra bolag har Viaredsvägen 31 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 846 114 kr | 283 331 kr | -41 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 394 446 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 423 796 kr | 93 113 kr | 488 055 kr |
| Avskrivningar | 256 896 kr | 247 561 kr | 219 683 kr |
| Rörelseresultat | -834 578 kr | -93 553 kr | -313 333 kr |
| Räntekostnader | 192 000 kr | 192 000 kr | 192 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 4 952 548 kr | -284 926 kr | -504 008 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 246 575 kr | 484 188 kr |
| Skatt | 51 953 kr | -7 836 kr | -2 162 kr |
| Årets resultat | 4 900 595 kr | -30 515 kr | -17 658 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 6 961 056 kr | 5 481 208 kr | 5 263 812 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 517 882 kr | 5 270 321 kr | 5 050 638 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 443 174 kr | 210 887 kr | 213 174 kr |
| Omsättningstillgångar | 326 185 kr | 2 001 184 kr | 2 150 264 kr |
| Kortfristiga fordringar | 65 621 kr | 320 491 kr | 839 088 kr |
| Summa tillgångar | 7 287 241 kr | 7 482 392 kr | 7 414 076 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 4 968 445 kr | 437 930 kr | 420 271 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 17 850 kr | 418 445 kr | 387 929 kr |
| Årets resultat | 4 900 595 kr | -30 515 kr | -17 658 kr |
| Obeskattade reserver | 23 500 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 5 296 kr | 62 462 kr | 11 805 kr |
| Leverantörsskulder | - | -200 kr | 11 805 kr |
| Skatteskulder | - | -73 163 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 287 241 kr | 7 482 392 kr | 7 414 076 kr |
Företrädare
- Pär J
- Andreas J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har G-lösa i Borås AB för organisationsnummer?
G-lösa i Borås AB har organisationsnummer 556864-1988 (5568641988).
Var ligger G-lösa i Borås AB?
G-lösa i Borås AB har sin registrerade adress Viaredsvägen 31, 50464 Borås.
Vilken bransch är G-lösa i Borås AB verksamt i?
G-lösa i Borås AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter G-lösa i Borås AB?
G-lösa i Borås AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-09-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.