Freddie M Bygg AB
Freddie M Bygg AB har organisationsnummer 556864-7027 (5568647027)
Aktiebolag • Org.nr: 556864-7027
Om företaget
Freddie M Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jonstorp. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 11 procent till 2 853 747 kr räkenskapsåret 2025 (2 581 420 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Freddie M Bygg AB 2 853 747 kr och redovisade ett resultat på 98 553 kr. Rörelsemarginalen var 4,7 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 77,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 274,1 procent, över branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 77,8 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 274,1 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 10,5 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 691 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 14 av 31 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Höganäs.
- Plats 137 av 795 aktiebolag med säte i Höganäs.
- Plats 6 953 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 60 853 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,2 procent | 7,1 procent | -7,8 procent | 30,3 procent | 4,7 procent |
| Vinstmarginal | 4,1 procent | 6,9 procent | -8,2 procent | 29,9 procent | 4,4 procent |
| Soliditet | 35,6 procent | 44,5 procent | 54,6 procent | 65,6 procent | 77,8 procent |
| Kassalikviditet | 187,0 procent | 238,1 procent | 365,5 procent | 186,4 procent | 274,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,2 procent | 30,8 procent | -35,2 procent | 53,7 procent | 7,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -3,1 procent | 59,6 procent | -51,8 procent | 7,6 procent | 10,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Jonstorpsvägen 3926371 Jonstorp
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 219 845 kr | 3 120 703 kr | 4 979 576 kr | 2 398 798 kr | 2 581 420 kr | 2 853 747 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 16 956 kr | 0 kr | 142 505 kr | 25 279 kr | 495 128 kr | 10 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 545 724 kr | 698 714 kr | 838 181 kr | 571 989 kr | 695 399 kr | 672 155 kr |
| Personalkostnader | 366 685 kr | 505 600 kr | 585 145 kr | 793 465 kr | 475 283 kr | 876 160 kr |
| Avskrivningar | 150 087 kr | 183 791 kr | 182 415 kr | 175 719 kr | 230 214 kr | 228 065 kr |
| Rörelseresultat | 155 605 kr | 132 467 kr | 353 022 kr | -187 838 kr | 782 509 kr | 133 860 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | 753 kr | 2 393 kr | 270 kr |
| Räntekostnader | 135 kr | 6 052 kr | 8 669 kr | 10 572 kr | 12 501 kr | 7 275 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 155 470 kr | 126 415 kr | 344 353 kr | -197 657 kr | 772 401 kr | 126 855 kr |
| Skatt | 33 625 kr | 27 374 kr | 71 836 kr | 0 kr | 122 537 kr | 28 302 kr |
| Årets resultat | 121 845 kr | 99 041 kr | 272 517 kr | -197 657 kr | 649 864 kr | 98 553 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 364 185 kr | 723 186 kr | 576 275 kr | 432 258 kr | 845 798 kr | 682 733 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 364 185 kr | 723 186 kr | 576 275 kr | 432 258 kr | 845 798 kr | 682 733 kr |
| Omsättningstillgångar | 923 118 kr | 991 679 kr | 1 407 737 kr | 595 131 kr | 1 000 823 kr | 1 000 295 kr |
| Varulager | 123 101 kr | 88 597 kr | 18 052 kr | 13 984 kr | 10 880 kr | 48 004 kr |
| Kortfristiga fordringar | 208 019 kr | 267 675 kr | 1 189 518 kr | 459 371 kr | 709 908 kr | 643 235 kr |
| Kassa och bank | 591 998 kr | 635 407 kr | 200 167 kr | 121 776 kr | 280 035 kr | 309 056 kr |
| Summa tillgångar | 1 287 303 kr | 1 714 865 kr | 1 984 012 kr | 1 027 389 kr | 1 846 621 kr | 1 683 028 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 637 115 kr | 611 156 kr | 883 673 kr | 561 016 kr | 1 210 880 kr | 1 309 433 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 465 270 kr | 462 115 kr | 561 156 kr | 708 673 kr | 511 016 kr | 1 160 880 kr |
| Årets resultat | 121 845 kr | 99 041 kr | 272 517 kr | -197 657 kr | 649 864 kr | 98 553 kr |
| Kortfristiga skulder | 276 763 kr | 482 856 kr | 583 555 kr | 159 014 kr | 531 051 kr | 347 421 kr |
| Leverantörsskulder | 185 688 kr | 227 855 kr | 309 293 kr | 60 793 kr | 141 614 kr | 50 545 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 4 463 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 79 074 kr | 155 327 kr | 199 262 kr | 21 221 kr | 285 520 kr | 212 961 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 287 303 kr | 1 714 865 kr | 1 984 012 kr | 1 027 389 kr | 1 846 621 kr | 1 683 028 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utför ny- till- och ombyggnadsarbeten åt både privatpersoner och övriga. Bolaget hyr lokaler i Jonstorp. Företaget har sitt säte i Höganäs.
Företrädare
- Freddie M
Undertecknad i Jonstorp 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Freddie M Bygg AB för organisationsnummer?
Freddie M Bygg AB har organisationsnummer 556864-7027 (5568647027).
Var ligger Freddie M Bygg AB?
Freddie M Bygg AB har sin registrerade adress Jonstorpsvägen 39, 26371 Jonstorp.
Vilken bransch är Freddie M Bygg AB verksamt i?
Freddie M Bygg AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Freddie M Bygg AB?
Freddie M Bygg AB hade en nettoomsättning på 2 853 747 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Höganäs
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-09-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.