Sang Froid Collection AB
Sang Froid Collection AB har organisationsnummer 556864-3794 (5568643794)
Aktiebolag • Org.nr: 556864-3794
Om företaget
Sang Froid Collection AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 295 procent till 22 076 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 592 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sang Froid Collection AB 22 076 000 kr och redovisade ett resultat på 2 950 651 kr. Rörelsemarginalen var 21,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 9,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Kassalikviditeten var 6171,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 106,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,9 procent | 1,6 procent | -3,6 procent till 6,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 14,9 procent | 1,2 procent | -3,7 procent till 6,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 9,0 procent | 35,7 procent | 11,8 procent till 70,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 6171,1 procent | 106,5 procent | 33,0 procent till 339,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 86,3 procent | 3,8 procent | -18,6 procent till 31,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 294,8 procent | -3,1 procent | -38,5 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 265 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 22 av 205 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Stockholm.
- Plats 1 932 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 2 826 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 8 918 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 10,5 procent | 21,9 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 7,2 procent | 14,9 procent |
| Soliditet | 93,0 procent | 90,5 procent | 94,4 procent | 3,6 procent | 9,0 procent |
| Kassalikviditet | - | - | - | 83,1 procent | 6171,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -107,2 procent | -228,9 procent | 43,3 procent | 86,3 procent | 86,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | 294,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box: 3050c/o Johan Bonnier
75003 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel, förmedling, förvaring, transport, service, reparation, racing, event och konsultverksamhet med fordon därtill fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 5 592 080 kr | 22 076 185 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 318 315 kr |
| Övriga externa kostnader | 6 250 kr | 11 850 kr | 18 135 kr | 0 kr | 73 637 kr | 129 495 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 1 252 851 kr |
| Rörelseresultat | -6 250 kr | -11 850 kr | -18 135 kr | 0 kr | 586 168 kr | 4 824 122 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 6 060 kr | 65 kr | 76 948 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 181 518 kr | 1 603 829 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -6 250 kr | -11 850 kr | -18 135 kr | 6 060 kr | 404 715 kr | 3 297 241 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -210 000 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 136 590 kr |
| Årets resultat | -6 250 kr | -11 850 kr | -18 135 kr | 6 060 kr | 404 715 kr | 2 950 651 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 15 703 760 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 15 703 760 kr |
| Omsättningstillgångar | 23 736 kr | 11 886 kr | 8 751 kr | 14 811 kr | 12 916 779 kr | 22 235 763 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 12 766 600 kr | 13 469 797 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | 6 060 kr | 2 655 kr | 192 152 kr |
| Kassa och bank | 23 736 kr | 11 886 kr | 8 751 kr | 8 751 kr | 147 524 kr | 8 573 814 kr |
| Summa tillgångar | 23 736 kr | 11 886 kr | 8 751 kr | 14 811 kr | 12 916 779 kr | 37 939 523 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 22 909 kr | 11 059 kr | 7 924 kr | 13 984 kr | 468 699 kr | 3 419 350 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -20 841 kr | -27 091 kr | -23 941 kr | -42 076 kr | 13 984 kr | 418 699 kr |
| Årets resultat | -6 250 kr | -11 850 kr | -18 135 kr | 6 060 kr | 404 715 kr | 2 950 651 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | - | 210 000 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | - | 180 761 kr | 142 049 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 5 459 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 136 590 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | - | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 23 736 kr | 11 886 kr | 8 751 kr | 14 811 kr | 12 916 779 kr | 37 939 523 kr |
Företrädare
- Johan B (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sang Froid Collection AB för organisationsnummer?
Sang Froid Collection AB har organisationsnummer 556864-3794 (5568643794).
Var ligger Sang Froid Collection AB?
Sang Froid Collection AB har sin registrerade adress Box: 3050, 75003 Uppsala.
Vilken bransch är Sang Froid Collection AB verksamt i?
Sang Froid Collection AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sang Froid Collection AB?
Sang Froid Collection AB hade en nettoomsättning på 22 076 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-09-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.